Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 4066 ընտանիք ստացել է բնակարանային ապահովման ծրագրի շրջանակում հավաստագիր, որից 1768-ն արդեն իրացրել է հավաստագիրը. ԱՍՀՆ
Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում հունվարի 8-ի դրությամբ հավաստագիր է ստացել 4066 ընտանիք, որից 1768֊ն արդեն իրացրել է հավաստագիրը։Այս մասին հայտնում են Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից։
Հիշեցնենք, որ միջոցառումն իրականացվում է աջակցության հետևյալ եղանակներից որևէ մեկի ձևով՝
. բնակարանի (կառուցվող շենքից բնակարան գնելու իրավունքի) կամ անհատական բնակելի տան ձեռքբերման հավաստագրի տրամադրում,
. անհատական բնակելի տան կառուցման հավաստագրի տրամադրում,
. գործող հիփոթեքային վարկի մարման աջակցություն։
Ծրագրի շրջանակում աջակցությունը տրվում է ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի՝ 3-ից 5 մլն դրամի շրջանակում։
Միջոցառման շահառու կարող են դառնալ այն ընտանիքները, ովքեր՝
. տեղահանվել են 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից հետո,
. ունեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն,
. չունեն սեփականություն,
. չեն հանդիսանում Ղարաբաղի առանձին շրջաններից տեղահանված ընտանիքների համար բնակարանային մատչելիության ապահովման և Սահմանամերձ բնակավայրերում ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրերի շահառու։

В рамках программы жилищного обеспечения сертификат получили 4066 семей вынужденных переселенцев из Карабаха, 1768 уже реализовали их — Минтруд Армении
08/01/2026 12:43
По состоянию на 8 января в рамках государственной программы жилищного обеспечения семей, вынужденно перемещённых из Карабаха, сертификаты получили 4066 семей, из которых 1768 уже реализовали свои сертификаты. Об этом сообщает Министерство труда и социальных вопросов Армении.
Напомним, что программа предоставляется через одну из следующих форм поддержки:
• выдача сертификата на приобретение квартиры (право покупки квартиры в строящемся здании) или индивидуального жилого дома;
• выдача сертификата на строительство индивидуального жилого дома;
• поддержка погашения действующего ипотечного кредита.
В рамках программы помощь предоставляется в размере от 3 до 5 миллионов драм на каждого члена семьи.
Право на участие в программе имеют семьи, которые:
• были вынужденно перемещены после 27 сентября 2020 года;
• имеют гражданство Республики Армения;
• не имеют собственности;
• не являются участниками государственных программ обеспечения доступным жильём для семей, перемещённых из отдельных районов Карабаха, и семей, проживающих в приграничных населённых пунктах.