Հալեպում վիճակը սարսափելի է. ռմբակոծություններ են, բնակարաններից դուրս չեն կարողանում գալ. Զարմիկ Պողիկյան
«Հալեպում վիճակը սարսափելի է, բախումներ կան ամեն տեղ, ամեն մարդ իր բնակարանում է, դուրս չեն կարողանում գալ, ռմբակոծություններ են»,- այս մասին Aysor.am-ին պատմեց Սիրիայում լույս տեսնող «Գանձասար» շաբաթաթերթի խմբագիր Զարմիկ Պողիկյանը՝ նշելով, որ այլ մանրամասներ այս պահին չի կարող հայտնել:
Նրա փոխանցմամբ՝ հայերի շրջանում տուժածներ չկան, բայց Սիրիայի մայրաքաղաքում հրթիռակոծությունից վնասվել են հայաբնակ թաղամասերը, կան նյութական վնասներ:
Հիշեցնենք` հունվարի 6-ին «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի» (ՍԴՈւ) և Դամասկոսի կողմից վերահսկվող ուժերի միջև բախումներ են տեղի ունեցել, որոնց հետևանքով Հալեպում 4 մարդ է զոհվել, 26-ը` վիրավորվել:
Հունվարի 4-ին հայտնի դարձավ, որ Հալեպում իրավիճակը սրվել է, գնդակոծվում են քրդաբնակ Շեյխ Մաքսուդ և Աշրաֆիա շրջանները, բախումներ են սկսվել Սիրիայի անցումային կառավարության զորքերի և քրդական «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի» ջոկատների միջև:
Ըստ լրատվամիջոցի` անցած գիշեր Հալեպում տեղի ունեցած բախումների ընթացքում հայերի տներ են վնասվել, բայց զոհեր և վիրավորներ չկան։

Ситуация в Алеппо ужасаная: идут бомбардировки, люди не могут выйти из своих квартир — Зармик Погикян
08/01/2026 17:53
«Ситуация в Алеппо ужасная: повсюду столкновения, люди вынуждены оставаться в своих квартирах, выйти на улицу невозможно, идут бомбардировки», — сообщил в беседе с Aysor.am редактор издаваемой в Сирии еженедельной газеты «Гандзасар» Зармик Погикян, отметив, что на данный момент не может предоставить дополнительные подробности.
По его словам, среди армян пострадавших нет, однако в результате ракетных обстрелов в столице Сирии повреждены районы, населённые армянами, зафиксирован материальный ущерб.
Напомним, 6 января между «Сирийскими демократическими силами» (СДС) и силами, подконтрольными Дамаску, произошли столкновения, в результате которых в Алеппо погибли 4 человека, ещё 26 получили ранения.
4 января стало известно об обострении обстановки в Алеппо: обстрелам подверглись районы,  населённые курдами: Шейх-Максуд и Ашрафия, начались боестолкновения между подразделениями переходного правительства Сирии и отрядами курдских «Сирийских демократических сил».
По данным СМИ, в ходе столкновений, произошедших минувшей ночью в Алеппо, были повреждены дома армян, но погибших и раненых нет.