«Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր ինքնիշխան է, քան երբևէ, անվտանգ է, քան երբևէ». Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը
01/01/2026 00:45
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձն Ամանորի առթիվ.
Անկախությունից ի վեր 2025 թվականն առաջին օրացուցային տարին է, որ Ադրբեջանի հետ հրաձգության հետեւանքով ոչ զոհ ենք ունեցել, ոչ վիրավոր։ Հայաստան–Ադրբեջան սահմանին հրաձգության հետեւանքով զոհեր չունենք սկսած 2024 թվականի մարտից, արդեն ավելի քան 22 ամիս։
Սա հանգամանքների պատահական բերում չէ, այլ Հայաստանի ժողովրդի, այսինքն՝ Ձեր կողմից 2021 թվականի արտահերթ ընտրություններում Կառավարությանն ու խորհրդարանական մեծամասնությանը պատվիրակված ռազմավարության իրականացում։
Այդ ռազմավարությունն արտահայտված է Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության մեջ եւ կապված է հայ ժողովրդի պատմությունն ընթերցելու եւ վերընթերցելու, նրանում անթեղված ուղերձները փնտրելու եւ գտնելու, այդ ուղերձներն իրական կյանքի կիրառելի գիտելիք դարձնելու մեր նորահայտ գործելակերպի հետ։
Մեզ մեղադրում էին այդ պատմությունը փոխելու դավադրության մեջ։
Մինչդեռ մեր նպատակը Հայաստանի ոչ թե արդեն տեղի ունեցած, այլ տեղի ունենալիք պատմությունը փոխելն էր։
Մեր նպատակն ի վերջո նահատակ ժողովրդի մեզ արտապատվիրակված դերակատարումը հաղթահարելն էր եւ բազում զոհերի ու զոհողությունների գնով մենք հասել ենք այդ նպատակին։
Մեզ մեղադրում էին մեր ինքնության դեմ գործելու մեջ, մինչդեռ մենք տեսանք ակնհայտը, որ մեր ինքնությունը մեր պետությունն է, մեր պետությու՛նն է մեր ինքնությունը եւ Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին, աշխարհասփյուռ հայերին հրավիրեցինք տեսնել այն ակնհայտ իրողությունը, որ պետությունն ուժեղացնելու օրակարգն ինքնությունն ուժեղացնելու օրակարգ է։ Մենք ուժեղացնում ենք մեր պետությունը, հետևաբար մենք ուժեղացնում ենք մեր ազգային ինքնությունը։
Մեզ մեղադրում էին, թե ուրանում ենք պատմական Հայաստանը, թե ուրանում ենք մեր պատմությունը, մինչդեռ մեր քաղաքականությունները մեր պատմությանն ի վերջո ականջալուր լինելու արդյունք են, որը մեզ ասում է․ «Մի կրկնեք, հերիք է կրկնեք ինձ»։
Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության ներշնչողը պատմական Հայաստանն է, որի ճակատագիրը մեզ ասում է․ «Մի գնացեք իմ ճանապարհով, մի դարձրեք Հայաստանի Հանրապետությունը պատմական Հայաստան»։
2021 թվականին մենք ասում էինք «Ապագա կա՛», այսօր ասում ենք՝ ապագան այսօր է եւ այսօր մենք ապրում ենք այն ապագայի մեջ, որի համար դուք՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներդ, քվեարկել եք 2021 թվականին։ 2025 թվականն այդ խաղաղ ապագայի, խաղաղության առաջին լիարժեք օրացուցային տարին է։
Մենք ոչ միայն ձեւակերպեցինք Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությունը, այլեւ Հայաստանի Հանրապետությունը դարձրեցինք իրական պետություն, որը գործում է իրական աշխարհում։
