Սուրբ Եկեղեցու անսասանության և հայրենիքի բարօրության համար Թալինի մաքրագործված եկեղեցում կատարվել է միասնական ժամերգություն. Լուսանկարներ
Թալինի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում միասնական ժամերգությունից առաջ կատարվել է եկեղեցին մաքրագործելու կարգ, որը Մայր Մաշտոցում կոչվում է «Եկեղեցի սրբելու (կամ սրբագործելու) կարգ, որ պղծվել էր անօրենների մոլեգնությունից»:
Սուրբ Ծննդյան տոնին նշյալ եկեղեցում արարողություն է անցկացրել կարգալույծ հոգևորական և համաձայն եկեղեցական կանոնի՝ պետք է եկեղեցին մաքրագործվեր:
Կարգը կատարել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Գարեգին Ա կրթական կենտրոնի տնօրեն՝ Գերաշնորհ Տեր Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը։ Ըստ կարգի՝ խորանը լվացվել է ջրով, գինով և ընթերցվել է զորավոր և մաքրագործող աղոթք:
Արարողության ավարտին, հանդիսապետությամբ Սրբազան Հոր, աղոթակցությամբ թեմի հոգևոր դասի, վանականների, հավատավոր զավակների, կատարվել է միասնական ժամերգություն և միասնական աղոթք՝ հանիրավի ազատազրկված մեր հոգևոր հայրերի ու զավակների, գերության մեջ գտնվող և անհետ կորած զավակների, Սուրբ Եկեղեցու անսասանության և հայրենիքի բարօրության համար:
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցում Սուրբ Ծննդյան շրջանն է և հավատավոր զավակներն իրար ողջունում են կենսաբեր ավետիսով. «Քրիստոս ծնավ և հայտնեցավ....», անսալով այս խոսքին՝ բացենք մեր սրտի դուռը Տիրոջ առաջ, թույլ տանք Փրկչին ծնվել յուրաքանչյուրիս սրտերից ներս և հետևենք եկեղեցու հայրերի խրատներին ու դառնանք աստվածայինին հաղորդակից. «Աստված մարդացավ, որպեսզի մարդ Աստվածանա». Սուրբ Աթանաս Ալեքսանդրացի:

Во имя незыблемости Святой Церкви и благополучия Отечества: в очищенном храме Талина совершено совместное богослужение (фото)
В церкви Святой Богородицы города Талин перед совершением совместного богослужения был проведён чин очищения храма, который в богослужебной книге "Майр Маштоц "именуется «Чином очищения (или освящения) церкви, осквернённой беззаконием нечестивых».
Необходимость проведения данного чина была обусловлена тем, что в праздник Святого Рождества в указанной церкви богослужение совершил лишённый сана священнослужитель, в связи с чем, согласно церковному канону, храм подлежал очищению.
Чин совершил директор образовательного центра «Гарегин I» Первопрестольного Святого Эчмиадзина Его Преосвященство епископ Ваан Ованнисян. В соответствии с установленным порядком престол был омыт водой и вином, после чего была прочитана сильная, очищающая молитва.
По завершении церемонии, под председательством Святейшего Отца, при молитвенном участии духовенства епархии, монашествующих и верующих, было совершено совместное богослужение и единая молитва — за несправедливо лишённых свободы наших духовных отцов и чад, за находящихся в плену и пропавших без вести, за незыблемость Святой Церкви и благополучие Отечества.
В Армянской Апостольской Святой Церкви продолжается период Святого Рождества, и верующие приветствуют друг друга животворящей благой вестью: «Христос родился и явился…». Внимая этим словам, откроем двери наших сердец перед Господом, позволим Спасителю родиться в сердце каждого из нас, последуем наставлениям отцов Церкви и станем причастниками Божественного: