Աբսուրդ, ֆարս, իրավաբանությունից դուրս գործընթաց․ փաստաբանները քննադատում են դատարանին
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Մանվել Շահվերդյանի նախագահությամբ, որոշեց երեք ամիս ժամկետով երկարաձգել «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակներ Նարեկ Սամսոնյանի ու Վազգեն Սաղաթելյանի կալանքի ժամկետը։
«Այս որոշումը նշանակում է, որ ում նկատմամբ ինչ ուզեն՝ կանեն»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Նարեկ Սամսոնյանի պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
Փաստաբանն ասաց, թե այս դատավարությունն այլ կերպ չի կարելի բնութագրել, քան՝ ֆարս։
Վազգեն Սաղաթելյանի փաստաբան Արսեն Բաբայանն էլ ասաց, թե Նարեկ Սամսոնյանի վերաբերյալ Վերաքննիչ դատարանն արձանագրել է, որ դեռ ամենասկզբից՝ նոյեմբերի 14-ին, կալանքը սխալ է եղել, պետք էր տնային կալանք տային։
«Հիմա դատավորը պետք է քններ ոչ թե կալանքը երկարաձգելու հարցը, այլ տնային կալանքը երկարաձգելու կամ փոփոխելու հարցը։ Այս ամենն աբսուրդ էր, իրավաբանությունից դուրս էր»,-ասաց Արսեն Բաբայանը։
Ինչ վերաբերում է Նարեկ Սամսոնյանի անժամկետ հացադուլին, Ռուբեն Մելիքյանն ասաց, թե Սամսոնյանը շատ հաստատակամ է իր որոշման մեջ։

«Абсурд, фарс и процесс вне рамок права»: адвокаты подвергли резкой критике решение суда
Уголовный суд общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Манвела Шахвердяна принял решение продлить срок содержания под стражей соавторов подкаста «Имнемними» — Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна — ещё на три месяца.
«Это решение означает, что с кем угодно могут сделать всё, что захотят», — заявил в беседе с журналистами адвокат Нарека Самсоняна Рубен Меликян.
По его словам, происходящее в суде иначе как фарсом назвать невозможно.
Адвокат Вазгена Сагателяна Арсен Бабаян сообщил, что Апелляционный суд по делу Нарека Самсоняна зафиксировал: с самого начала, 14 ноября, мера пресечения в виде ареста была применена ошибочно, и вместо неё должен был быть избран домашний арест.
«Теперь судья должен был рассматривать не вопрос продления ареста, а вопрос продления или изменения меры пресечения в виде домашнего ареста. Всё происходящее было абсурдом и находилось за пределами права», — заявил Арсен Бабаян.
Комментируя объявленную Нареком Самсоняном бессрочную голодовку, Рубен Меликян отметил, что Самсонян крайне твёрд в своём решении.
«Это означает, что его должны изолировать. Это его политическая позиция в ответ на этот позор», — сказал адвокат.