Լեմկինի ինստիտուտը մտահոգություն է հայտնել Եկեղեցու դեմ շարունակվող բռնաճնշումների առնչությամբ
«Հայոց եկեղեցու դեմ օկուպացիոն ռեժիմի հալածանքի բուն էությունը Լեմկինի անվան Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտն ընկալել է զարմանալի խորությամբ՝ զուգահեռներ անցկացնելով 1915 թվին նախորդող հայտանիշների հետ։
Ահա՛ նրանց հայտարարության հայերեն ոչ պաշտոնական թարգմանությունը (հղում
«Լեմկինի ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը խորը մտահոգություն է հայտնում Հայաստանի Հանրապետությունում Հայ Առաքելական Եկեղեցու դեմ շարունակվող պետական բռնաճնշումների առնչությամբ, այդ թվում՝ հոգևորականների կալանավորումների և ահաբեկման, եկեղեցական հաստատությունների թիրախավորման, ինչպես նաև կրոնական առաջնորդներին լռեցնելու նպատակով իրավական համակարգի աճող կիրառման։ Այս զարգացումները ցավալի օրինակ են այն բանի, թե ինչպես կարող են ցեղասպանական գործընթացները ներքինացվել արտաքին սպառնալիքի պայմաններում։
Ընտրովի քրեական հետապնդումների, սահմանափակ թափանցիկության և կրոնական գործերին պետության անմիջական միջամտության համադրությունը լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում այն առումով, որ իրավական մեխանիզմները կիրառվում են ոչ թե օրենքի գերակայությունն ապահովելու, այլ Հայ Առաքելական Եկեղեցու ինքնավարությունը խաթարելու նպատակով։
Ներկայիս ճնշումների ալիքը հիշեցնում է Հայոց ցեղասպանության հայտնի օրինաչափությունը։ Այն սկսվեց հայ մտավորականների, հոգևորականների և համայնքային առաջնորդների համակարգված թիրախավորմամբ․ Օսմանյան կայսրության կողմից կիրառված այս ռազմավարությունը նպատակ ուներ ոչնչացնել ամբողջ մի քաղաքակրթություն՝ կտրելով նրա ինքնությունը իր բարոյական և հոգևոր հիմքից՝ ազգային առաջնորդությունից, և վերացնել այն ձայները, որոնք կարող էին կազմակերպել դիմադրություն կամ պահպանել մշակութային համախմբվածությունը։
Թեպետ ներկայիս իրավիճակը չի կարող հավասարեցվել 1915 թվականի ցեղասպանական բռնությանը, մտածողության և մեթոդների միջև զուգահեռները պետք է գիտակցվեն։ Ինքնության վրա հիմնված ճնշումների վաղ նախանշանները հաճախ սկսվում են այն հաստատությունների վարկաբեկման և քրեականացման փորձերից, որոնք մարմնավորում են հավաքական հիշողությունը և բարոյական դիմադրությունը։
Մի ժողովուրդ, որը վերապրել է ցեղասպանություն, չի կարող իրեն թույլ տալ որևէ ձևով կրկնել իր պատմական ոչնչացման մեխանիզմները»։

Институт Лемкина выразил обеспокоенность продолжающимися репрессиями против Церкви
«Институт Лемкина по предотвращению геноцида с удивительной глубиной уловил суть преследований Армянской Церкви со стороны оккупационного режима, проведя параллели с признаками, предшествовавшими 1915 году.
Ниже представлен неофициальный перевод их заявления на русский язык:
«Институт Лемкина по предотвращению геноцида выражает глубокую обеспокоенность продолжающимися на государственном уровне репрессиями против Армянской Апостольской Церкви в Республике Армения, включая аресты и запугивание духовенства, атаки на церковные учреждения, а также возрастающее использование правовой системы с целью заставить замолчать религиозных лидеров. Эти события являются печальным примером того, как геноцидальные процессы могут интернализироваться в условиях внешней угрозы.
Сочетание выборочного уголовного преследования, ограниченной прозрачности и прямого вмешательства государства в религиозные дела вызывает серьёзные опасения, поскольку правовые механизмы используются не для обеспечения верховенства закона, а для подрыва автономии Армянской Апостольской Церкви.
Нынешняя волна репрессий напоминает хорошо известную закономерность Геноцида армян. Он начался с систематического преследования армянских интеллигентов, духовенства и общинных лидеров. Стратегия Османской империи была направлена на уничтожение целой цивилизации: разрыв её идентичности от моральных и духовных основ, национального руководства и устранение голосов, которые могли организовать сопротивление или сохранить культурное единство.
Хотя нынешняя ситуация не может быть приравнена к геноцидным действиям 1915 года, параллели в мышлении и методах следует осознавать. Ранние признаки давления на идентичность часто начинаются с попыток дискредитации и криминализации учреждений, которые воплощают коллективную память и моральное сопротивление.
Народ, переживший геноцид, ни в коем случае не может позволить повторения механизмов своего исторического уничтожения».