Նիկոլ Փաշինյանը հասկացել է, որ Վանեցյանն ուժեղացնում է իր դիրքերը և որոշել է կալանավորել Խաչիկ Գալստյանին ու Արամ Քոչարյանին. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
30/12/2025 11:32
Կես տարի անց կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններն այս իշխանությունը վաղուց է արդեն կեղծել, այս մասին հայտարարել է քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
Ըստ նրա՝ Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է ընտրությունների պատրաստվել. օր ու ժամ չի կորցնում։
«Գիշերը ձերբակալել է «Հայրենիք» կուսակցության քարտուղար, իմ ընկեր Խաչիկ Գալստյանին ու նույն կուսակցության Վաղարշապատի կառույցի պատասխանատու Արամ Քոչարյանին։
Վստահ եմ՝ հիշում եք՝ Վաղարշապատում վերջերս կայացած ՏԻՄ ընտրություններում «Հայրենիք» կուսակցության թեկնածու Խաչիկ Մանուկյանը 3.9% ձայն է ստացել։ Անցողիկ շեմը հաղթահարելու համար կուսակցությանը բառացիորեն մի քանի քվե է պակասել։ Եվ դա այն դեպքում, երբ Արթուր Վանեցյանը քարոզարշավին գրեթե չի մասնակցել։
Այս փաստը կարմիր լույս է վառել Նիկոլի գլխում։ Ի դեմս «Հայրենիք» կուսակցության՝ նա ընտրական շեմը հաղթահարելու պոտենցիալ ունեցող ուժի վտանգ է տեսել։ Վաղարշապատին էլ գումարել է Գյումրու ՏԻՄ ընտրություններում՝ «Հայրենիք» կուսակցության մասնակցությամբ ձևավորված դաշինքի արդյունքները, ուսումնասիրել և հասկացել, որ Վանեցյանն ուժեղացնում է իր դիրքերը մարզերում ու որոշումը կայացրել՝ կալանավորել «Հայրենիք»-ի առանցքային գործիչներից մեկին՝ Խաչիկ Գալստյանին, իսկ «գործի» «հիմքեր» ստեղծելու համար՝ նաև Վաղարշապատի կառույցի պատասխանատու Արամ Քոչարյանին, որպեսզի գործը կապեն անցած ՏԻՄ ընտրությունների հետ։
Խաչիկ Գալստյանին ճանաչողները շատ լավ գիտեն, որ նա երբեք ու ոչ մի կեղտոտ գործի մեջ չի կարող ներքաշված լինի։ Նա չափազանց հավասարակշռված, արդարամիտ և ազնիվ մարդ է։ Նաև գիտնական ու լավ կազմակերպիչ։ Վաղարշապատի ընտրություններն ու Գալստյանի ձերբակալման որոշումը միմյանց հետ կապված են բացառապես Նիկոլի գլխում վառված՝ արդեն հիշատակված կարմիր լույսով։ Ավելին ասեմ, եթե Վանեցյանն ինքը ակտիվ զբաղվեր Վաղարշապատի ընտրություններով, վստահ եմ, որ այս պահին կալանքի կտանեին հենց նրան։ Չնայած՝ դա բացառել պետք չէ։ Արդեն ասել եմ՝ Նիկոլը ժամ ու օր չի կորցնում՝ այդ որոշումը նա կարող է կայացնել դեկտեմբերի 31-ի երեկոյան, հունվարի 1-ի առավոտյան կամ թեկուզ հենց հիմա։ Նորից կրկնեմ՝ Նիկոլը պատրաստվում է ընտրությունների և այդ պատրաստությունների շրջանակում այսօր փորձում է թուլացնել ևս մեկ մրցակցի։
Վերջին ամիսներին ես շատ եմ խոսել այն մասին, որ կես տարի անց կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններն այս իշխանությունը վաղուց է արդեն կեղծել։ Այսպես, եթե շարունակվեց, ինձ համար միանգամայն կանխատեսելի են այդ ընտրությունների «արդյունքները»։ Լուծումների մասին էլ եմ շատ խոսել։ Ու անկեղծ արդեն հետաքրքիր է՝ Նիկոլը դեռ քանի՞ հոգու պետք է կալանավորի, որպեսզի ընդդիմությունը հասկանա՝ իշխանափոխության հարցն օր առաջ է պետք լուծել։ Քաղաքական առաջարկը կա, իրավական մեխանիզմները՝ նույնպես։ Ու եթե իմպիչմենտի պրոցեսին միս ու արյուն չտրվի, ապա ընդդիմությունը միայն մեկ տեղ կարող է իշխանափոխություն անել՝ կալանավայրերում։ Չնայած… Դա էլ դժվար»,- նշել է Մելիք-Շահնազարյանը։

Nikol Pashinyan realized that Vanetsyan strengthens his positions and arrested Khachik Galstyan and Aram Kocharyan: Hrant Melik-Shahnazaryan
30/12/2025 12:40
This government has long rigged the parliamentary elections scheduled to take place in six months, political scientist Hrant Melik-Shahnazaryan stated. According to him, Nikol Pashinyan continues to actively prepare for the elections, not wasting a single day or hour.
“During the night, the secretary of the ‘Homeland’ party, my friend Khachik Galstyan, and the head of the party’s Vagharshapat branch, Aram Kocharyan, were arrested. You will recall that in the recent local government elections in Vagharshapat, the ‘Homeland’ party’s candidate, Khachik Manukyan, received 3.9 percent of the vote. The party was literally just a few votes short of overcoming the electoral threshold. And this was in a situation where Artur Vanetsyan was barely involved in the campaign.
This fact triggered a red light in Nikol’s mind. In the ‘Homeland’ party, he saw a force with the threat of crossing the electoral threshold. He also examined Vagharshapat within the context of the Gyumri local government elections, studied the results of the alliance formed with the participation of the ‘Homeland’ party, realized that Vanetsyan is strengthening his positions in the regions, and consequently made the decision to arrest one of the key figures of the ‘Homeland’ party, Khachik Galstyan. At the same time, by arresting the person responsible for the Vagharshapat structure, Aram Kocharyan, he sought to create the ‘grounds’ for a case and link it to the past local government elections.
Those who know Khachik Galstyan are well aware that he could never be involved in any wrongdoing. He is an exceptionally balanced, fair, and honest individual. He is also a scientist and a capable organizer. The Vagharshapat elections and Galstyan’s arrest are connected solely by the aforementioned red light flashing in Nikol’s head. Moreover, had Vanetsyan himself been actively involved in the Vagharshapat elections, I am convinced he would already be in custody. This possibility should not be ruled out. As I have said before, Nikol does not waste an hour or a day – he could make such a decision on the evening of December 31, the morning of January 1, or even right now. I will reiterate that Nikol is preparing for the elections and, as part of this preparation, is attempting to weaken another competitor.
In recent months, I have repeatedly stated that this government has long since rigged the parliamentary elections scheduled to take place in six months. If this process continues, the ‘results’ of those elections are entirely predictable to me. I have also spoken extensively about possible solutions. Frankly, I am curious: how many more people does Nikol need to arrest before the opposition realizes that the issue of changing the government must be resolved as soon as possible?
There is a political proposal, as well as legal mechanisms. And if the impeachment process is not given real substance, then the opposition will have only one place left to carry out a change of government – in prisons. Although…unfortunately, they will hardly do that either,” Melik-Shahnazaryan concluded.