Եկեղեցու դեմ ձեռք բարձրացնողը փլատակներում է մնալու. ոտքի՛ կանգնեք, մեր լռությունը այսօր կլինի մեր կործանումը վաղը. հայտարարություն
07/01/2026 14:20
Այն, ինչ կատարվում է վերջին օրերին, այլևս պարզապես «միջամտություն» չէ. սա բացահայտ պատերազմի հայտարարություն է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, մեր ազգային ինքնության և պետականության հիմքերի դեմ, այս մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել Հայոց եկեղեցու պահպանության համահայկական խորհուրդը։
«2026 թ. հունվարի 4–6-ին Նիկոլ Փաշինյանի և մի խումբ դավաճան հոգևորականների կողմից բեմադրված թատրոնը՝ այսպես կոչված «Համակարգող խորհրդի» ստեղծումը, ոչ այլ ինչ է, քան հակականոնական և հակասահմանադրական հեղաշրջման փորձ եկեղեցու ներսում։
Մենք հայտարարում ենք առանց երկիմաստության. սա պետական դավաճանությանը հավասարազոր քայլ է հոգևոր հարթության վրա։ Փորձ է արվում գլխատել Հայոց Եկեղեցին, զրոյացնել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ինստիտուտը և եկեղեցին վերածել կառավարությանը կից «գրասենյակի»։ Սա ոտնձգություն է դարավոր սրբությունների դեմ, որը հղի է ազգային պառակտման և եղբայրասպան բախումների անդառնալի վտանգով։
Դատապարտում ենք իշխանության ցինիզմը, անընդունելի և անբարոյական ենք համարում պետության ղեկավարի այն հայտարարությունները, որոնք քաղաքացիներին դրդում են պղծել եկեղեցական ծիսակարգը։ Սա հոգևոր ահաբեկչություն է սեփական ժողովրդի հավատքի նկատմամբ։ Պետություն-եկեղեցի սահմանները ջնջելու փորձերը տանում են դեպի բռնապետություն, որտեղ անգամ մարդու խիղճն ու հավատքը պետք է ենթարկվեն քաղաքական կոնյունկտուրային։
Առանձնակի զզվանքով ենք արձանագրում այն տիրադավ ու ուխտադրուժ հոգևորականների վարքագիծը, ովքեր, մոռանալով Աստծո առաջ տված իրենց երդումը, դարձել են քաղաքական պատվեր կատարող գործիքներ։ Շվեյցարիայի թեմի առաջնորդական տեղապահ Տեր Գուսան ծայրագույն վարդապետ Ալճանյանի քայլը՝ միանալ այս խամաճիկային խորհրդին, գնահատում ենք որպես հուդայական դավաճանություն։ Ձեր հիմարության վարկածին հավատացողներ չկան, դուք շատ լավ հասկանում եք, որ ընդունելով հերձվածող «ճանապարհային քարտեզը»՝ դուք ոչ թե բարենորոգում եք, այլ հարվածում եք Մայր Եկեղեցու թիկունքին։ Պատմությունը և սերունդները չեն ներելու այս ուրացումը։
ՄԵՐ ՊԱՀԱՆՋԸ ՀՍՏԱԿ Է ԵՎ ՎԵՐՋՆԱԿԱՆ.
