Չկա պատճառ, որի համար Խաչիկ Գալստյանը պետք է լինի անազատության մեջ. Սոս Հակոբյան (Տեսանյութ)
«Չկա որևէ պատճառ, որով պայմանավորված Խաչիկ Գալստյանը պետք է մնա անազատության մեջ»,- դատական նիստից հետո լրագրողներին ասաց «Հայրենիք» կուսակցության անդամ, Խաչիկ Գալստյանի փաստաբան Սոս Հակոբյանը։
Նա հայտնեց, որ դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ Գալստյանի կալանքի հարցի որոշումը կայացնելու, այն կհրապարակվի  այսօր, ժամը 20։20-ին։
«Դատարանին ներկայացվեց հիմնավորում, որ մեղսագրվող և Քրեական օրևենսգրքով  արգելված որևէ արարք Խաչիկ Գալստյանը չի կատարել»,-ասաց Հակոբյանը։
Հիշեցնենք, որ «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար  Խաչիկ Գալստյանը ձերբակալվել էր նախօրեին։  Նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան։
Պատճառը, ըստ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի, Վաղարշապատ համայնքում 2025 թվականի նոյեմբերի 16-ին կայացած ավագանու ընտրություններին «ընտրակաշառք տալն է»։

«Нет никаких оснований, по которым Хачик Галстян должен быть лишен свободы» — Сос Акопян (видео)
«Не существует ни одной причины, по которой Хачик Галстян должен оставаться в условиях лишения свободы», — заявил журналистам после судебного заседания член партии «Отечество», адвокат Хачика Галстяна Сос Акопян.
Он сообщил, что суд удалился в совещательную комнату для принятия решения по вопросу меры пресечения в отношении Галстяна. Решение будет оглашено сегодня в 20:20.
«Суду были представлены обоснования того, что Хачик Галстян не совершал каких-либо деяний, вменяемых ему и запрещённых Уголовным кодексом», — отметил Акопян.
Напомним, генеральный секретарь партии «Отечество» Хачик Галстян был задержан накануне. В суд было подано ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде ареста.
По данным Антикоррупционного комитета, основанием для задержания стали обвинения в «даче избирательной взятки» в ходе выборов в Совет старейшин общины Вагаршапат, состоявшихся 16 ноября 2025 года.