2025 թվականին իմ միջազգային երկկողմ պաշտոնական հանդիպումների աշխարհագրությունն աներեւակայելի է։ ԱՄՆ նախագահ, Ռուսաստանի նախագահ, Չինաստանի նախագահ, Ֆրանսիայի նախագահ, Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ, Թուրքիայի նախագահ, Ղազախստանի նախագահ, Արաբական միացյալ էմիրությունների նախագահ, Ադրբեջանի նախագահ, Տաջիկստանի նախագահ, Հռոմի պապ, Եվրոպական խորհրդի նախագահ, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ, Գերմանիայի կանցլեր, Ճապոնիայի վարչապետ, Բելգիայի վարչապետ, Վրաստանի վարչապետ, Էստոնիայի վարչապետ, Ալբանիայի վարչապետ:
Այս բոլոր հանդիպումներում մենք մի նպատակ ենք հետապնդել՝ Հայաստանը դիրքավորել որպես լիարժեք անկախ եւ ինքնիշխան պետություն, որ խնամակալության կարիք չունի, այլ կարող է հասկանալ ինքն իր կարիքներն ու հարցերը, կարող է ինքը կայացնել իր հարատեւության, հարատեւության եւ ոչ թե գոյատեւության համար անհրաժեշտ որոշումներ։ Եվ մենք հասել ենք այդ նպատակին։
Մեզ մեղադրում են թուրքասիրության եւ ադրբեջանամետության մեջ, մինչդեռ մեր խնդիրն է՝ սեփական աչքերով տեսնել ու ճանաչել մեր տարածաշրջանն ու միջավայրը եւ թույլ չտալ, որ մեր տարածաշրջանին առերեսվելու մեր պատմական, այո՛ արդարացված վախերն օգտագործվեն մեզ կառավարել խաղացնելու, ինքնուրույն ու ինքնիշխան լինելու մեր կամքը կոտրելու համար։ Եվ մենք հասել ենք այդ նպատակին․ Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր պետություն է, քան երբեւէ, անկախ է, քան երբեւէ, ինքնիշխան է, քան երբեւէ, անվտանգ է, քան երբեւէ։
Դարակազմիկ փոփոխություններ են տեղի ունենում մեր տարածաշրջանում․ անկախությունից ի վեր առաջին անգամ Ադրբեջանի տարածքով գնացքները բեռներ են բերում Հայաստանի Հանրապետություն, Ադրբեջանի հետ երկկողմ առեւտրի առաջին նշաններն են ի հայտ գալիս, ապրանքի ձեռքբերման առաջին խոշոր դեպքերն են արձանագրվել։
Սա գրվող պատմություն է մի նոր եւ սա խաղաղության պատմություն է։
Այդ պատմության առաջին արարի կուլմինացիան՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության հաստատումն էր․ 2025 թվականի օգոստոսի 8–ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությամբ Սպիտակ տանը հրավիրված գագաթնաժողովում Ադրբեջանի նախագահի հետ Հռչակագիր ընդունեցինք, որը որպես վկա ստորագրեց նաեւ նախագահ Թրամփը։
Մեր ներկայությամբ երկու երկրների Արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրեցին «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղություն եւ միջպետական հարաբերություններ հաստատելու մասին» համաձայնագիրը, որի տեքստի համաձայնեցման մասին մենք եւ պաշտոնական Բաքուն հայտարարել էինք դեռ 2025 թվականի մարտին։
Դրանից առաջ՝ 2024 թվականի օգոստոս–հոկտեմբերին, երկու երկրների փոխվարչապետների կողմից Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգը ստորագրվեց, որը երկու երկրներում էլ հետագայում վավերացվեց՝ ստանալով իրավական բարձրագույն ուժ։
Սա Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկկողմ ձեւաչափում ստորագրված եւ վավերացված առաջին փաստաթուղթն է, որն իրականում խաղաղության անկյունաքար է։ Այդ փաստաթղթում 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրն ամրագրվում է որպես երկու երկրների միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման բազային սկզբունք։
Սա է իրական խաղաղության միակ բանաձեւը․ միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը ճանաչել խորհրդային հանրապետությունների վարչական սահմաններով, որովհետեւ ցանկացած այլ բանաձեւ անվերջանալի եւ արյունահեղ բանավեճի է վերածվելու, թե որն է Հայաստանի Հանրապետությունը եւ որն է Ադրբեջանի Հանրապետությունը։ Այդ բանավեճը վերջ ու ավարտ չէր ունենալու։
