Նիկոլ Փաշինյանը հասկացել է, որ Վանեցյանն ուժեղացնում է իր դիրքերը և որոշել է կալանավորել Խաչիկ Գալստյանին ու Արամ Քոչարյանին. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
30/12/2025 11:32
Կես տարի անց կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններն այս իշխանությունը վաղուց է արդեն կեղծել, այս մասին հայտարարել է քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
Ըստ նրա՝ Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է ընտրությունների պատրաստվել. օր ու ժամ չի կորցնում։
«Գիշերը ձերբակալել է «Հայրենիք» կուսակցության քարտուղար, իմ ընկեր Խաչիկ Գալստյանին ու նույն կուսակցության Վաղարշապատի կառույցի պատասխանատու Արամ Քոչարյանին։
Վստահ եմ՝ հիշում եք՝ Վաղարշապատում վերջերս կայացած ՏԻՄ ընտրություններում «Հայրենիք» կուսակցության թեկնածու Խաչիկ Մանուկյանը 3.9% ձայն է ստացել։ Անցողիկ շեմը հաղթահարելու համար կուսակցությանը բառացիորեն մի քանի քվե է պակասել։ Եվ դա այն դեպքում, երբ Արթուր Վանեցյանը քարոզարշավին գրեթե չի մասնակցել։
Այս փաստը կարմիր լույս է վառել Նիկոլի գլխում։ Ի դեմս «Հայրենիք» կուսակցության՝ նա ընտրական շեմը հաղթահարելու պոտենցիալ ունեցող ուժի վտանգ է տեսել։ Վաղարշապատին էլ գումարել է Գյումրու ՏԻՄ ընտրություններում՝ «Հայրենիք» կուսակցության մասնակցությամբ ձևավորված դաշինքի արդյունքները, ուսումնասիրել և հասկացել, որ Վանեցյանն ուժեղացնում է իր դիրքերը մարզերում ու որոշումը կայացրել՝ կալանավորել «Հայրենիք»-ի առանցքային գործիչներից մեկին՝ Խաչիկ Գալստյանին, իսկ «գործի» «հիմքեր» ստեղծելու համար՝ նաև Վաղարշապատի կառույցի պատասխանատու Արամ Քոչարյանին, որպեսզի գործը կապեն անցած ՏԻՄ ընտրությունների հետ։
Խաչիկ Գալստյանին ճանաչողները շատ լավ գիտեն, որ նա երբեք ու ոչ մի կեղտոտ գործի մեջ չի կարող ներքաշված լինի։ Նա չափազանց հավասարակշռված, արդարամիտ և ազնիվ մարդ է։ Նաև գիտնական ու լավ կազմակերպիչ։ Վաղարշապատի ընտրություններն ու Գալստյանի ձերբակալման որոշումը միմյանց հետ կապված են բացառապես Նիկոլի գլխում վառված՝ արդեն հիշատակված կարմիր լույսով։ Ավելին ասեմ, եթե Վանեցյանն ինքը ակտիվ զբաղվեր Վաղարշապատի ընտրություններով, վստահ եմ, որ այս պահին կալանքի կտանեին հենց նրան։ Չնայած՝ դա բացառել պետք չէ։ Արդեն ասել եմ՝ Նիկոլը ժամ ու օր չի կորցնում՝ այդ որոշումը նա կարող է կայացնել դեկտեմբերի 31-ի երեկոյան, հունվարի 1-ի առավոտյան կամ թեկուզ հենց հիմա։ Նորից կրկնեմ՝ Նիկոլը պատրաստվում է ընտրությունների և այդ պատրաստությունների շրջանակում այսօր փորձում է թուլացնել ևս մեկ մրցակցի։
Վերջին ամիսներին ես շատ եմ խոսել այն մասին, որ կես տարի անց կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններն այս իշխանությունը վաղուց է արդեն կեղծել։ Այսպես, եթե շարունակվեց, ինձ համար միանգամայն կանխատեսելի են այդ ընտրությունների «արդյունքները»։ Լուծումների մասին էլ եմ շատ խոսել։ Ու անկեղծ արդեն հետաքրքիր է՝ Նիկոլը դեռ քանի՞ հոգու պետք է կալանավորի, որպեսզի ընդդիմությունը հասկանա՝ իշխանափոխության հարցն օր առաջ է պետք լուծել։ Քաղաքական առաջարկը կա, իրավական մեխանիզմները՝ նույնպես։ Ու եթե իմպիչմենտի պրոցեսին միս ու արյուն չտրվի, ապա ընդդիմությունը միայն մեկ տեղ կարող է իշխանափոխություն անել՝ կալանավայրերում։ Չնայած… Դա էլ դժվար»,- նշել է Մելիք-Շահնազարյանը։

Никол Пашинян понял, что Ванецян укрепляет свои позиции, и решил арестовать Хачика Галстяна и Арама Кочаряна — Грант Мелик-Шахназарян
Политолог Грант Мелик-Шахназарян заявил, что действующая власть уже давно сфальсифицировала предстоящие парламентские выборы, которые состоятся через полгода.
