Զինվորական ծառայության ժամկետի կրճատումը առնվազն անտրամաբանական է․ Ռազմական փորձագետ
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն այսօր ֆեյսբուքյան տեսաուղերձով  հայտնել է, որ մեկնարկել է ձմեռային զորակոչը. այսօրվանից զորակոչված զինակոչիկները կծառայեն 18 ամիս, ինչի կապակցությամբ էլ Պապիկյանը շնորհավորել է նրանց։
«Եթե ծառայության ժամկետը մարդկանց քմահաճույքով է որոշվում, ապա այդ  մարդիկ իրականությունից կտրված են»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում նշել  է ռազմական փորձագետ Հայկ Նահապետյանը:
Նրա խոսքով՝ ծառայության ժամկետը պետք է  որոշվի՝   ելնելով  երկրի առջև ծառացած անվտանգային մարտահրավերները և սպառնալիքները չեզոքացնելու, վերացնելու  անհրաժեշտությունից։
«Այդ թվում՝ առաջին հերթին երկրի տարածքային ամբողջականության պաշտպանության նպատակով, հավանական կամ իրական հակառակորդների կողմից տվյալ երկրի նկատմամբ ոտնձգությունները կանխելու, ինչպես նաև հնարավոր պատերազմը թույլ չտալու համար»,- նշել  է Հայկ Նահապետյանը:
Փորձագետն ասել է՝  եթե իշխանությունը  գնահատում է,  որ մեզ մոտ սպառնալիքները, մարտահրավերները պակասել են, ապա իրականությունից կտրված է.
«Իշխանությունը կարծում  է, թե սպառնալիքները նվազել են, սակայն ես այլ կարծիք ունեմ,  որը հիմնված է Ադրբեջանի բանակի սպառազինության կտրուկ աճի, անձնակազմի թվի ավելացման փաստի վրա,  այդ թվում՝ Պակիստանից նորագույն՝ հինգերորդ սերնդի ռազմական կործանիչների, ինչպես նաև այլ զինտեխնիկայի ձեռքբերման, որոնք հարձակողական բնույթի են, ոչ թե պաշտպանողական։ Ըստ այդմ՝ ծառայության ժամկետը  մեզ մոտ պետք է ոչ թե պակասի, այլ ավելանա։ Կրճատումը կարող է հանգեցնել այնպիսի իրավիճակի, որ հակառակորդի կամ իրական թշնամի պետության կողմից ոտնձգության դեպքում  բավարար պատրաստվածություն չունենանք։ Իսկ մենք այսօր  երկու պետության հետ փաստացի պատերազմի մեջ ենք»։
Հայկ Նահապետյանի գնահատմամբ՝ Ադրբեջանի բանակի  թվաքանակի,  սպառազինության, հարձակվողական զինատեսակների աճի պայմաններում, մեր երկրի նկատմամբ անվտանգային սպառնալիքների նվազման մասին խոսելը անհիմն է, ուստի նման իրավիճակում զինծառայության ժամկետի կրճատումն առնվազն անտրամաբանական է։

Сокращение срока военной службы по меньшей мере нелогично — военный эксперт
Министр обороны Сурен Папикян сегодня в видеозаявлении на своей странице в Facebook сообщил о начале зимнего призыва. С сегодняшнего дня призванные на службу солдаты будут служить 18 месяцев, и в связи с этим Папикян поздравил новобранцев.
«Если срок службы определяется по чьей-то прихоти, то такие люди оторваны от реальности», — заявил в интервью Aysor.am военный эксперт Айк Нагапетян.
По его словам, срок службы должен определяться исходя из необходимости нейтрализовать и устранить угрозы и вызовы безопасности, стоящие перед страной.
«В первую очередь — для защиты территориальной целостности страны, предотвращения посягательств со стороны потенциальных или реальных противников, а также для недопущения возможной войны», — подчеркнул Айк Нагапетян.
Эксперт отметил, что если власти считают, что угрозы и вызовы уменьшились, то это также свидетельствует об отрыве от реальности.
«Власти полагают, что угрозы уменьшились, но у меня иное мнение, основанное на резком увеличении вооружения армии Азербайджана, увеличении численности личного состава, в том числе на приобретение новейших истребителей пятого поколения из Пакистана, а также другой военной техники, имеющей наступательный, а не оборонительный характер. Следовательно, срок службы у нас должен не сокращаться, а увеличиваться. Сокращение может привести к ситуации, когда в случае посягательства со стороны противника или реального враждебного государства мы окажемся недостаточно подготовленными. А на сегодняшний день мы фактически ведём боевые действия с двумя государствами».
По оценке Айка Нагапетяна, в условиях роста численности и вооружений армии Азербайджана и увеличения наступательной техники говорить о снижении угроз национальной безопасности необоснованно. В такой ситуации сокращение срока службы является по меньшей мере нелогичным.