Այս է պատճառը, որ 2025 թվականի մարտին հայտարարեցի Ղարաբաղյան շարժումը չշարունակելու անհրաժեշտության մասին։ Այստեղ առանցքայինն այն է, որ թե այս, թե 2022 թվականի հոկտեմբերի 6–ի Պրահայի հայտարարությունը չեմ արել որպես զիջում, ինչպես փորձում են ներկայացնել ոմանք, այլ այդ հայտարարություններին գնացել եմ որպես Հայաստանի Հանրապետության գիտակցված եւ իրական շահերից բխող կենսական անհրաժեշտություն։
Սա կարեւոր նրբություն է։ Մեզ մեղադրում են միակողմանի զիջումների գնալու մեջ։ Ճշմարտությունն այն է, որ մենք ոչ մի, բացարձակապես ոչ մի զիջման չենք գնացել, մենք գնացել ենք մեր պետության հարատեւության օրակարգի հետեւից, մենք գնացել ենք մեր պետության շահի հետեւից։
«Ղարաբաղը մերն էր, հիմա այլեւս մերը չի» խոսույթն աշխարհաքաղաքական թակարդում գտնվողի գիտակցության արտահայտություն է, մինչդեռ պետության եւ քաղաքացու գիտակցությունն ասում է՝ «Հայաստանի Հանրապետությո՛ւնը մերը չէր, հիմա այլեւս մերն է»։ Այո՛, մեր նահատակների կյանքի գնով, այո՛, մեր տառապանքների ու զրկանքների գնով եւ այդպիսով ավելի թանկագին, այդպիսով սիրելի, քան որեւէ այլ բան, որովհետեւ ոչ այլ ինչ է, քան իրականացած երազանք։ Հայաստանի Հանրապետությունը մեր իրականացված երազանքն է եւ մենք այսօր ապրում ենք մեր երազանքի մեջ։
Սիրելի ժողովուրդ, սիրելի քաղաքացիներ,
Մենք հասել ենք ապագային եւ մենք ապրում ենք ապագայի մեջ, եւ մենք այլեւս չենք հայտնվելու անցյալում։ 2026 թվականը մեր այսօրվա ապագայի գեղեցիկ շարունակությունն է լինելու։
Մի քանի րոպեից մենք կդիմավորենք Նոր տարին՝ արձանագրած լինելով բարձր տնտեսական աճ։ Այսպիսով՝ ձեզ հետ միասին կատարած կլինենք միջինում տարեկան 7 տոկոս տնտեսական աճ ապահովելու 2021 թվականի ընտրություններում մեր առաջադրած խնդիրը։ 2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա Հեղափոխությունից հետո Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունն աճել է ավելի քան 50 տոկոսով։ 2025 թվականին պետական բյուջեի հարկային եկամուտները 30 տոկոսով ավելին են, քան 2017 թվականի ամբողջ պետական բյուջեի եկամուտները։
Սա՝ ձեր շնորհիվ, Հայաստանում աշխատող, արդյունք ստեղծող, օրենքով սահմանված հարկերը վճարող տնտեսվարողների, այն քաղաքացիների շնորհիվ, ովքեր չեն մոռանում տրամադրել կամ պահանջել հսկիչ դրամարկղային կտրոն։ Շնորհակալ եմ բոլորիդ։ Դուք այն վեմն եք, որի վրա հիմնված է մեր հայրենիք–պետությունը։
Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատող, արդյունք ստեղծող, օրենքով սահմանված հարկերը վճարող, ՀԴՄ կտրոն տրամադրող կամ պահանջող մարդկանց շնորհիվ է, որ րոպեներ անց կսկսի գործել առողջության համապարփակ ապահովագրության համակարգը, որի համար մինչեւ 18 տարեկանների եւ 65–ից բարձր թոշակառուների փոխարեն կվճարի պետական բյուջեն։
Սա նշանակում է կենսաթոշակառուների կենսամակարդակի էական աճ է տեղի ունենալու, որովհետեւ ակնհայտ է, որ թոշակառուների մեծագույն եւ առաջնային ծախսերը կապված են առողջապահության հետ եւ հիմա նրանց այդ ծախսերն էականորեն եւ շոշափելիորեն նվազելու են։ Իսկ թոշակառուների անկանխիկ առեւտրի դեպքում հետվճարն ավելանալու, հասնելու է 20 տոկոսի, նույնը նաև նպաստառուների պարագայում։
