Կաթողիկոսին քարով «սատկացնելու» կոչ անելու դեպքով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել
Գառնիում, երբ Նիկոլ Փաշինյանը պատարագի էր մասնակցում, ՔՊ-ին պատկանող Civic.am-ի լրագրողի հարցին, թե ինչ է պետք անել, որ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը հեռանա՝ քաղաքացին պատասխանել էր․ «Մի հատ քար տփեն գլխին՝ սատկացնեն»։
Կաթողիկոսին «սպանելու» կոչով հանդես եկած քաղաքացին, ըստ «Իշխանություն» լրատվականի, Գառնիի բնակիչ Էդվարդ Ստեփանյանն է, ով համայնքում հայտնի է «Ջնդոյի Էդո» մականվամբ։
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով՝ բռնության կոչ տարածելու համար քրեական պատասխանատվություն է նախատեսված։
Aysor.am-ը հարցմամբ դիմել էր ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ խնդրելով տեղեկություն տրամադրել՝ ի վերջո, ի՞նչ ընթացք ստացավ բռնության կոչով հանդես եկած քաղաքացու հարցը։
«2026 թվականի հունվարի 7-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետի հատկանիշներով: Կատարվում է նախաքննություն»,- հայտեցին դատախազությունից։

Возбуждено уголовное дело по факту призыва «убить камнями Католикоса всех армян»
В Гарни, во время участия Никола Пашиняна в богослужении, на вопрос журналиста портала Civic.am, принадлежащего партии «Гражданский договор», о том, что нужно сделать, чтобы Католикос всех армян ушел в отставку, один из граждан ответил: «Дать ему камнем по голове — чтобы убить».
Гражданин, выступивший с призывом «убить» Католикоса, по информации издания «Ишханутюн», является жителем Гарни Эдвард Степанян, известный в сообществе под прозвищем «Эдо Джндо».
Использование информационных технологий для распространения призывов к насилию влечет уголовную ответственность.
Aysor.am обратился с запросом в Генеральную прокуратуру Армении с просьбой предоставить информацию о ходе дела в отношении гражданина, призывавшего к насилию.
«7 января 2026 года возбуждено уголовное дело по признакам, предусмотренным пунктом 3 части 2 статьи 330 Уголовного кодекса. Ведется предварительное расследование», — сообщили в прокуратуре.