Հացադուլ հայտարարելու որոշման պահից այս հակաժողովրդավարական ռեժիմի ոչ մի գործողություն այլևս ինձ համար որևէ զարմանք կամ առավել ևս վախ չի կարող ներկայացնել. քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյան
12/01/2026 15:29
Ջերմ ողջույններ «Արմավիր» ՔԿՀ-ի պատժախցերի կորպուսից։ Տեղեկացա, որ իմ պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի գրառումն իմ հացադուլի ընթացքն ապահովելու համար պատժախուց տեղափոխելու մասին շատերի մոտ անհանգստություն է առաջացրել։
Այդ առթիվ ուզում եմ բոլորին ասել, որ ինձ համար ավելի պատվաբեր է այդ՝ օրենքով չնախատեսված պայմաններում անցկացնել հացադուլը։ Այս իշխանությունների կողմից իմ դեմ արված յուրաքանչյուր հաջորդ քայլ իր բնույթով ավելի քստմնելի, ավելի ճղճիմ և իրենց վախերն ավելի ի ցույց դնող է։ Բայց սրանք չեն գիտակցում, որ ամեն հաջորդ քայլից հետո ես ինձ ավելի ուժեղ եմ զգում և ավելի եմ համոզվում ընտրածս ճանապարհի ճշմարտացիության մեջ։
Կարդացի նաև ՔԿԾ-ի կողմից տրված մեկնաբանությունը և մի խոսքով ուզում եմ ասել, որ ճիշտ չէ, որ
պատժախցերի կորպուսի խցերն իրենց պայմաններով չեն տարբերվում մյուս խցերից։ Ես չեմ բողոքում որևէ պայմանից, ինձ համար անգամ 4 քմ խցում լինելն ավելի մեծ ազատություն է, քան սրանցից յուրաքանչյուրի իշխանական առօրյան։ Այնպես որ, սիրելի մարդիկ, ինձ համար հանգիստ եղեք, առողջությունից չեմ բողոքում, կամքս տեղն է, վճռականությունս՝ անսասան, իսկ ուղղակի գերության հետ համակերպվելը՝ անհնարին։
Հացադուլ հայտարարելու որոշման պահից այս հակաժողովրդավարական ռեժիմի ոչ մի գործողություն այլևս ինձ համար որևէ զարմանք կամ առավել ևս վախ չի կարող ներկայացնել։

Since declaring a hunger strike, no action of this anti-democratic regime can surprise or frighten me – political prisoner Narek Samsonyan
12/01/2026 16:19
“Warm greetings from the punishment cell corps of the “Armavir” Penitentiary Institution. I was informed that my defense attorney, Ruben Melikyan’s post about my transfer to a punishment cell to ensure the continuation of my hunger strike has caused concern among many.
On this occasion, I want to tell everyone that it is more honorable for me to hold this hunger strike in conditions not provided for by law. Each subsequent step taken by these authorities against me is inherently more despicable, more pathetic, and more revealing of their fears. But they do not realize that after each step, I feel stronger and more convinced of the correctness of the path I have chosen.
I also read the comment issued by the Penitentiary Service, and I want to state briefly that it is not true that the cells of the punishment corps do not differ in their conditions from other cells. I do not complain about any conditions; for me, even being in a four-square-meter cell is greater freedom than the daily life of each of these officials. Therefore, dear people, remain calm for me. I do not complain about my health. My will is firm, my determination unshakable, and simply putting up with captivity is impossible.
Since the decision to declare a hunger strike, no action by this anti-democratic regime can surprise me or even frighten me.