Մեր տեղադրած հաշվիչներն այնպիսին են, որ թույլ չեն տալիս հավելագրում անել և անցնցում անցնել առաջ. Ղազինյան (Տեսանյութ)
09/01/2026 12:54
Բոլորս շատ լավ հասկանում ենք, որ, գոնե, Սամվել Կարապետյանի կառավարման ներքո գտնվող ՀԷՑ-ի  ժամանակ ոչ ոք իշխանություններին չէր մեղադրում, իշխանությունները թող չստեն, իրենք այն ժամանակվա ՀԷՑ-ին բացարձակապես չեն պաշտպանել, կարող եմ ունենալ հիմնավոր կասկածներ, որ տակից իրենք գեներացրել են բողոքներ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց  ՀԷՑ նախկին գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանը։
Անդրադառնալով հոսանքազրկումներին՝ Ղազինյանը նշեց՝ կասկածներ ունեն, որ ներկա կառավարիչները ճիշտ թվեր չեն հայտնի։
«Երբ երկրի ղեկավարը հայտարարում է կառավարության շենքում, որ ՀԷՑ-ը գողացել է ամեն ընտանիքից, սրա մեկնաբանությունը հերքում են անգամ իրենք։ Այսօր կառավարիչը փորձեց սրբագրել Փաշինյանին, բայց դե հո չի կարող ասել, որ էդպիսի բան չկա։ Իր ղեկավարը նշում է ամեն ընտանիք, կառավարիչը նշում է՝ տասնյակ հազարավոր ընտանիքներ, արդեն տարբերությունը նկատելի է։ Այդ անձի կառավարիչ դառնալու առաջին օրվանից հայտարարվում է, որ կան 20 և ավելի վարույթներ, ո՞ւր են դրանք։ Այս ապհի դրությամբ անոնսել են մի տեսուչի ձերբակալություն, որը  հավելագրումներ է արել։ Իսկ ո՞վ է ասել, որ դա չի եղել, ո՞վ է ասել, որ մենք դրանով չենք զբաղվել»,-նշեց նա։
ՀԷՑ-ի նախկին գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատարը շեշտեց՝ իրենց կողմից տեղադրված հաշվիչներն այնպիսին են, որ թույլ չեն տալիս հավելագրում անել և անցնցում անցնել առաջ. «Այդ հաշվիչների պարագայում մարդկային գործոնն է բացառվում, որովհետև թվերը քաշվում են ավտոմատ, և եթե հավելագրում է արվել, ապա այդ հաշվիչը կա՛մ պետք է հանվի, կա՛մ պետք է կորի, կա՛մ պետք է գնա լաբորատորիա, որն իմիջիայլոց պետական է և այնտեղ ֆիքսվի։ Թիվը չի կարող կորել»։

Установленные нами счётчики устроены так, что не позволяют делать дополнительные начисления и пройти незамеченными — Казинян
09/01/2026 13:11
«Мы все прекрасно понимаем, что по крайней мере во времена управления Самвела Карапетяна ЭСА никто не обвинял власти. Власти пусть не лгут: они тогда абсолютно не защищали ЭСА. У меня есть обоснованные подозрения, что именно они могли из-под полы генерировать жалобы», — заявил в беседе с журналистами временно исполняющий обязанности бывшего генерального директора ЭСА Давид Газинян.
Комментируя отключения электроэнергии, Газинян отметил, что есть сомнения в достоверности данных, предоставляемых нынешними управляющими.
«Когда глава государства заявляет в правительстве, что ЭСА «воровала у каждой семьи», сами же управляющие опровергают это в комментариях. Сегодня управляющий пытался исправить слова Пашиняна, но не может сказать, что ничего такого не было. Глава указывает «каждую семью», а управляющий — «десятки тысяч семей», и разница уже заметна. С первого дня работы этого человека в качестве управляющего объявлялось о 20 и более возбужденных делах — куда они делись? В этих условиях арестовали одного инспектора за дополнительные начисления. Но кто сказал, что подобных случаев не было и что мы этим не занимались?» — отметил он.
Бывший врио генерального директора ЭСА подчеркнул, что установленные ими счётчики устроены так, что дополнительные начисления невозможны и ошибки сразу фиксируются. «При работе этих счётчиков человеческий фактор исключен, потому что данные снимаются автоматически. Если были сделаны дополнительные начисления , то счётчик либо должен быть демонтирован, либо пропадает, либо отправляется в лабораторию, которая, к слову, государственная, и там должна быть фиксирована. Цифры не могут исчезнуть», — пояснил Газинян.