Քրիստոսի ուղենշած ճանապարհից խոտորվելն աշխարհը դարձնում է անարդարության, թշվառության ու դժբախտությունների թատերաբեմ. Վեհափառ (Տեսանյութ)
06/01/2026 12:36
Քրիստոսի ուղենշած ճանապարհից խոտորվելն աշխարհը դարձնում է անարդարության, թշվառության ու դժբախտությունների թատերաբեմ, ընկղմում մոլորությունների խավարի մեջ, հանգեցնում անձնական ու հասարակական խեղման, արժեքների աղավաղման ու ոչնչացման, որոնց դրսևորումները տեսնում ենք նաև մեր իրականության մեջ, սուրբծննդյան պատարագից հետո իր ուղերձում ասաց  Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն։
«Մեր Սուրբ եկեղեցին շարունակում է ենթարկվել բռնաճնշումների։ Այս իրավիճակը լուրջ հարված է մեր ազգի ու պետության հեղինակությանը և խորը վերք՝ հասցված համայնքներին ու հավատացյալներին։ Հակառակ անօրինական ու կանոնախախտ գործողությունների՝ մեր սուրբ եկեղեցին իր բարեպաշտ ժողովրդով ամուր է ու անսասան՝ հավատարիմ իր տերունաշնորհ կոչմանն ու առաքելությանը»,-հավելեց նա։

Отклонение от пути, указанного Христом, превращает мир в арену несправедливости, страданий и несчастий — Верховный Патриарх (видео)
06/01/2026 14:04
Отклонение от пути, указанного Христом, превращает мир в арену несправедливости, страданий и несчастий, погружает в мрак заблуждений, ведёт к личным и общественным искажениям, искажению и разрушению ценностей, проявления которых мы наблюдаем и в нашей реальности, — сказал Католикос всех армян Гарегин II в своём послании после Рождественской литургии.
«Наша Святая Церковь продолжает подвергаться притеснениям. Эта ситуация является серьёзным ударом по авторитету нашего народа и государства и наносит глубокую рану общинам и верующим. Несмотря на незаконные и противоправные действия, наша Святая Церковь с её благочестивым народом остаётся твёрдой и непоколебимой, верной своему божественному призванию и миссии», — добавил он.