2026 թվականին կավարտենք 300 դպրոցի եւ 500 մանկապարտեզի կառուցման, վերակառուցման կամ հիմնանորոգման ծրագիրը եւ անմիջապես կսկսենք հաջորդ 300 դպրոցի, 100 մանկապարտեզի, ինչպես նաեւ առնվազն 100 արվեստների դպրոցների, մարզադպրոցների, մարզական կենտրոնների կառուցման, վերակառուցման կամ հիմնանորոգման ծրագիրը։ Ակադեմիական քաղաքի մեգանախագիծը մտել է գործնական փուլ եւ ծրագրի իրագործման տեմպերը կմեծանան։
Ի՞նչ ունեմ ասելու այն մարդկանց, ովքեր շարունակում են ապրել սոցիալական վատ պայմաններում։ Նրանց հարցի լուծման մեր ռազմավարությունը պարփակված է հանրահայտ հետեւյալ ասույթի մեջ․ «Եթե ուզում ես կերակրել մարդուն, ոչ թե ձուկ տուր նրան, այլ սովորեցրու ձուկ որսալ»։ Աշխատունակ մարդն իր ապրուստը պետք է հոգա իր աշխատանքի միջոցով։ Եթե աշխատում ու չի կարողանում իր ապրուստը հոգալ, ուրեմն աշխատանքը բավարար չափով արդյունավետ չէ եւ մենք մարդուն պետք է աջակցենք, օգնենք՝ որպես աշխատող իր արդյունավետությունը բարձրացնելու, արդյունավետ աշխատելու համար անհրաժեշտ հմտություններ ձեռքբերելու հարցում, եւ սա նույնպես կրթության ու կրթական ճանապարհ է։
Ցանկացած ոլորտի ցանկացած հարցի վերաբերյալ Կառավարությունն ունի երեք լուծում՝ առաջինը՝ կրթություն, երկրորդը՝ կրթություն, երրորդը՝ կրթություն։ Կրթությունը մեզ համար պետք է դառնա եւ դառնում է ազգային կենսակերպ ու մտածելակերպ, ինչն առանցքային է արտաքին եւ ներքին, տնտեսական եւ սոցիալական ցանկացած հարց լուծելու համար։
Այս ռազմավարության շնորհիվ այսօր Հայաստանում 700 հազար դրամ եւ ավելի վարձատրություն ստացող ուսուցիչ ու շարքային զինծառայող կա։ Սա Իրական Հայաստանի իրական քաղաքացու իրական ձեռքբերումն է։
2026 թվականին արտահայտվելու է Հայաստանի Հանրապետության միջազգային հեղինակության վերելքը։ Մայիսին Երեւանում տեղի է ունենալու Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8–րդ գագաթնաժողովը, իսկ հոկտեմբերին՝ Կենսաբազմազանության COP–17 գագաթնաժողովը։ Հայաստանը հյուրընկալելու է մի քանի տասնյակ երկրների ղեկավարների եւ հարյուրավոր երկրների պատվիրակների։
2026 թվականը տնտեսական ու ներդրումային մեծ աշխուժություն է խոստանում, որովհետեւ մեկնարկելու է «Թրամփի ուղի հանուն միջազգային խաղաղության եւ բարեկեցության» նախագծի իրագործումը, որն ինստիտուցիոնալ կդարձնի Հայաստանի Հանրապետության ապաշրջափակումը։ Մի դարակազմիկ եւ տարիներ առաջ աներեւակայելի թվացող իրադարձություն։
2026 թվականի կարեւորագույն իրադարձությունը, սակայն, Ազգային ժողովի՝ հունիսին կայանալիք հերթական ընտրություններն են։ Այդ ընտրություններում է, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին անշրջելիորեն պետք է տեր կանգնի իր ստեղծած խաղաղությանը, իր վերահաստատած պետությանը, իր, այսինքն՝ ժողովրդի իշխանությանը։
Ընտրությունները կլինեն ազատ, արդար, ժողովրդավարական եւ ժողովուրդը կհաղթի, Հայաստանի Հանրապետությունը կհաղթի։ Ապագան կհաղթի, որն այսօր է, այստեղ է, հիմա է։
2026 թվականը լինելու է համախմբման ու միասնության տարի։ Այնպիսի միասնության, որի առանցքում Հայաստանի Հանրապետությունն է, նրա միջազգայնորեն ճանաչված ինքնիշխան տարածքը, նրա քաղաքացու, ազատ, բարեկեցիկ եւ երջանիկ ապրելու իրավունքը, Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը եւ պետական շահը։