ա. Նիկոլ Փաշինյանին և նրա վարչախմբին՝ ՁԵՌՔԵՐԴ ՀԵՌՈ՛Ւ ՀԱՅՈՑ ԵԿԵՂԵՑՈՒՑ։ Դադարեցրե՛ք կեղտոտ խաղերը և պետական լծակների կիրառումը հոգևոր կառույցի դեմ։ Ձեր ամեն մի քայլը, որն ուղղված է եկեղեցու պառակտմանը, արձանագրվում է որպես հանցագործություն պետականության դեմ։
բ. Սթափության կոչ հոգևորականներին. դու՛րս եկեք այդ «ինքնահռչակ» խմբակից, քանի դեռ ուշ չէ։ Մի՛ դարձեք հերձվածի պատճառ, մի՛ վաճառեք ձեր հոգին սատանային։ Հակառակ դեպքում՝ կրելու եք ողջ պատասխանատվությունը՝ թե՛ երկրային, թե՛ երկնային դատաստանի առաջ։
գ. Հայ ժողովրդին. ոտքի՛ կանգնեք։ Սա քաղաքականություն չէ, սա մեր տեսակի պահպանման կռիվն է։ Մեր լռությունը այսօր կլինի մեր կործանումը վաղը։ Թույլ չտա՛նք, որ ազգային դավաճանները պղծեն մեր հավատքի տաճարը։
Եկեղեցու դեմ ձեռք բարձրացնողը փլատակների տակ է մնալու»,- ասվում է հայտարարությունում։

Тот, кто поднимет руку на Церковь, останется под завалами: встаньте: наше молчание сегодня станет нашей гибелью завтра — заявление
Происходящее в последние дни уже нельзя расценивать как простое «вмешательство». Это — открытое объявление войны Армянской Апостольской Святой Церкви, нашей национальной идентичности и основам государственности. С таким заявлением выступил Всеармянский совет по защите Армянской Церкви.
«Театрализованное представление, разыгранное 4–6 января 2026 года Николом Пашиняном и группой предательски настроенных священнослужителей — так называемое создание "Координационного совета", — является не чем иным, как попыткой антиканонического и антиконституционного переворота внутри Церкви.
Мы заявляем без каких-либо оговорок: это шаг, равнозначный государственной измене, но в духовной плоскости. Предпринимается попытка обезглавить Армянскую Церковь, обнулить институт Католикоса Всех Армян и превратить Церковь в подконтрольный правительству "офис". Это посягательство на многовековые святыни, чреватое необратимыми угрозами национального раскола и братоубийственных столкновений.
Мы осуждаем цинизм власти и считаем недопустимыми и безнравственными заявления главы государства, побуждающие граждан к осквернению церковных обрядов. Это — духовный терроризм по отношению к вере собственного народа. Попытки стереть границы между государством и Церковью ведут к диктатуре, при которой даже человеческая совесть и вера подчиняются политической конъюнктуре.
С особым отвращением констатируем поведение тех вероотступнических и клятвопреступных священнослужителей, которые, забыв клятву, данную перед Богом, превратились в инструменты выполнения политического заказа. Шаг местоблюстителя главы Швейцарской епархии архимандрита отца Гусана Алчяняна — присоединение к этому марионеточному "совету" — мы расцениваем как иудинское предательство. Не существует тех, кто поверил бы в версию вашей "наивности": вы прекрасно понимаете, что, принимая раскольническую "дорожную карту", вы не обновляете Церковь, а наносите удар в спину Матери-Церкви. История и будущие поколения не простят этого отречения.
НАШИ ТРЕБОВАНИЯ ЧЁТКИ И ОКОНЧАТЕЛЬНЫ:
а) Николу Пашиняну и его правящей группе — РУКИ ПРОЧЬ ОТ АРМЯНСКОЙ ЦЕРКВИ. Прекратите грязные игры и использование государственных рычагов против духовного института. Каждый ваш шаг, направленный на раскол Церкви, фиксируется как преступление против государственности.
б) Призыв к духовенству — проявите трезвость. Выйдите из этого «самопровозглашённого» образования, пока не поздно. Не становитесь причиной раскола, не продавайте свою душу дьяволу. В противном случае вы понесёте полную ответственность — как перед земным, так и перед Небесным судом.
в) Обращение к армянскому народу — встаньте. Это не политика, это борьба за сохранение нашего народа как такового. Наше молчание сегодня станет нашей гибелью завтра. Не позволим национальным предателям осквернить храм нашей веры.