Սամվել Կարապետյանն իրենց տնից չի կարող զանգել տղային կամ աղջկան և հարցնել, թե ինչպես են. տնային կալանքի պայմաններն ավելի խիստ են, քան բանտային պայմանները. փաստաբան (Տեսանյութ)
13/01/2026 16:55
Առաջին անգամ ենք խոսում Սամվել Կարապետյանի առողջական վիճակի՝ թոքաբորբ ունենալու մասին, որը վրա է հասել հենց քրեակատարողական հիմնարկում՝ կեցության պայմանների ոչ բարվոք պահպանման հետևանքով, ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական թիմի անդամ Արմեն Ֆերոյանը։
Նրա խոսքով՝ Կարապետյանն իրենց մշտապես հորդորել է, որ ընդհանրապես չխոսեն այդ մասին. «Բայց մենք մշտապես դատական ատյաններում մեր բողոքարկումներում դրա մասին բարձրաձայնել ենք և բոլոր դատավորները հստակ ամրագրել են  այն փաստական տվյալը, որ եթե շարունակեն Սամվել Կարապետյանի առողջությանը պատշաճ բժշկական աջակցություն և օգնություն չցուցաբերել, դա հիմք է լինելու խափանման միջոցի փոփոխման համար»։
Նա նշեց, որ այդ պահանջը վարույթն իրականացնող մարմինը շարունակաբար չի իրականացրել, ինչի  արդյունքում Սամվել Կարապետյանի մոտ զարգացավ երկկողմանի թոքաբոբ։ «Քրեակատարողական հիմնարկի պայմաններում բժիշկը, իբրև թե, իրականացնում էր բուժում և նշում, որ ոչ մի խնդիր էլ չկա։ Ստացվում է, որ քրեակատարողական հիմնարկի բժիշկներն իրենց ակնադիտական եղանակով  հաղթահարում են ՄՌՏ և ԿՏ սարքավորումներին և իզուր են գիտնականները հայտնագործել այդ սարքերը»։
Փաստաբանը, անդրադառնալով սահմանափակումներին, հավելեց, որ Կարապետյանի նկատմամբ ավելի խիստ սահմանափակումներ են կիրառված տնային պայմաններում, քան նրա նկատմամբ գործում էր  բանտային պայմաններում. «Օրինակ, Սամվել Կարապետյանն իրենց տնից չի կարող զանգել տղային կամ աղջկան և հարցնել, թե ինչպես են։ Ամբողջությամբ սահմանափակված է այդ հարցը, որը բանտային պայմաններում կարող էր անել։  Բացի այդ, բանտային պայմաններում Սամվել Կարապետյանը կարող էր որոշակի հրապարակումներով հանդես գալ, տնային կալանքի պայմաններում դա ևս սահմանափակված է։ Հետևաբար, այն մարդիկ, որոնց մոտ կա թյուր կարծիք, թե ինչ-որ համաձայնություն կա այս ամենում, ես ուզում եմ փարատել այդ մարդկանց մտավախությունը, որ նման բան չկա։ Սա պարզապես պայմանավորված էր իրավական այն գործընթացով, որ 4 դատավոր արդեն իսկ ամրագրել էին՝ Սամվել Կարապետյանի առողջական վիճակին չհետևելը հիմք է խափանման միջոցի փոփոխման  համար»։
Նա շեշտեց՝ տնային կալանքի պայմաններն ավելի խիստ են, քան բանտային պայմանները, պարզապես, տանը կարողանում են համապատասխան ջերմաստիճան ապահովել Սամվել Կարապետյանի համար, որը չէին ապահովում քրեակատարողական հիմնարկում։

Адвокат: условия домашнего ареста Самвела Карапетяна строже, чем в тюрьме — он не может позвонить детям, чтобы узнать как они
13/01/2026 17:10
Член адвокатской группы Самвела Карапетяна Армен Фероян заявил на пресс-конференции, что впервые они публично говорят о наличии у Карапетяна пневмонии, развившейся именно в следственном изоляторе из-за неблагоприятных условий содержания.
По его словам, Карапетян постоянно просил их не обсуждать это публично. «Однако мы регулярно указывали на это в апелляциях в судебных инстанциях, и все судьи чётко зафиксировали факт, что если продолжат не предоставлять Самвелу Карапетяну надлежащую медицинскую помощь, это будет основанием для изменения меры пресечения», — отметил адвокат.
Он подчеркнул, что данные требования надзорные органы систематически игнорировали, в результате чего у Карапетяна развилась двусторонняя пневмония. «В условиях следственного изолятора врачи якобы проводили лечение и отмечали, что проблем нет. Получается, что врачи СИЗО своим субъективным подходом обходят возможности МРТ и КТ-аппаратов, а все открытия учёных оказались напрасными», — добавил Фероян.
Обращаясь к ограничениям, адвокат отметил, что в условиях домашнего ареста ограничения на Карапетяна строже, чем в тюрьме. «Например, он не может позвонить сыну или дочери и узнать, как они. В тюрьме это было возможно. Кроме того, в тюрьме он мог делать определённые публичные заявления, а в условиях домашнего ареста это также ограничено. Я хочу развеять мнение тех, кто думает, что здесь есть какое-либо согласие с этим. Его нет. Всё это обусловлено юридическим процессом: четыре судьи уже зафиксировали, что игнорирование состояния здоровья Карапетяна является основанием для изменения меры пресечения».
Он подчеркнул, что условия домашнего ареста строже, чем в тюрьме, но при этом дома можно обеспечить комфортную температуру для Карапетяна, чего не делали в следственном изоляторе.