Հացադուլ, օր 1-ին. պատասխանում եմ արձագանքներին. Նարեկ Սամսոնյան
Ջերմ ողջույններ «Արմավիր» ՔԿՀ-ից մեր բոլոր համակիրներին, ընկերներին և գործընկերներին, որոնց ֆեյսբուքյան գրառումներին (տպագիր տարբերակով), ԶԼՄ-ներին տված մեկնաբանություններին և ինձ առանձնապես փոխանցած կարծիքներին եմ ուզում անդրադառնալ ստորև։ Այսօր դատարանի դահլիճում տեղի ունեցած քրեական հանցագործության առերևույթ տարրեր պարունակող թատրոնին չեմ անդրադառնում. դրան անդրադառնալու իմաստ չկա։
Ուզում եմ առանձին անդրադառնալ հացադուլ սկսելու իմ քաղաքական որոշմանն ու դրա շուրջ հանրային-քաղաքական դաշտում առկա կարծիքներին, որոնց հնարավորինս մանրամասն ծանոթացել եմ։ Ուրեմն սկսեմ սկզբից. ինձ որպես մարդու, ով այս դաշտում գործունեություն է ծավալում ոչ քիչ ժամանակ, միշտ առաջնորդել են գաղափարական և արժեհամակարգային ուղենիշները։ Իմ գործունեության որևէ փուլում ես չեմ շեղվել` դեռևս 17 տարեկանում իմ պատկերացրած արժեքային ծիրից, միշտ ունեցել եմ համոզմունք, որ քաղաքականությունն անբարոյականություն չէ, որ քաղաքականությամբ զբաղվողները քաղաքականության մեջ այնպիսին են, ինչպիսին իրենց կենցաղում։ Միշտ խորշել եմ անսկզբունք, վախկոտ, սեփական կաշին ամեն ինչից բարձր դասողներից։ Վստահ եմ եղել և առավել քան երբևէ ներկայումս էլ վստահ եմ, որ մարդն իր ընդունած գաղափարների, արժեքային համակարգի և սկզբունքների համար պետք է պատրաստ լինի անձնազոհության և իր գործողություններում պետք է վճռական լինի։ Մարդկության պատմությանը հայտնի բոլոր պատմություն կերտած անհատներն ունեցել են այդ հատկանիշները և հենց այդ պատճառով են հավերժացել նրանց անուններն ու գործերը։ Այդ մարդկանց գործերով ոգեշնչվել են սերունդներ, բայց ոչ բոլորն են այդ ոգեշնչումը վերածել իրական անձնազոհության և վճռականության։ Ինձ համար քաղաքականությունը խարսխված է եղել այս արժեքների վրա, ես ինքս ոգեշնչվել եմ նմանատիպ անհատներով, միշտ մտածել եմ, որ ոգեշնչումից այն կողմ ընկած են գործողություններ։ Իսկ գործողությունները միշտ սկսում են փոքր քայլերից։
Հենց վերոգրյալից ելնելով ես երկար մտածելուց և բոլոր հետևանքներն ու հավանական ամենաբացասական ելքերը ծանրութեթև անելուց հետո գիտակցված որոշում եմ կայացրել անելու իմ փոքր քայլը և հայտարարել եմ անժամկետ հացադուլ՝ իմ հանդեպ այս բացահայտ ապօրինությունը՝ կալանքը վերացնելու ՆԱԽՆԱԿԱՆ պահանջով։ Վստահ եմ, որ այս որոշումս ճիշտ է, ժամանակին և արդյունավետ՝ գոնե ինքս իմ գաղափարական-արժեհամակարգային պատկանելիությանը հավատարիմ մնալու տեսանկյունից։
Հիմա անդրադառնամ հացադուլի իմ ակնկալիքներին և այսօր սոցիալական ցանցերում իմ ընկերների ու պարզապես սրտացավ մարդկանց արձագանքներում առկա թյուրընկալումներին։ «Հացադուլով հնարավոր չի ճնշել իշխանություններին» ձևակերպմանը հանդիպել եմ շատ մարդկանց գրառումներում և մասամբ համաձայն եմ այս պնդման հետ, ուղղակի ուզում եմ ասել, որ, սիրելիներս, իսկ ո՞վ ասաց, որ ես հացադուլով փորձում եմ ճնշել իշխանություններին…
«Իշխանությունը թքած ունի իր ընդդիմադիրների ապրել/չապրելու վրա». այս պնդման հետ ամբողջությամբ եմ համաձայն և հենց իմ հացադուլի նպատակներից մեկն այս պարզ ճշմարտությունը հնարավորինս լայն զանգվածներին հասանելի դարձնելն է սեփական օրինակով։ Մարդիկ պետք է տեսնեն սրանց իրական դեմքը (չասեք՝ տեսնում են ու գիտեն, եթե այդպես լիներ, այս իշխանությունը բանտերում կլիներ) իմ օրինակով, ես այս իշխանությունների անճոռնի դեմքն ուզում եմ ի ցույց դնել իր հետույքը պահող կեղծ ժողովրդավարներին։ Իմ արածը ոչ թե հուսահատության, այլ վերջին միջոցի օգտագործման իրավունքն իրացնելու գործողություն է։ Հուսահատությունն իմ էությանը հակոտնյա երևույթ է և, անկեղծ ասած, անգամ վիրավորական է լսել կամ կարդալ նմանատիպ կարծիքներ։
«Արդյունք կտա», «արդյունք չի տա» և նմանատիպ քննարկումներն անիմաստ եմ համարում, քանի որ ինձ համար ամենակարևոր արդյունքը նմանատիպ որոշում կայացնելն ու այն իրականացնելն է եղել, կա և կմնա։
Ընտանիքի, մորս, երեխաներիս մասին հուզական գրառումներն էլ նորմալ եմ համարում, բայց հավատացնում եմ բոլորիդ՝ ես ամենաշատն եմ մտածել այդ ուղղությամբ և, եթե դրանից հետո այնուամենայնիվ որոշել եմ հացադուլ սկսել, ուրեմն հաստատ դա չէ այն փաստարկը, որն ինձ ետ կպահի իմ մտքից։ Իմ ընտանիքը, այդ թվում՝ իմ երեխաները, հաստատ ապրելու են գլուխները բարձր և վստահաբար սատարելու են ինձ իմ այս որոշման իրականացման ընթացքում։
Բոլոր սրտացավ մարդկանց հորդորում եմ հացադուլը դադարեցնելու կոչերի փոխարեն սատարեն, բարձրաձայնեն և բոլորին ցույց տան իմ օրինակն այս հանցավոր իշխանություններին հիշելիս, սրանց խայտառակությունների մասին խոսելիս։ Ինձ համար շատ մեծ օգնություն կլինի վերոգրյալ դրսևորումները, ինչի համար նախապես շնորահակալ եմ բոլորիցդ։
