Պետք է կատարենք մեր ժողովրդի երազանքը. Սամվել Կարապետյան
15.12. 2025թ. ԱԱԾ մեկուսարանից հրապարակված` Սամվել Կարապետյանի ծրագրային հոդվածը ուժեղ Հայաստանի մասին.
«...Մեր ժողովուրդն արդարության կարոտ է մնացել, ու մենք պետք է կատարենք մեր ժողովրդի երազանքը։
Հայաստանը պետք է դառնա բարեկեցության, բոլոր իմաստներով ապահով ու լավ ապրող քաղաքացիների երկիր։
Մենք պետք է կրկին մի մեծ ընտանիք դառնանք, ուր յուրաքանչյուրը իրական սիրո և համերաշխության մթնոլորտում զբաղվում է իր գործով ու շենացնում հայրենի տունը»։
Հիշեցնենք, որ Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ դատարանը կիրառել է համակցված խափանման միջոց գրավ և տնային կալանք։ Բացի այս, դատարանը սահմանափակել է Սամվել Կարապետյանի խոսքի ազատությունը և կիրառվել է լրացուցիչ բացառիկ սահմանափակում. Սամվել Կարապետյանին արգելվել է հանդես գալ կոչեր պարունակող հայտարարություններով: Այս սահմանափակումը առկա չի եղել նույնիսկ կալանքի պայմաններում:

Мы должны осуществить мечту нашего народа — Самвел Карапетян
Опубликована программная статья Самвела Карапетяна о сильной Армении, обнародованная 15.12.2025 года из изолятора СНБ:
«…Наш народ долгое время лишен справедливости, и мы обязаны осуществить мечту нашего народа.
Армения должна стать страной благополучия — государством, где граждане во всех смыслах живут в безопасности и достойных условиях.
Мы должны вновь стать одной большой семьей, где каждый в атмосфере подлинной любви и солидарности занимается своим делом и созидает родной дом».
Напомним, что в отношении Самвела Карапетяна судом была применена комбинированная мера пресечения — залог и домашний арест. Кроме того, суд ограничил свободу слова Самвела Карапетяна, применив дополнительное исключительное ограничение: ему запрещено выступать с заявлениями, содержащими призывы.
Следует подчеркнуть, что подобного ограничения не существовало даже в период его содержания под стражей.