ՀԷՑ-ն այլևս ծառայում է մեր ժողովրդին. Ռոմանոս Պետրոսյան
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ Կառավարության նիստից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցի ընթացքում ասել է. «ՀՀ-ում չկա գոնե մի ընտանիք, որից նախորդող շրջանում ՀԷՑ-ը փող չի գողացել»։
ՀԾԿՀ նախագահի կողմից ՀԷՑ-ի նկատմամբ հարուցված վարչական վարույթի շրջանակներում վերջինիս կողմից նշանակվելով ՀԷՑ-ի Ժամանակավոր կառավարիչ՝ ավելի քան 5 ամիսների գործունեության ընթացքում տիրապետում եմ ահռելի տեղեկատվության եւ փաստերի, որոնք ուղղակիորեն հաստատում են վարչապետի խոսքերը, եւ ավելին՝ ՀԷՑ-ի կառավարման նախորդ շրջանի բազմաթիվ խախտումների, առերեւույթ հանցակազմ պարունակող փաստերի հիմամբ այս պահին Քննչական կոմիտեում եւ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված են շուրջ երկու տասնյակ քրեական վարույթներ։ Այդ փաստերի ու համակարգային խախտումների հիմքով էր նաեւ, որ ՀԾԿՀ-ն հարուցված վարույթի արդյունքում 2025թ. նոյեմբերի 17-ին ՀԷՑ-ին զրկեց բաշխման լիցենզիայից։
Ի՞նչ ի նկատի ունի վարչապետը, երբ ասում է, որ «ՀԷՑ-ը փող է գողացել» մեր ժողովրդից.
դա մի քանի քրեական վարույթների նյութերով արդեն իսկ հիմնավորված՝ ՀԷՑ-ի բաժանորդների կողմից սպառված էլեկտրաէներգիայի ծավալների ահռելի հավելագրումների փաստերն են տասնյակ հազարավոր ընտանիքների, կազմակերպությունների եւ բյուջետային հիմնարկների հաշվառման սարքերին, ովքեր չեն սպառել, սակայն տարիներ շարունակ վճարել են դրա դիմաց,
դա ինքնավար էներգաարտադրող՝ հազարավոր ընտանիքների արեւային կայանների կողմից արտադրված էլեկտրաէներգիայի ծավալների ահռելի չափերով թերգրանցումներն են, որոնք հետ են մղվել ՀԷՑ-ի բաշխիչ ցանց եւ վերջիններս իրենց օրինական արտադրանքի համար որեւէ կերպ չեն փոխհատուցվել,
դա ՀՀ-ում էլեկտրաէներգիայի գործող՝ առանց այդ էլ բավականին թանկ սակագնի մեջ ուղղակիորեն ներառված ներդրումային ծրագրի ծախսային հոդվածներն են, որոնք տարիներ շարունակ իրականացվել են փակ տնտեսական մոնոպոլ արժեշղթայի գործադրմամբ՝ շուկայական գներից բազմապատիկ անգամ բարձր եւ ուռճացված արժեքներով, իսկ դրա դիմաց վճարել է ՀՀ քաղաքացին՝ սակագնի մեջ ներառված գումարի տեսքով…

«Электрические сети Армении» теперь служат нашему народу — Романос Петросян
«Вчера в ходе брифинга после заседания правительства премьер-министр Никол Пашинян заявил: "В Республике Армения нет ни одной семьи, у которой в предыдущий период ЭСА не воровали деньги".
Будучи назначенным председателем Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) временным управляющим ЭСА в рамках возбужденного административного производства, за более чем пять месяцев своей деятельности я располагаю огромным объёмом информации и фактами, которые напрямую подтверждают слова премьер-министра. Более того, на основании многочисленных нарушений предыдущего периода управления ЭСА, а также фактов, содержащих признаки преступлений, в Следственном комитете и Антикоррупционном комитете в настоящее время инициировано порядка двух десятков уголовных производств. Именно на основе этих фактов и системных нарушений КРОУ по итогам производства 17 ноября 2025 года лишила ЭСА лицензии на распределение электроэнергии.
Что имеет в виду премьер-министр, говоря, что "ЭСА воровали деньги" у нашего народа?
Речь идёт, в частности, о фактах масштабных дополнительных начислений электроэнергии, потреблённой абонентами ЭСА, которые уже подтверждены материалами нескольких уголовных производств. Десятки тысяч семей, организаций и бюджетных учреждений годами оплачивали электроэнергию, которую фактически не потребляли.
Речь также идёт о значительном занижении объёмов электроэнергии, произведённой автономными производителями — солнечными электростанциями тысяч семей. Эти объёмы возвращались в распределительную сеть ЭСА, однако за свою законно произведённую электроэнергию производители не получали никакой компенсации.
Кроме того, речь идёт о расходных статьях инвестиционных программ, напрямую включённых в действующий, и без того достаточно высокий тариф на электроэнергию в Армении. На протяжении многих лет эти программы реализовывались в условиях закрытой экономической монополии, по ценам, многократно превышающим рыночные и искусственно завышенным, тогда как их фактическую стоимость оплачивали граждане Республики Армения — через включённые в тариф суммы.