Իրան-ԱՄՆ ռազմական սցենարը շրջանցելու թույլ հույսեր են ի հայտ գալիս․ Իրանագետ
ԵՊՀ Արևելագիտության ֆակուլտետի Իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Ոսկանյանը Իրանի շուրջ զարգացումներին է անդրադարձել.
«Իրան-ԱՄՆ հարաբերություններում ռազմական սցենարը շրջանցելու դեռևս շատ թույլ, բայց որոշ հույսեր են ի հայտ գալիս։
Ակնհայտ է, որ Օմանի արտգործնախարարի այցը Թեհրան գրեթե անկասկած միտված է եղել հենց Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև միջնորդական առաքելությանը և հավանաբար հենց նրա միջոցով է բանակցությունների վերաբերյալ փոխանցվել իրանական այն ուղերձը, որի մասին խոսել է նախագահ Թրամփը։
Այսօր բանակցությունների հնարավորության մասին հանրային դաշտում խոսել է նաև Իրանի ԱԳ նախարարը՝ նշելով, որ իր երկիրը պատրաստ է թե՛ բանակցության, թե՛ պատերազմի։
Առավել ուշագրավ էր, սակայն, Իրանի ԱԳՆ խոսնակի պարզաբանումն այն մասին, որ դեռևս առկա է նաև Արաղչի-Վիթֆոք ուղիղ հաղորդակցության խողովակը, որը սակայն կարծես թե չի օգտագործվել։
Այս ամենին զուգահեռ, միջնորդական առաքելության հարցում Օմանի հետ որոշակի մրցակցություն է նկատվում Եգիպտոսի, Իրաքի և Թուրքիայի կողմից։
Նման չափազանց բարդ իրավիճակները, մարտահրավերների հետ միասին, նաև հնարավորության այն պատուհաններից են, որով Հայաստանը կարող է փորձել սպասարկել իր ազգային շահը, որից ամենևին չի բխում ԱՄՆ-Իրան ռազմական բախումը, թեկուզ չերևացող դիվանագիտության հատվածում հանդես գալով միջնորդական առաքելությամբ, ինչի հաջողության դեպքում Երևանը կարող է նշանակալիորեն բարելավել և անհամեմատ ամրապնդել իր աշխարհաքաղաքական դիրքերը»։

Появляются слабые надежды избежать военного сценария между Ираном и США — иранист
Заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета Вардан Восканян прокомментировал последние события вокруг Ирана.
«В отношениях между Ираном и США пока возникают крайне слабые, но всё же определённые надежды на то, чтобы обойти военный сценарий.
Очевидно, что визит министра иностранных дел Омана в Тегеран был почти наверняка направлен на посредничество между Тегераном и Вашингтоном, и, вероятно, через него был передан тот иранский сигнал по переговорам, о котором говорил президент Трамп.
Сегодня о возможности переговоров публично заявил и министр иностранных дел Ирана, подчеркнув, что его страна готова как к переговорам, так и к войне.
Особо примечательным, однако, стало разъяснение официального представителя МИД Ирана о том, что ещё существует канал прямой связи Аракчи-Уиткофф, который, по-видимому, пока не использовался.
Параллельно наблюдается определённая конкуренция с Оманом по вопросам посреднической миссии со стороны Египта, Ирака и Турции.
Подобные крайне сложные ситуации вместе с сопутствующими вызовами открывают также окно возможностей, через которое Армения может попытаться продвигать свои национальные интересы. При этом вовсе не подразумевается военное столкновение между США и Ираном. Даже действуя в незаметной части дипломатии через посредническую миссию, успех которой возможен, Ереван может существенно улучшить и значительно укрепить свои геополитические позиции».