Կոչ եմ անում չտրվել սադրանքներին, մնալ խաղաղ, սակայն հաստատուն, համբերատար, սակայն անզիջում. եկեղեցին չի վախեցել անցյալում և չի վախենա նաև այսօր. Մկրտիչ Սրբազան
05/01/2026 22:28
Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը կալանավայրից հայտարարությամբ է հանդես եկել։
«2025 թ․ դեկտեմբերի 31-ին Թալինի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում տեղի ունեցածը պարզապես միջադեպ կամ թյուրիմացություն չէր․ դա բացահայտ, գիտակցված և համակարգված սրբապղծություն էր՝ ուղղված Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, նրա նվիրական կարգի, սրբավայրի անձեռնմխելիության և հավատավոր ժողովրդի հոգևոր արժանապատվության դեմ։
Թալինի քաղաքապետ Տավրոս Սափեյանի և կարգալույծ Արամայիս Թախմազյանի կողմից կազմակերպված, իսկ իրավապահ մարմինների անմիջական հովանավորչությամբ իրականացված այս գործողությունը հանդիսանում է կոպիտ ապօրինություն, իշխանական կամայականության և հակաեկեղեցական մտածողության վտանգավոր դրսևորում, երբ սրբապղծությունն ու բռնությունը փորձում են ներկայացվել որպես «օրինական գործողություն»։
Սրբավայր ներխուժելը, եկեղեցական կարգի ոտնահարումը և հոգևոր իշխանության բացահայտ անտեսումը ոչ միայն հակասում են ՀՀ Սահմանադրությանը և օրենքին, այլ նաև վկայում են պետական մտածողության լուրջ խաթարման մասին։ Սա փողոցային ճնշման, սադրանքի և հոգևոր արժեքների դեմ ուղղված ագրեսիայի օրինակ է, որը քայքայում է հասարակական համերաշխությունը և վտանգում իրավական պետության հիմքերը։
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին հազարամյակների ընթացքում եղել և մնում է հայ ժողովրդի ինքնության, գոյատևման և բարոյական դիմադրության միակ սյունը։ Նա կանգնած է եղել ժողովրդի կողքին պետականության կորստի և վերածննդի բոլոր փուլերում, երբեմն՝ ի հեճուկս բռնապետությունների ու հալածանքների։ Այս Եկեղեցին երբեք չի ղեկավարվել քաղաքական քմահաճույքներով, սակայն մշտապես պաշտպանել է ճշմարտությունը, արդարությունը և մարդու արժանապատվությունը։
Այսօր, ցավոք, ականատես ենք լինում փորձերի՝ սրբությունը ստորացնելու, եկեղեցական կարգը ոտնահարելու, և քրեորեն հետապնդելի արարքներն անպատիժ թողնելու։
Աստվածաշունչը հստակ արձանագրում է, որ․ «Արդարությունը բարձրացնում է ազգը, իսկ մեղքը ազգեր է նվաստացնում» (Առակներ ԺԴ․ 34)։
Վճռականորեն դատապարտում եմ տեղի ունեցածը և հայտարարում, որ որևէ իշխանություն, որևէ պաշտոնյա կամ կարգալույծ անձ չի կարող իրեն վերապահել իրավունք՝ ոտնահարելու սրբավայրը, խաթարելու եկեղեցական կարգը և վիրավորելու հավատավոր ժողովրդի հոգևոր զգացմունքները։
Միևնույն ժամանակ կոչ եմ անում մեր հավատավոր ժողովրդին և նվիրյալ հոգևորականներին՝ չտրվել սադրանքներին, բայց նաև երբեք չհրաժարվել ճշմարտությունից, մնալ խաղաղ՝ սակայն հաստատուն, համբերատար՝ սակայն անզիջում։
Ինչպես ասում է Տերը․ «Մի՛ վախեցեք նրանցից, ովքեր մարմինն են սպանում, բայց հոգին սպանել չեն կարող» (Մատթ․ Ժ․ 28)։
Հայ Եկեղեցին չի վախեցել անցյալում և չի վախենա նաև այսօր։ Սրբությունը չի պաշտպանվում աղմուկով, այլ՝ ճշմարտությամբ, հավատքով և միասնականությամբ։ Իսկ սրբապղծությունը, որքան էլ ժամանակավորապես ծածկվի պաշտոնեական շղարշով, դատապարտված է պատմության և Աստծու արդար դատաստանի առաջ։
Թող Ամենակալ Տերը լուսավորի խավարած խղճերը, զորացնի մեր ժողովրդին և անխախտ պահի Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին։
Քրիստոս ծնաւ եւ յատնեցաւ