Փա՛ռք նահատակներին եւ կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը։
Շնորհավոր Ամանոր եւ Սուրբ Ծնունդ։ Սիրում եմ բոլորիդ»։

«Сегодня Республика Армения более суверенна, чем когда-либо, и более безопасна, чем когда-либо»։ поздравительное послание Никола Пашиняна
01/01/2026 00:59
Поздравительное послание премьер-министра Никола Пашиняна по случаю Нового года:
«Дорогой народ, дорогие граждане Республики Армения,
2025 год стал первым с момента обретения независимости календарным годом, когда у нас не было ни жертв, ни раненых в результате перестрелки с Азербайджаном. С марта 2024 года, уже более 22 месяцев, у нас не было жертв в результате обстрелов на армяно-азербайджанской границе.
Это не следствие случайных обстоятельств, а реализация стратегии, которую народ, то есть вы, поручили правительству и парламентскому большинству на внеочередных выборах 2021 года.
Эта стратегия отражена в идеологии «Реальной Армении» и связана с нашей новой практикой чтения и переосмысления истории армянского народа, поиска и осмысления заложенных в ней посылов и превращения этих посылов в знания, которые применяются в реальной жизни.
Нас обвиняли в заговоре с целью изменения этой истории.
Между тем, наша цель заключалась не в том, чтобы изменить уже произошедшую историю Армении, а в том, чтобы изменить историю, которая должна произойти.
Наша конечная цель заключалась в том, чтобы преодолеть навязанную нам роль народа-мученика, и ценой многочисленных жертв и самопожертвований мы достигли этой цели.
Нас обвиняли в действиях против нашей идентичности, между тем мы увидели очевидное: наша идентичность и есть наше государство, наше государство и есть наша идентичность, и мы призывали всех граждан Республики Армения, армян всего мира, понять очевидную истину: повестка укрепления государства и есть повестка укрепления идентичности. Мы укрепляем наше государство, следовательно, мы укрепляем нашу национальную идентичность.
Нас обвиняли в отрицании исторической Армении, в отрицании нашей истории, в то время как наша политика в конечном итоге является результатом прислушивания к нашей истории, которая говорит нам: «Не повторяйте меня, хватит повторять меня!»
Вдохновением для идеологии «Реальной Армении» является историческая Армения, судьба которой говорит нам: «Не идите по моему пути, не превращайте Республику Армения в историческую Армению!»
В 2021 году мы сказали: «Будущее есть!» Сегодня мы говорим, что будущее — это сегодня, и сегодня мы живем в будущем, за которое вы, граждане Республики Армения, проголосовали в 2021 году. 2025 год — первый полный календарный год этого мирного будущего, этого мира.
Мы не только сформулировали идеологию «Реальной Армении», но и превратили Республику Армения в реальное государство, функционирующее в реальном мире.
