Նիկոլ Փաշինյանը և նրա կամակատարը դարձած հոգևորականները փաստացի հայտարարում են, որ հակասահմանադրական եղանակով միջամտելու են եկեղեցու ներքին կյանքին. «ՀայաՔվե»
«ՀայաՔվե» ազգային քաղաքացիական միավորումը վճռականորեն դատապարտում է իշխող վարչախմբի պարագլխի և տիրադավ եպիսկոպոսների կողմից համատեղ փաստաթղթի ստորագրումը և դրանից բխող գործողությունների ծրագիրը:
«Դրանով Նիկոլ Փաշինյանը և նրա կամակատարը դարձած բարձրաստիճան հոգևորականները փաստացի հայտարարում են, որ անթույլատրելի և հակասահմանադրական եղանակով միջամտելու են Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու ներքին կյանքին և կանոնական հարցերին:
Տիրադավ եպիսկոպոսները, իրենց ստորագրությունները դնելով վարչախմբի պարագլխի ստորագրությունից հետո, գործընթացին բացահայտ քաղաքական և հակասահմանադրական երանգ են տալիս` այդպիսով դեմ դուրս գալով իրենց իսկ ստանձնած «եկեղեցին ապաքաղաքականացնելու» կեղծ հանձնառությանը:
Առավել դատապարտելի է վարչախմբի պարագլխի սադրիչ քայլը` Սուրբ Ծննդյան օրով կեղծ «ուխտերթ» կազմակերպելու և մարդկանց իրար դեմ հանելու` մեր ժողովրդին կրկին պառակտելու նպատակով:
«ՀայաՔվե» ազգային քաղաքացիական միավորումը, մշտապես կանգնած լինելով Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու և Մայր Աթոռի պաշտպանության առաջին շարքերում, վճռական է բոլոր օրինական միջոցներով շարունակելու պայքարը` հանուն Սուրբ Էջմիածնի և մեր հավատացյալ քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքների պաշտպանության»,- ասվում է հայտարարությունում։

Никол Пашинян и ставшие его приспешниками священнослужители фактически заявляют о вмешательстве во внутреннюю жизнь Церкви — «Айакве»
Национальное гражданское объединение «Айакве» решительно осуждает совместное подписание документа главой правящего режима и предательскими епископами, а также план действий, вытекающий из этого документа.
«Таким образом, Никол Пашинян и высокопоставленные духовные лица, ставшие его приспешниками, фактически заявляют о намерении вмешиваться во внутреннюю жизнь и канонические вопросы Армянской Апостольской Церкви способом, недопустимым и противоречащим Конституции.
Предавшие епископы, подписав документ после подписи главы правящего режима, придают процессу явно политический и антиконституционный оттенок, тем самым противореча собственной лжезадаче «деполитизации Церкви».
Особенно осуждается провокационный шаг главы режима — организация «паломнического шествия» в день Рождества с целью посеять раздор и вновь разделить наш народ.
Национальное гражданское объединение «Айакве», всегда стоявшее в первых рядах защиты Армянской Апостольской Церкви и Первопрестольного Святого Эчмиадзина, решительно намерено продолжать борьбу всеми законными средствами в защиту Конституционных прав верующих и Святого Эчмиадзина», — говорится в заявлении.