Բանակում կանանց ներգրավման տեմպը գոհացուցիչ չէ, բայց ծրագիրը արդյունք տվել է. Պապիկյան
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ասուլիսի ընթացքում անդրադարձավ Զինված ուժերում կանանց ներգրավվածության թեմային՝ նշելով, որ գործընթացի ներկայիս տեմպը իրեն լիարժեք չի գոհացնում։
«Չնայած նախկինում եղած շահագրգիռ հայտարարություններին, մեղմ ասած, տեմպն ինձ համար գոնե գոհացուցիչ չէ։ Բայց ասել, որ ծրագիրն արդյունք չի տվել՝ այդպես չէ»,- նշեց նախարարը։
Պապիկյանի խոսքով՝ արդեն իսկ իգական սեռի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ ժամկետային պարտադիր զինծառայություն են անցնում Զինված ուժերում։ Նա ընդգծեց, որ նրանց զգալի մասը՝ շուրջ 70 տոկոսը, հետագայում ցանկություն է հայտնել շարունակել ծառայությունը ԶՈՒ կազմում։
Նախարարի գնահատմամբ՝ սա վկայում է, որ նախաձեռնությունը ճիշտ ուղղությամբ է ընթանում, սակայն դեռևս անհրաժեշտ է ավելացնել ծրագրի արդյունավետությունը և կանանց հետաքրքրությունը՝ բանակում ծառայելու նկատմամբ։

Темпы привлечения женщин в армию остаются неудовлетворительными, но программа дала результаты — Папикян
Министр обороны Армении Сурен Папикян на пресс-конференции затронул тему вовлечения женщин в Вооружённые силы, отметив, что текущие темпы процесса его полностью не удовлетворяют.
«Несмотря на предыдущие заявления о заинтересованности, мягко говоря, темп для меня пока не является удовлетворительным. Но утверждать, что программа не дала результатов, нельзя», — подчеркнул министр.
По словам Папикяна, уже сейчас множество представительниц женского пола проходят срочную обязательную службу в Вооружённых силах. Он отметил, что значительная часть из них — около 70% — выразили желание продолжить службу в ВС в дальнейшем.
По оценке министра, это свидетельствует о том, что инициатива развивается в правильном направлении, однако необходимо повысить эффективность программы и заинтересованность женщин в службе в армии.