Географический охват моих международных двусторонних официальных встреч в 2025 году невообразим: президент США, президент России, председатель Китая, президент Франции, президент Исламской Республики Иран, президент Турции, президент Казахстана, президент Объединенных Арабских Эмиратов, президент Азербайджана, президент Таджикистана, Папа Римский, председатель Европейского совета, председатель Европейской комиссии, канцлер Германии, премьер-министр Японии, премьер-министр Бельгии, премьер-министр Грузии, премьер-министр Эстонии, премьер-министр Албании.
На всех этих встречах мы преследовали одну цель: позиционировать Армению как полностью независимое и суверенное государство, не нуждающееся в опеке, способное понимать свои собственные потребности и проблемы, способное принимать решения, необходимые для собственной долговечности — именно для собственной долговечности, а не для выживания. И мы достигли этой цели.
Нас обвиняют в протурецкой и проазербайджанской позиции, между тем наша задача — увидеть своими глазами и узнать наш регион и окружающую среду и не позволить того, чтобы наши исторические, да, оправданные опасения по поводу противостояния в нашем регионе были использованы для манипулирования нами, для того, чтобы сломить нашу волю к независимости и суверенитету. И мы достигли этой цели: сегодня Республика Армения является государством в большей степени, чем когда-либо прежде, более независимой, чем когда-либо прежде, более суверенной, чем когда-либо прежде, более безопасной, чем когда-либо прежде.
В нашем регионе происходят эпохальные изменения: впервые со времени обретения независимости поезда доставляют грузы в Республику Армения через территорию Азербайджана, появляются первые признаки двусторонней торговли с Азербайджаном, зафиксированы первые крупные торговые сделки.
Это новая история, которая пишется сейчас, и это история мира.
Кульминацией первого акта этой истории стало установление мира между Арменией и Азербайджаном: 8 августа 2025 года на состоявшемся в Белом доме по инициативе президента США Дональда Трампа саммите совместно с президентом Азербайджана мы приняли Декларацию, которая также была подписана президентом Трампом.
В нашем присутствии министры иностранных дел двух стран парафировали «Соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном», о согласовании текста которого мы и официальный Баку объявили еще в марте 2025 года.
До этого, в августе-октябре 2024 года, вице-премьеры двух стран подписали Положение о совместной деятельности армянской и азербайджанской комиссий по делимитации государственной границы, которое впоследствии было ратифицировано в обеих странах и получило высшую юридическую силу.
Это первый документ, подписанный и ратифицированный в двустороннем формате между Арменией и Азербайджаном, и он фактически является краеугольным камнем мира. В этом документе Алма-Атинская декларация 1991 года закреплена в качестве основного принципа делимитации государственной границы между двумя странами.
Такова единственная формула подлинного мира: признание территориальной целостности и суверенитета друг друга в рамках административных границ советских республик, потому что любая другая формула превратилась бы в бесконечные и кровавые дебаты о том, где Республика Армения и где Азербайджанская Республика. Этим дебатам не было бы конца.
Именно поэтому в марте 2025 года я заявил о необходимости не продолжать Карабахское движение. Ключевой момент здесь в том, что и это заявление, и Пражское заявление от 6 октября 2022 года я сделал не в качестве уступки, как некоторые пытаются представить, а как жизненную необходимость, которая вытекает из осознанных и реальных интересов Республики Армения.
Это важный нюанс. Нас обвиняют в односторонних уступках. Правда в том, что мы не пошли ни на какие уступки, абсолютно ни на какие, мы следовали повестке долговечности нашего государства, мы преследовали интересы нашего государства.
Дискурс «Карабах был нашим, а сейчас уже не наш» — это выражение сознания того, кто находится в геополитической ловушке, в то время как сознание государства и гражданина говорит: «Республика Армения не была нашей, а отныне уже наша». Да, ценой жизней наших павших солдат, да, ценой наших страданий и лишений, и поэтому более ценной, более дорогой, чем что-либо другое, потому что это не что иное, как сбывшаяся мечта. Республика Армения — это наша сбывшаяся мечта, и сегодня мы живем в этой мечте.
Дорогой народ, дорогие граждане,
Мы достигли будущего и живем в будущем, и больше не окажемся в прошлом. 2026 год станет прекрасным продолжением нашего сегодняшнего будущего.
