2026-ը մեր պետության համար բեկումնային տարի է լինելու. համոզված եմ՝ շատերդ վերագտել եք հարկ վճարելու առաքելությունը. ՊԵԿ նախագահ
30/12/2025 11:11
ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ:
«Երախտագիտություն եմ հայտնում հարկ վճարողներին՝ 2025 թվականին դրսևորած հարկային կարգապահության, հոգատարության և բարեխղճության համար, ինչպես նաև Պետական եկամուտների կոմիտեի ողջ անձնակազմին՝ նվիրված և պատասխանատու աշխատանքի համար։
Անցնող տարին ևս մեկ անգամ հաստատեց հարկային և մաքսային ծառայությունների առանցքային դերը պետության առաջանցիկ զարգացման, տնտեսական անվտանգության և հասարակության ու հարկ վճարողների արդար սպասելիքների ապահովման գործում։
2025 թվականին ամենօրյա հետևողական աշխատանքի արդյունքում կարողացել ենք ամրապնդել հարկ վճարող–ՊԵԿ-պետություն փոխվստահությունը, ապահովել եկամուտների բարձր երկնիշ աճ և զգալիորեն կրճատել ստվերային տնտեսությունը։
2026 թվականին մենք շարունակելու ենք բարեփոխումների գործընթացը՝ առաջնահերթ համարելով վարչարարության կատարելագործումը, թվային լուծումների և արհեստական բանականության գործիքների կիրառման ընդլայնումը, ինչպես նաև վերլուծական կարողությունների զարգացումը։ Առաջիկայում ավելի կբարելավենք քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների որակը, կկրճատենք գործընթացների ժամանակատարությունը:
Մեզ համար կարևոր է ձևավորել մարդակենտրոն համակարգ և խորացնել հարկ վճարողի հետ ազնիվ, թափանցիկ ու գործընկերային հարաբերությունները։ Միաժամանակ կարևոր է պահպանել հարկերի վճարման բարձր աճի տեմպերը։
2026-ին մեր գործունեության առանցքային թիրախներից կշարունակի լինել կոռուպցիայի դեմ անզիջում պայքարը։ Պետք է հետևողականորեն և վճռականորեն գործենք այս ուղղությամբ՝ պահպանելով համակարգի անաղարտությունը և յուրաքանչյուր աշխատակցի պատասխանատվության բարձր մակարդակը։ Այդ չարիքի հաղթահարումը մեր հետագա հաջողությունների կարևոր նախապայմաններից է։
2026-ը մեր պետության համար բեկումնային տարի է լինելու՝ հագեցած հարկային ռեֆորմներով, Խաղաղության օրակարգից և խաչմերուկ ու լոգիստիկ հանգույց դառնալու ջանքերից բխող մաքսային ենթակառուցվածքների ձևավորման ու մաքսային ծառայության մեծ քայլերով: Համոզված եմ, որ ՊԵԿ-ն ունի այդ ռեֆորմներին և վերափոխումներին աջակցելու և որոշ դեպքերում առաջնորդելու մեծ ներուժ:
Վստահ եմ, որ համատեղ աշխատանքի շնորհիվ 2026 թվականը կլինի հերթական թռիչքի, համարձակ նորարարությունների, մարդակենտրոն մոտեցման խորացման, հասարակության ու պետության առավել ամրապնդված վստահության տարի։
Թող գալիք տարին ձեզ և ձեր ընտանիքներին պարգևի խաղաղություն, առողջություն և բարեկեցություն։ Համոզված եմ շատերդ վերագտել եք հարկ վճարելու առաքելությունը և կշարունակեք դրանով վարակել մյուսներին։
Շնորհավոր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ»,- ասվում է ուղերձում։

2026 год станет переломным для нашего государства: уверен, многие из вас вновь осознали миссию уплаты налогов — председатель КГД
Председатель Комитета государственных доходов Республики Армения Эдуард Акопян направил поздравительное обращение по случаю Нового года и Рождества.
«Выражаю благодарность налогоплательщикам за проявленную в 2025 году налоговую дисциплину, заботу и добросовестность, а также всему коллективу Комитета государственных доходов за преданную и ответственную работу.
Прошедший год вновь подтвердил ключевую роль налоговой и таможенной службы в обеспечении прогрессивного развития государства, экономической безопасности и справедливых ожиданий общества и налогоплательщиков.
Благодаря ежедневной и последовательной работе в 2025 году нам удалось укрепить взаимное доверие между налогоплательщиками и КГД, обеспечить высокий двузначный рост доходов и значительно сократить теневую экономику.
В 2026 году мы продолжим процесс реформ, приоритетно совершенствуя управление, расширяя применение цифровых решений и инструментов искусственного интеллекта, а также развивая аналитические способности. В ближайшее время мы ещё больше улучшим качество услуг для граждан и сократим время прохождения процессов.
Для нас важно сформировать ориентированную на человека систему и углубить честные, прозрачные и партнёрские отношения с налогоплательщиком. Одновременно важно поддерживать высокий темп роста уплаты налогов.
Одним из ключевых направлений нашей деятельности в 2026 году останется непримиримая борьба с коррупцией. Мы должны действовать последовательно и решительно, сохраняя неприкосновенность системы и высокий уровень ответственности каждого сотрудника. Преодоление этого зла является важным условием для наших будущих успехов.
2026 год станет переломным для нашего государства — насыщенным налоговыми реформами, созданием таможенной инфраструктуры и значительными шагами службы таможни в рамках усилий по формированию узлов мирного порядка, перекрёстков и логистических центров. Я уверен, что КГД обладает большим потенциалом для поддержки и в отдельных случаях лидерства в этих реформах и преобразованиях.
Уверен, что благодаря совместной работе 2026 год станет годом новых прорывов, смелых инноваций, углубления ориентированного на человека подхода и укрепления доверия общества и государства.
Пусть наступающий год принесёт вам и вашим семьям мир, здоровье и благополучие. Уверен, многие из вас вновь осознали миссию уплаты налогов и продолжите заражать этим примером других.