«Անարդար ու ապօրինի որոշումը բողոքարկելու ենք». «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանին կալանավորեցին 2 ամսով
30/12/2025 20:39
«Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանին կալանավորեցին։
Փաստաբան Սոս Հակոբյանը րոպեներ առաջ դուրս եկավ դատական նիստերի դահլիճից ու լրագրողներին հայտնեց՝ դատարանը որոշեց 2 ամսով կալանավորել Խաչիկ Գալստյանին։
«Համարում ենք անարդար, ապօրինի որոշում, որը բողոքարկելու ենք»,- ասաց Հակոբյանը։
Նա ընդգծեց՝ Խաչիկ Գալստյանն իրեն մեղավոր չի ճանաչում, այս իշխանության դեմ պայքարում ենթարկվում է բռնաճնշումների, բայց պինդ է ու ամուր։
«Նա ազատազրկված է այն համոզմունքների համար, որոնց համար էլ քաղաքական պայքար է ծավալում։ Վստահ եմ, որ վաղ, թե ուշ արդարությունը վերականգնվելու է, Խաչիկ Գալստյանը լինելու է ազատության մեջ, իսկ ապօրինի քրեական հետապնդման համար պատասխանատուները կրելու են իրենց պատիժը»,- ասաց Սոս Հակոբյանը։
Հիշեցնենք, որ «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար  Խաչիկ Գալստյանը ձերբակալվել էր նախօրեին։  Նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան։
Պատճառը, ըստ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի, Վաղարշապատ համայնքում 2025 թվականի նոյեմբերի 16-ին կայացած ավագանու ընտրություններին «ընտրակաշառք տալն է»։

«Мы обжалуем несправедливое и незаконное решение»: генерального секретаря партии «Отечество» Хачика Галстяна арестовали на два месяца
30/12/2025 21:00
Генеральный секретарь партии «Айреник» Хачик Галстян арестован.
Адвокат Сос Акопян, выйдя несколько минут назад из зала заседаний суда, сообщил журналистам, что суд принял решение об аресте Хачика Галстяна сроком на два месяца.
«Мы считаем это решение несправедливым и незаконным и будем его обжаловать», — заявил Акопян.
Он подчеркнул, что Хачик Галстян не признаёт себя виновным, он подвергается репрессиям в своей борьбе с действующей властью, однако остаётся стойким и твёрдым в своей позиции.
«Он лишён свободы за свои убеждения, за которые и ведёт политическую борьбу. Я убеждён, что рано или поздно справедливость будет восстановлена, Хачик Галстян окажется на свободе, а лица, ответственные за незаконное уголовное преследование, понесут наказание», — отметил Сос Акопян.
Напомним, генеральный секретарь партии «Отечество» Хачик Галстян был задержан накануне. В суд было представлено ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде ареста.
По данным Антикоррупционного комитета, основанием для ареста послужили обвинения в «даче избирательной взятки» в ходе выборов в Совет старейшин общины Вагаршапат, состоявшихся 16 ноября 2025 года.