Ձեզ և Մեզ Մեծ Աւետիս»,- ասվում է հայտարարությունում։

Призываю не поддаваться провокациям, оставаться мирными, но твердыми, терпеливыми, но непреклонными: Церковь не боялась в прошлом и не будет бояться и сегодня — епископ Мкртич
05/01/2026 23:49
Предстоятель Арагацотнской епархии Его Преосвященство епископ Мкртич Прошян выступил с заявлением из места лишения свободы.
«Произошедшее 31 декабря 2025 года в церкви Святой Богородицы в Талине было не просто инцидентом или недоразумением. Это было открытое, осознанное и системное святотатство, направленное против Армянской Апостольской Святой Церкви, её священного канонического порядка, неприкосновенности святыни и духовного достоинства верующего народа.
Действие, организованное мэром Талина Тавросом Сапеяном и лишённым сана Арамаисом Тахмазяном и осуществлённое при прямом покровительстве правоохранительных органов, является грубым беззаконием, опасным проявлением властного произвола и антицерковного мышления, когда святотатство и насилие пытаются представить как "законные действия".
Вторжение в святыню, попрание церковного порядка и откровенное игнорирование духовной власти не только противоречат Конституции и законам Республики Армения, но и свидетельствуют о серьёзной деформации государственного мышления. Это пример уличного давления, провокации и агрессии против духовных ценностей, разрушающих общественное согласие и подрывающих основы правового государства.
Армянская Апостольская Святая Церковь на протяжении тысячелетий была и остаётся основным столпом идентичности, выживания и нравственного сопротивления армянского народа. Она всегда стояла рядом с народом на всех этапах утраты и возрождения государственности, нередко — вопреки диктатуре и гонениям. Эта Церковь никогда не руководствовалась политическими прихотями, но неизменно защищала истину, справедливость и человеческое достоинство.
Сегодня, к сожалению, мы становимся свидетелями попыток унизить святыню, попрать церковный порядок и оставить безнаказанными деяния, подлежащие уголовному преследованию.
Священное Писание ясно говорит: "Праведность возвышает народ, а грех — позор народов" (Притчи 14:34).
Решительно осуждаю произошедшее и заявляю, что никакая власть, ни одно должностное лицо или лишённый сана человек не вправе посягать на святыню, нарушать церковный порядок и оскорблять духовные чувства верующего народа.
В то же время призываю наш верующий народ и преданных священнослужителей не поддаваться провокациям, но и никогда не отказываться от истины — оставаться мирными, но твёрдыми, терпеливыми, но непреклонными.
Как говорит Господь: "Не бойтесь убивающих тело, души же не могущих убить" (Мф. 10:28).
Армянская Церковь не боялась в прошлом и не боится сегодня. Святыня защищается не шумом, а истиной, верой и единством. А святотатство, как бы временно оно ни прикрывалось должностной мишурой, обречено на осуждение историей и справедливым Судом Божиим.
Да просветит Всемогущий Господь омрачённые совести, укрепит наш народ и сохранит незыблемой Армянскую Апостольскую Святую Церковь.
Христос родился и явился.
Вам и нам — благая весть», — говорится в заявлении.