Ինչպես են ԵՊՀ-ում «Հայաստանում ժողովրդավարությունը» թեմայով դասախոսելու Խաչիկի գործընկեր դոկտորները` լռելով խայտառակ այս ապօրինության փաստի մասին
30/12/2025 12:22
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն անդրադարձել է «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանի ձերբակալությանը։
«Իրականում, Խաչիկը դարձավ այս իշխանության վերարտադրության համար ջանք չխնայող եվրոպացի չինովնիկների տարվա առայժմ վերջին զոհը։
Ու քաղաքական այդ բռնաճնշումները նիկոլական վարչախումբը նոր ծավալների է հասցնելու։
Դիմագրավման համար հարկ է քաղաքական լայն համախմբում։ Խաչիկ Գալստյանի ու մյուսների ձերբակալումը հարձակում է բոլորիս դեմ։
Այնքան անտաղանդ սարքված շինծու մեղադրանքով ձերբակալման իրավականությունն իշխանություններին չի մտահոգում. նրանք վաղուց են գործում մարտեր առանց կանոնների սկզբունքով։
Խաչիկը այս պայքարի տարիներին բազում փորձություններով է անցել, սա էլ է անցնելու։
Բայց ինչպե՞ս են սրանից հետո Երեւանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում «Հայաստանում ժողովրդավարությունը» թեմայով դասախոսելու Խաչիկի գործընկեր դոկտորները` լռելով խայտառակ այս ապօրինության փաստի մասին։
Խաչիկն ու մյուս քաղբանտարկյալները հայտնվելու են ազատության մեջ ու այդժամ գալու է հատուցման պահը»,- նշել է Մանուկյանը։

How are Khachik’s fellow academics, who lecture on “Democracy in Armenia” at YSU, remaining silent about this shameful illegality?
30/12/2025 13:10
Gegham Manukyan, a deputy of the National Assembly from the “Armenia” faction, commented on the arrest of Khachik Galstyan, Secretary General of the “Homeland” party.
“In reality, Khachik has become the latest victim of a year of European bureaucrats who spare no effort to reproduce this regime.
And the Nikol regime will only escalate these political repressions.
To confront this challenge, a broad political coalition is necessary. The arrest of Khachik Galstyan and others is an attack on all of us.
The legality of arrests based on such crudely fabricated charges does not concern the authorities; they have long been operating according to the principle of ruleless confrontation.
Khachik has endured many trials over these years of struggle, and he will overcome this one as well.
But how will Khachik’s fellow academics continue to lecture on ‘Democracy in Armenia’ at the Faculty of International Relations of Yerevan State University while remaining silent about this shameful act of illegality?
‘Khachik and the other political prisoners will be released, and then the time for accountability will come,’” Manukyan stated.