Անդառնալի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում է ՀՀ վարչապետը և նրան միացած ուխտադրուժ տասը եպիսկոպոսները. Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմ
05/01/2026 15:49
Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի թեմական խորհուրդը, հոգևոր դասը և միլիոնավոր հավատացյալ հայորդիները միակարծիք են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հայտարարությանը և միաձայն դատապարտում են ՀՀ վարչապետի և տասը եպիսկոպոսների կողմից 04.01.2026-ին արված հերթական հակաեկեղեցական նախաձեռնությունը, որով ոտնահարվում են ՀՀ Սահմանադրությունը, խախտվում թե՛միջազգայնորեն, թե՛ Հայաստանի օրենսդրությամբ ամրագրված Եկեղեցու իրավունքները։
«Հայաստանյայց Առաքելական Եկեղեցու իբրև բարենորոգմանն ուղղված հերթական այս քայլը դիտարկում ենք որպես քաղաքական նպատակներով հակաօրինական նախաձեռնություն, Եկեղեցին պառակտելու փորձ և հանցագործություն, որի անդառնալի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում է ՀՀ վարչապետը և նրան միացած ուխտադրուժ տասը եպիսկոպոսները:
Կոչ եք անում մեր քույրերին ու եղբայրներին չդառնա՛լ գործիք ու հանցակից աստվածուրաց, էջմիածնամերժ ուժերի ձեռքին, մնա՛լ հավատարիմ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին և ազգընտիր Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Российская и Ново-Нахичеванская епархия: всю ответственность за необратимые последствия несут премьер-министр Армении и присоединившиеся к нему десять епископов-отступников
Епархиальный совет, духовенство и миллионы верующих Российской и Ново-Нахичеванской епархии ААЦ полностью солидарны с заявлением Первопрестольного Святого Эчмиадзина и единогласно осуждают очередную антицерковную инициативу, предпринятую 04.01.2026 премьер-министром Армении и десятью епископами. Указанными действиями попирается Конституция Республики Армения и нарушаются права Церкви, закреплённые как международным правом, так и законодательством Армении.
«Очередной шаг, преподносимый как направленный на "обновление" Армянской Апостольской Церкви, мы рассматриваем как противозаконную инициативу, преследующую политические цели, как попытку раскола Церкви и как преступное деяние, всю ответственность за необратимые последствия которого несут премьер-министр Республики Армения и примкнувшие к нему десять вероотступивших епископов.
Мы призываем наших сестёр и братьев не становиться инструментом и соучастниками в руках богоборческих, отвергающих Святой Эчмиадзин сил, сохранять верность Первопрестольному Святому Эчмиадзину и всенародно избранному Католикосу всех армян», — говорится в заявлении.