По его словам, Никол Пашинян продолжает готовиться к выборам и не теряет ни дня, ни часа.
«Ночью были задержаны генеральный секретарь партии «Отечество», мой друг Хачик Галстян, и ответственный за структуру партии в Вагаршапате Арам Кочарян.
Уверен, вы помните, что на недавно состоявшихся выборах в органы местного самоуправления в Вагаршапате кандидат от партии «Отечество» Хачик Манукян получил 3,9% голосов. Партии буквально не хватило нескольких голосов, чтобы преодолеть проходной барьер. И это при том, что Артур Ванецян практически не участвовал в предвыборной кампании.
Этот факт зажёг «красный свет» в голове Пашиняна. Он увидел в партии «Отечество» силу, способную преодолеть порог выборов, и посчитал это угрозой. К результатам выборов в Вагаршапате Пашинян добавил результаты выборов в Гюмри, где участвовал блок с участием партии «Отечество», изучил их и понял, что Ванецян укрепляет свои позиции в регионах. Именно поэтому было принято решение арестовать одного из ключевых деятелей партии «Отечество» — Хачика Галстяна, а для создания «оснований» — также ответственного за структуру партии в Вагаршапате Арама Кочаряна, чтобы связать это с прошедшими местными выборами.
Те, кто хорошо знает Хачика Галстяна, знают, что он никогда не может быть вовлечён в какие-либо нечестные дела. Он крайне уравновешенный, разумный и честный человек, а также учёный и хороший организатор. Выборы в Вагаршапате и решение об аресте Галстяна связаны исключительно с «красным светом», зажжённым в голове Пашиняна. Более того, если бы сам Ванецян активно занимался выборами в Вагаршапате, уверен, арестовали бы именно его. Хотя этого нельзя полностью исключать. Я уже говорил: Пашинян не теряет ни дня, ни часа — это решение он может принять вечером 31 декабря, утром 1 января или даже прямо сейчас. Повторяю: он готовится к выборам и в рамках этих подготовок сегодня пытается ослабить ещё одного конкурента.
В последние месяцы я много говорил о том, что парламентские выборы, которые состоятся через полгода, уже давно сфальсифицированы этой властью. Если процесс продолжится, результаты этих выборов для меня будут полностью предсказуемы. Я также много говорил о возможных решениях. И честно говоря, интересно, сколько ещё человек Пашинян должен арестовать, чтобы оппозиция поняла: вопрос смены власти необходимо решать как можно скорее. Политическая инициатива есть, юридические механизмы — тоже. И если процесс импичмента не будет наполнен реальным содержанием, оппозиция сможет осуществить смену власти только в одном месте — в СИЗО. Хотя… а это вряд ли ей это удастся сделать», — отметил Мелик-Шахназарян.