Հացադուլի ընթացքում պլանավորում եմ ամենօրյա սկզբունքով հանդես գալ հրապարակային հոդվածներով քաղաքական վիճակի, դերակատարների, գործընթացների և այլ թեմաներով։

Голодовка, день первый. Отвечаю на отклики — Нарек Самсонян
Тёплые приветствия из УИУ «Армавир» всем нашим сторонникам, друзьям и соратникам, к чьим публикациям в Facebook (в распечатанном виде), комментариям в СМИ и переданным мне лично мнениям я хотел бы обратиться ниже. О произошедшем сегодня в зале суда, напоминающем фарс с признаками уголовного преступления, я сейчас не говорю — в этом нет смысла.
Хочу отдельно остановиться на своём политическом решении объявить голодовку и на оценках, существующих вокруг него в общественно-политическом поле, с которыми я подробно ознакомился. Начну с главного. Как человек, который уже немало лет действует в этой сфере, я всегда руководствовался идеологическими и ценностными ориентирами. Ни на одном этапе своей деятельности я не отходил от тех ценностей, которые сформулировал для себя ещё в 17 лет. Я всегда был убеждён, что политика — это не аморальность и что люди в политике таковы же, как и в своей повседневной жизни. Я всегда презирал беспринципных и трусливых, ставящих собственную шкуру выше всего. Я был и остаюсь уверен, что человек должен быть готов к самопожертвованию ради своих идей, ценностей и принципов и действовать решительно. Все личности, вошедшие в историю человечества, обладали этими качествами, именно поэтому их имена и дела остались в веках. Их поступки вдохновляли поколения, но не все превращали это вдохновение в реальное самопожертвование и решимость. Для меня политика всегда строилась на этих ценностях. Меня вдохновляли такие люди, и я всегда считал, что за вдохновением должны следовать действия. А действия всегда начинаются с маленьких шагов.
Исходя из этого, после долгих раздумий, взвесив все последствия и даже самые негативные сценарии, я принял осознанное решение сделать свой маленький шаг и объявил бессрочную голодовку с предварительным требованием отменить моё незаконное содержание под стражей. Я убеждён, что это решение является правильным, своевременным и эффективным, по крайней мере с точки зрения моей верности собственным идеологическим и ценностным принципам.
Теперь о моих ожиданиях от голодовки и о тех заблуждениях, которые я вижу сегодня в социальных сетях в откликах друзей и неравнодушных людей. Я часто встречаю формулировку «голодовкой невозможно давить на власть» и частично с этим согласен. Но, дорогие мои, кто сказал, что я пытаюсь давить на власть именно таким образом?
С утверждением «власти наплевать, будут ли жить или умрут её оппоненты» я полностью согласен, и одной из целей моей голодовки является именно демонстрация этой простой истины максимально широкому кругу людей на собственном примере. Люди должны увидеть истинное лицо этой власти (не говорите, что уже видят и знают — если бы это было так, эта власть давно сидела бы в тюрьме). Я хочу на своём примере выставить напоказ уродливое лицо этой власти перед лжедемократами, озабоченными лишь сохранением собственной шкуры. Мой поступок — не проявление отчаяния, а использование последнего законного средства борьбы. Отчаяние мне чуждо по своей сути, и, откровенно говоря, слышать или читать подобные оценки даже оскорбительно.
Дискуссии в духе «это даст результат» или «это не даст результата» я считаю бессмысленными, потому что для меня главным результатом было, есть и будет само принятие такого решения и его реализация.
Эмоциональные публикации о моей семье, матери и детях я понимаю, но уверяю вас: именно об этом я думал больше всего. И если, несмотря на это, я всё же принял решение начать голодовку, значит, это не тот аргумент, который может меня остановить. Моя семья, в том числе мои дети, будет жить с высоко поднятой головой и поддержат меня в реализации этого решения.
Всех неравнодушных прошу вместо призывов прекратить голодовку поддерживать меня, говорить об этом вслух и показывать мой пример, когда вспоминают о преступной власти и говорят о её позоре. Для меня это будет большой помощью, за что заранее благодарю каждого из вас.
Во время голодовки я планирую ежедневно публиковать статьи о политической ситуации, действующих лицах, процессах и других темах.