Հիմք չկա, բայց կա ապօրինի դիրքորոշում, որ Սամվել Կարապետյանը լինի կալանավորված․ Փաստաբան
Քաղաքական հետապնդման աբսուրդը տևում է շուրջ 7 ամիս, գրել է Սամվել Կարապետյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը։
«Հարգելի՛ գործընկերներ, 2026 թվականի հունվարի 5-ին, այսինքն 2026 թվականի առաջին աշխատանքային օրը Գլխավոր դատախազության և Քննչական կոմիտեի կողմից կատարվել էր բացառապես երկու գործողություն.
1) Մուտքագրվել էր վերաքննիչ բողոք Սամվել Կարապետյանի տնային կալանքի որոշման դեմ, խնդրանք-պահանջ ներկայացնելով անպայման կալանավորել Սամվել Կարապետյանին,
2) մերժել Սամվել Կարապետյանի՝ Մեռելոց հիշատակի օրն իր հոր գերեզմանին այցելելու միջնորդությունը:
Մեր փաստաբանական թիմի կողմից ևս ներկայացվել է և դեռևս ներկայացվելու են վերաքննիչ բողոքներ տնային կալանքի որոշման դեմ, սակայն հարց է առաջանում՝ իրավապահ մարմինները, երբ կալանքի ու տնային կալանքի իրավունքների սահմանափակման ինտենսիվության աստիճանները ըստ Սահմանադրական դատարանի և Եվրոպական դատարանի նույնական են, ավելին Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ այն կիրառվել էր հնարավոր ու անհնար լրացուցիչ սահմանափակումներով՝ բողոքի հիմք, հիմնավորումն ինչպե՞ս պետք է ներկայացնեին:
Պատասխանն ակնհայտ է, հիմնավորում չկա, հիմք չկա, բայց կա բացառապես ակնհայտ ապօրինի, իրավունքը նսեմացնող ու ժխտող դիրքորոշում, որ Սամվել Կարապետյանը լինի կալանավորված: Քաղաքական հետապնդման կոնկրետ այս աբսուրդը տևում է շուրջ 7 ամիս:

Нет никаких оснований, но есть незаконная позиция держать Самвела Карапетяна под арестом — адвокат
Абсурд политического преследования продолжается уже около семи месяцев, написал адвокат Самвела Карапетяна Арам Вардеванян.
«Уважаемые коллеги, 5 января 2026 года — в первый рабочий день 2026 года — Генеральная прокуратура и Следственный комитет совершили лишь два действия:
1. подали апелляционную жалобу на решение о домашнем аресте Самвела Карапетяна, настаивая на его обязательном заключении под стражу;
2. отклонили ходатайство Самвела Карапетяна о посещении могилы отца в день поминовения усопших.
Наша адвокатская команда также подала и продолжит подавать апелляционные жалобы на решение о домашнем аресте, однако возникает вопрос: как правоохранительные органы могли обосновать требование о заключении под стражу, если, согласно позициям Конституционного суда и Европейского суда по правам человека, интенсивность ограничения прав при аресте и домашнем аресте является сопоставимой, тем более что в отношении Самвела Карапетяна домашний арест был применён с максимально возможными дополнительными ограничениями?
Ответ очевиден: никакого обоснования нет, никаких правовых оснований нет — есть лишь явно незаконная, унижающая и отрицающая право позиция, согласно которой Самвел Карапетян должен находиться под арестом. Это абсурдное политическое преследование продолжается уже около семи месяцев.