Через несколько минут мы встретим Новый год, зафиксировав высокий экономический рост. Таким образом, вместе с вами мы выполним задачу, поставленную на выборах 2021 года, — обеспечить в среднем экономический рост в 7% ежегодно. После Народной ненасильственной бархатной революции 2018 года экономика Республики Армения выросла более чем на 50%. В 2025 году налоговые поступления государственного бюджета на 30% больше, чем весь доход государственного бюджета 2017 года.
Это благодаря вам — работающим в Армении, создающим результаты, уплачивающим установленные законом налоги предпринимателям, тем гражданам, которые не забывают выдавать или требовать кассовый чек. Спасибо вам всем. Вы — скала, на которой держится наша Родина-государство.
Благодаря людям, работающим в Республике Армения, создающим результаты, уплачивающим установленные законом налоги, выдающим и требующим кассовый чек, через несколько минут начнет функционировать Система всеобщего медицинского страхования, за которую государственный бюджет будет платить вместо лиц моложе 18 лет и пенсионеров старше 65 лет.
Это означает, что уровень жизни пенсионеров значительно повысится, поскольку очевидно, что самые большие и основные расходы пенсионеров связаны со здравоохранением, а теперь их расходы существенно и ощутимо сократятся. Увеличится размер кешбэка в случае безналичной торговли пенсионеров, достигнув 20%, то же самое произойдет и с получателями социальных пособий.
В 2026 году мы завершим программу строительства, реконструкции или капитального ремонта 300 школ и 500 детских садов и немедленно начнем программу строительства, реконструкции или капитального ремонта следующих 300 школ, 100 детских садов, а также не менее 100 художественных школ, спортивных школ, спортивных центров. Мегапроект «Академический городок» вступил в практическую стадию, и темпы реализации программы будут наращиваться.
Что я хочу сказать тем людям, которые продолжают жить в плохих социальных условиях? Наша стратегия решения их проблемы выражена в известной поговорке: «Если хочешь накормить человека, не давай ему рыбу, а научи его ловить рыбу». Трудоспособный человек должен зарабатывать себе на жизнь своим трудом. Если он работает, но не может зарабатывать себе на жизнь, то его труд недостаточно продуктивен, и мы должны поддерживать и помогать человеку повышать свою эффективность как работника, приобретать необходимые навыки для эффективной работы, и это путь образования и обучения.
Для любой проблемы в любой сфере у правительства есть три решения: во-первых, образование, во-вторых, образование, в-третьих, образование. Образование должно стать и уже становится для нас национальным образом жизни и менталитетом, ключом к решению любых внешних и внутренних, экономических и социальных проблем.
Благодаря этой стратегии сегодня в Армении есть учителя и рядовые солдаты, получающие зарплату в 700 тысяч драмов и более. Это реальное достижение реального гражданина Реальной Армении.
В 2026 году проявится рост международного авторитета Республики Армения. В мае в Ереване состоится 8-й саммит Европейского политического сообщества, а в октябре — саммит COP-17 по биоразнообразию. Армения примет глав нескольких десятков стран и делегатов из сотен стран.
2026 год обещает быть очень активным в экономическом и инвестиционном плане, поскольку стартует реализация проекта «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания», который институционализирует разблокирование Республики Армения. Это эпохальное событие, которое еще несколько лет назад казалось немыслимым.
Однако самым важным событием 2026 года станут предстоящие в июне очередные выборы в Национальное Собрание. Именно на этих выборах граждане Республики Армения должны безоговорочно отстоять созданный ими мир, утвержденное ими государство, свою, то есть народную власть.
Выборы будут свободными, справедливыми, демократическими, и победит народ, победит Республика Армения. Победит будущее, которое настало уже сегодня, здесь и сейчас.
2026 год станет годом консолидации и единства. Такого единства, в основе которого лежит Республика Армения, ее международно признанная суверенная территория, право ее граждан жить свободно, благополучно и счастливо, независимость и государственные интересы Республики Армения.
Слава павшим героям и да здравствует Республика Армения!
С Новым годом! Люблю вас всех!»