Առցանց «վճարվող առաջադրանքները» կարող են պարունակել լուրջ ռիսկեր․ զգուշացում
«Վերջին շրջանում տարածում են ստանում տարբեր առցանց հարթակներ և բջջային հավելվածներ, որոնք քաղաքացիներին առաջարկում են վճարվող փոքր առաջադրանքներ՝ լուսանկարել որոշ վայրեր, օբյեկտներ, տեղանքներ, փողոցներ կամ պատասխանել կասկածելի հարցումների։
Թեև նման առաջադրանքները հաճախ ներկայացվում են որպես «անվնաս» կամ «հետազոտական», անհրաժեշտ է գիտակցել, որ դրանց մի մասը իրականում պարունակում են լուրջ ռիսկեր, այդ թվում՝
-պետական կամ ռազմավարական նշանակության օբյեկտների լուսանկարահանում,
-ենթակառուցվածքների, անվտանգության համակարգերի կամ տեղակայման տվյալների հավաքում,
-անձանց, մեքենաների կամ մասնավոր տարածքների պատահական ֆիքսում։
Շատ դեպքերում առաջադրանք կատարող անձը չգիտի, թե ով է իրական նախաձեռնողը, ինչ նպատակով են հավաքագրվում տվյալները և ինչպես են դրանք հետագայում օգտագործվելու։
Խորհուրդ է տրվում
• չկատարել առաջադրանքներ, որոնք կապված են լուսանկարահանման կամ տվյալների հավաքման հետ, եթե դրանց նպատակը հստակ չէ կամ առաջացնում է կասկած,
• չլուսանկարել պետական, ռազմական, իրավապահ մարմինների կամ ռազմավարական նշանակության ցանկացած այլ ենթակառուցվածք։
Թույլ մի՛ տվեք, որ չնչին վարձատրությունը Ձեզ ներքաշի կասկածելի գործընթացների մեջ
Եղե՛ք զգոն և պատասխանատու: Ձեր և պետության անվտանգությունը վեր է ամեն ինչից», - հայտնում են ոստիկանությունից:

Онлайн «платные задания» могут представлять серьёзные риски — предупреждение
Полиция МВД предупреждает, что выполнение онлайн «платных заданий» может быть сопряжено с серьёзными рисками.
«В последнее время распространяются различные онлайн-платформы и мобильные приложения, предлагающие гражданам выполнять небольшие платные задания — фотографировать определённые места, объекты, территорию, улицы или отвечать на сомнительные опросы.
Хотя такие задания часто позиционируются как «безопасные» или «исследовательские», необходимо понимать, что часть из них на самом деле несёт серьёзные риски, включая:
фотосъёмку объектов государственного или стратегического значения;
сбор данных об инфраструктуре, системах безопасности или расположении объектов;
случайную фиксацию людей, автомобилей или частных территорий.
Во многих случаях человек, выполняющий задание, не знает, кто является реальным инициатором, с какой целью собираются данные и как они будут использованы в дальнейшем.
Рекомендуется:
не выполнять задания, связанные с фотосъёмкой или сбором данных, если их цель не ясна или вызывает подозрения;
не фотографировать государственные, военные, правоохранительные или любые другие объекты стратегического значения.
Не позволяйте небольшой оплате вовлечь себя в сомнительные процессы.
Будьте внимательны и ответственны: ваша безопасность и безопасность государства превыше всего», — подчеркивают в полиции.