Միրզոյանն ու Ռուբիոն հաստատել են TRIPP ծրագրի համար Հայաստան-ԱՄՆ կենսագործման շրջանակի վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունը
Հունվարի 13-ին Վաշինգտոնում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ։
ԱԳՆ-ից հանդիպման մասին հայտնում են հետևյալը.
«Արարատ Միրզոյանը և Մարկո Ռուբիոն գոհունակությամբ ընդգծել են ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության զարգացման և պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման ակտիվ դինամիկան, համատեղ նախաձեռնություններն ու հետագա հեռանկարները։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարը քննարկել են 2025թ. օգոստոսի 8-ի Վաշինգտոնյան խաղաղության գագաթաժողովի ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը։ Երկուստեք ընդգծվել է խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալիզացման կարևորությանն ու անդրադարձ է կատարվել այդ ուղղությամբ քայլերին։
Նախարար Միրզոյանը գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի մատյանում։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարը հաստատել են «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (ԹՐԻՓՓ) ծրագրի համար Հայաստան-ԱՄՆ կենսագործման շրջանակի վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունը, որն ըստ պայմանավորվածության կհրապարակվի Վաշինգտոնի ժամանակով ժ. 17:00-ին»։

Мирзоян и Рубио утвердили Совместное заявление о рамках реализации проекта TRIPP
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел встречу с государственным секретарем США Марко Рубио.
Как сообщает МИД Армении, Арарат Мирзоян и Марко Рубио с удовлетворением подчеркнули активную динамику развития стратегического партнерства и реализации договоренностей между Арменией и США, а также совместные инициативы и дальнейшие перспективы.
Глава МИД Армении и госсекретарь США обсудили ход реализации достигнутых на состоявшемся 8 августа 2025 года Вашингтонском саммите мира договоренностей. Двусторонне была подчеркнута важность дальнейшей институционализации мира, затронуты шаги в этом направлении.
Министр Мирзоян сделал запись в Книге почетных гостей.
Глава МИД Армении и госсекретарь США утвердили Совместное заявление Армении и США о рамках реализации проекта TRIPP, которое, согласно договоренности, будет опубликовано в 17:00 по вашингтонскому времени (в 02:00 по ереванскому времени).
14 января в 10:00 по ереванскому времени министр Мирзоян выступит на пресс-конференции: министр затронет основные пункты, зафиксированные в Совместном заявлении, и ответит на вопросы журналистов.