«Ինչո՞ւ ենք գալիս Կիրանց. որպեսզի ցույց տանք, թե Իրական Հայաստան ասելով՝ ինչ նկատի ունենք». Փաշինյան
30/12/2025 20:09
Կառավարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և ՀՀ քաղաքացիներից բաղկացած խմբի հետ այցելել է Տավուշի մարզի Կիրանց բնակավայր:
«Քաղաքացիներին նախ ներկայացվել են վերջին տարիներին ձեռք բերված պաշտպանական միջոցները, եղել են պաշտպանական ինժեներական կառույցներում։ Այնուհետև նրանք այցելել են Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատված Կիրանցի հատված, որտեղ ներկայացվել են իրականացված աշխատանքները:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այսօրվա այցի նպատակն է ներկայացնել Հայաստանի անվտանգության ապահովման Կառավարության պատկերացումը։ Վարչապետն ընդգծել է, որ մեր սահմանապահ ծառայությունն այս հատվածում ծառայություն է իրականացնում առանց սաղավարտի, առանց զրահաբաճկոնի, նույնն էլ Ադրբեջանի կողմից։ Ըստ երկրի ղեկավարի՝ դրա պատճառը լեգիտիմությունն է․ «Ես գիտեմ, որ գտնվում եմ մի տեղում, որտեղ գտնվելու մեր իրավունքն աշխարհում ոչ մեկը չի վիճարկում: Հիմա մեր անվտանգության առաջին կոմպոնենտն այս պատն է։ Երբ այս պատը չկար, Կիրանցն ավելի անվտա՞նգ էր, թե՞ ավելի վտանգավոր էր։ Իհարկե, ավելի վտանգավոր էր։ Պարզ օրինակ բերեմ՝ սահմանազատումից առաջ Կիրանցում 90 տուն է եղել, այսօր Կառավարության 16 միլիոնի ծրագրով այստեղ 60 տուն է կառուցվել կամ կառուցվում», - շեշետել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ դա նշանակում է, որ մարդիկ տեսնում և զգում են, որ այս միջավայրն անվտանգ է, խաղաղությունն իրական է։
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է՝ սա շատ կարևոր, էական նրբություն է հասկանալու համար, այսպես կոչված՝ «էլիտաների խոսույթը» և հողի վրա ապրող մարդկանց, որոնք ապրում են իրենց կյանքով․ «Հիմա կռահումների կարիք չկա, սա իրականություն է և սա Իրական Հայաստանն է։ Դա էլ է կարևոր՝ ինչո՞ւ ենք գալիս Կիրանց, որպեսզի ցույց տանք, թե Իրական Հայաստան ասելով՝ ինչ նկատի ունենք, Իրական Հայաստանի առաջին կոմպոնենտը լեգիտիմությունն է»:
Հաջորդիվ խմբի անդամները Կիրանցի Գ. Վարդանյանի անվան նորակառույց հիմնական դպրոցում կատարած շրջայցի ընթացքում ծանոթացել են արդեն մեկ տարի շահագործման հանձնված դպրոցում ստեղծված պայմաններին: Ծրագրի նպատակով Կառավարությունը հատկացրել էր 737 մլն դրամ։ Դպրոցը նախատեսված է 100 երեխայի համար, գործում է 20 երեխայի համար նախատեսված նախակրթարան:
Նիկոլ Փաշինյանը քաղաքացիների հետ այցելել է նաև Կիրանցի Սուրբ Երրորդություն եկեղեցի, որի վերականգնման աշխատանքների համար պետբյուջեից հատկացվել է 55 մլն դրամ: Վերականգնման աշխատանքները գտնվում են ավարտական փուլում»:

Почему мы приезжаем в Киранц: чтобы показать, что мы подразумеваем под «Реальной Арменией», — Пашинян
30/12/2025 20:23
Пресс-служба правительства сообщает, что премьер-министр Никол Пашинян вместе с председателем Национального Собрания Аленом Симоняном и группой граждан Республики Армения посетил населенный пункт Киранц в Тавушской области.
«Сначала гражданам была представлена приобретенная за последние годы оборонная техника. Они также посетили инженерные оборонные сооружения. Затем граждане посетили участок делимитированной государственной границы между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой, где им была представлена проделанная работа.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что цель сегодняшнего визита — представить видение правительства по обеспечению безопасности Армении. Премьер-министр подчеркнул, что наша пограничная служба на этом участке осуществляет службу без касок, без бронежилетов, так же, как и с азербайджанской стороны. По словам главы государства, причина этого – легитимность. «Я знаю, что нахожусь в месте, где никто в мире не оспаривает наше право на нахождение здесь. Сейчас самым важным компонентом нашей безопасности является эта стена. Когда этой стены не было, в Киранце было безопаснее или опаснее? Конечно, было опаснее. Приведу простой пример: до делимитации в Киранце было 90 домов, сегодня здесь построено или строится 60 домов в рамках программы правительства в размере 16 миллионов», — подчеркнул Никол Пашинян, добавив, что это означает, что люди видят и чувствуют, что эта среда безопасна, что мир реален.
Глава государства подчеркнул, что это очень важный, существенный нюанс для понимания так называемого «дискурса элит» и людей, которые живут своей жизнью: «Сейчас не нужно делать догадки, это действительность, и это Реальная Армения. Также важно понять, зачем мы едем в Киранц. Чтобы показать, что мы подразумеваем под Реальной Арменией: главным компонентом Реальной Армении является легитимность».
Затем во время экскурсии по построенной базовой школе имени Г.Варданяна села Киранц члены группы ознакомились с созданными там условиями. Правительство выделило на проект 737 млн драмов. Школа, которая функционирует уже год, рассчитана на 100 детей, а также имеется детский сад на 20 мест.
Никол Пашинян и граждане также посетили церковь Святой Троицы в Киранце, на реставрацию которой из государственного бюджета было выделено 55 млн драмов. Реставрационные работы в настоящее время находятся на завершающей стадии».