Սամվել Կարապետյանի մոտ երկկողմանի թոքաբորբ է հայտնաբերվել, մինչդեռ ՔԿՀ-ից հայտնել էին, որ նրա մոտ ոչ մի առողջական խնդիր չկա. փաստաբան (Տեսանյութ)
13/01/2026 16:32
2025 թվականի հունիսի 18-ից մինչ օրս եղավ մեկ դատավոր, ով պատկերացրեց, որ Քրեական դատավարության օրենսգրքում կալանքից բացի կա խափանման այլ միջոց, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Մեր ձևով» ժողովրդական շարժման ղեկավար Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական խմբի անդամ Արամ Վարդևանյանը։
Սա, սակայն, մեծ հաջողություն համարել չի կարելի։
«Սամվել Կարապետյանի գործով հաջողություն արձանագրելու հանգամանք չունենք, քանի որ այստեղ գործ չկա»,- նշեց նա։
Արամ Վարդևանյանը հայտարարեց, որ Սամվել Կարապետյանը տնային կալանքի պայմաններում այցելել է բժշկական հաստատություն, ունեցել է համալիր բժշկական ստուգում, որը չէր ունեցել շուրջ 7 ամիս։
«Պարզվեց, որ իր մոտ հետանցումային փուլում գտնվող երկկողմանի թոքաբորբ է, որն ախտորոշվել է այնպիսի պայմաններում, որն ունեցել է երկու ամսվա վաղեմություն, այսինքն՝ գտնվելով ՔՀ-ում՝ երկկողմանի թոքաբորբով անձ է լինում ու դա չի ախտորոշվում, չի արձանագրվում, դուք պատկերացնո՞ւմ եք պայմանները, ու Սամվել Կարապետյանը որևէ բողոք չի ներկայացրել»,- մանրամասնեց փաստաբանը։
Ի դեպ, ՔԿՀ-ից գրություններով հայտնել են, որ Կարապետյանի մոտ ոչ մի առողջական խնդիր չի հայտնաբերվել։
«Ո՞նց կարող են այդ մարդիկ բժիշկ կոչվել»,- հարց բարձրացրեց փաստաբանը։
Փաստաբան Արմեն Ֆերոյանն էլ ավելացրեց, որ քրեակատարողական հիմնարկում գտնվելու ժամանակ Սամվել Կարապետյանը մշտապես դժգոհել է խցի ցուրտ լինելու պայմաններից. «Մեզ արգելում էր, որ դրա մասին հրապարակային ելույթներ ունենանք։ Մշտապես քրեակատարողական հիմնարկի վարչության աշխատակիցներին թե՛ գրավոր, թե՛ բանավոր կարգով խնդրում էինք, որպեսզի բավարար ջերմաստիճան ապահովեին։ Ոչ մի ձև չջեռուցեցին Սամվել Կարապետյանի խուցը, այն աստիճան հասավ, որ վերջինս ունեցավ առողջական խնդիրներ։ Միշտ ուներ մրսածություն, անդադար մրսում էր ու ոչ ոք չէր կարողանում հասկանալ, թե ինչից է։ Հասանք նրան, որ իր մոտ ախտորոշվեց երկկողմանի թոքաբորբ, նաև 2 օր առաջ հաստատվել է քովիդի առկայությունը, որը բավականին ծանր դինամիկ ընթացքով էր»։

У Самвела Карапетяна выявлена двусторонняя пневмония, тогда как из УИУ сообщали, что у него нет проблем со здоровьем — адвокат
13/01/2026 16:49
«С 18 июня 2025 года был только один судья, который понял, что в Уголовно-процессуальном кодексе кроме ареста существуют и другие меры пресечения», — заявил на встрече с журналистами член адвокатской группы лидера народного движения «По-нашему» Самвела Карапетяна Арам Вардеванян.
Однако это нельзя считать большой победой.
«У дела Самвела Карапетяна нет обстоятельств, которые можно было бы считать успехом, потому что здесь вообще нет дела», — подчеркнул он.
Арам Вардеванян сообщил, что Самвел Карапетян в условиях домашнего ареста посетил медицинское учреждение и прошёл комплексное обследование, которое не проводилось около семи месяцев.
«Выяснилось, что у него двусторонняя пневмония на послеоперационном этапе, которая была диагностирована спустя два месяца после её появления. То есть находясь в УИУ, он был болен двусторонней пневмонией, и это не диагностировалось, не фиксировалось. Вы представляете себе условия? При этом Самвел Карапетян не подавал никаких жалоб», — уточнил адвокат.
При этом из УИУ официально сообщали, что у Карапетяна проблем со здоровьем не выявлено.
«Как эти люди могут называться врачами?» — задал риторический вопрос адвокат.
Адвокат Армен Фероян добавил, что во время пребывания в следственном изоляторе Самвел Карапетян постоянно жаловался на холод в камере. «Нам запрещали делать публичные заявления об этом. Мы постоянно обращались к сотрудникам администрации УИУ как в письменной, так и в устной форме с просьбой обеспечить достаточную температуру в камере. Ничего не было сделано, температура так и не была повышена, и в итоге у него возникли проблемы со здоровьем. Он постоянно мерз, и никто не мог понять причину. В итоге у него была диагностирована двусторонняя пневмония, а два дня назад подтвердился COVID-19, который протекал в достаточно тяжёлой форме».