Սամսոնյանն արդեն 6-րդ օրն է՝ հացադուլի մեջ է. ԵԽ-ն պարտավոր է արձագանքել ՀՀ-ում տեղի ունեցող բռնաճնշումներին. Ֆիդանյան (Տեսանյութ)
14/01/2026 16:10
Օրեր առաջ վարչախմբի կամակատար հանդիսացող դատարանն ապօրինի երկարաձգեց Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի կալանքի ժամկետը, դեսպաններին նամակ հանձնելու ժամանակ հայտարարեց «Անտիֆեյք»-ի լրագրող Դավիթ Ֆիդանյանը։
Նա նշեց, որ այդ գործը շինծու էր և հստակ քաղաքական նպատակներով էր արված. «Նարեկ Սամսոնյանն ու Վազգեն Սաղաթելյանը դասական քաղաքական բանտարկյալներ են, ովքեր կալանավորվել են իրենց ընդդիմադիր խոսքի և քաղաքական դիրքորոշման համար։ Նարեկ Սամսոնյանն արդեն 6-րդ օրն է՝ գտնվում է հացադուլի մեջ։ ԵԽ-ն պարտավոր է արձագանքել ՀՀ-ում տեղի ունեցող բռնաճնշումներին»։

Самсонян уже шестой день проводит голодовку: Совет Европы обязан отреагировать на репрессии в Армении — Фиданян (видео)
14/01/2026 16:16
«Несколько дней назад послушный режиму суд незаконно продлил срок ареста Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна», — заявил журналист «Антифейк» Давид Фиданян при вручении писем послам.
Он отметил, что дело носит сфабрикованный характер и имеет чётко выраженные политические цели.
«Нарек Самсонян и Вазген Сагателян — классические политические заключённые, арестованные за свои оппозиционные высказывания и политическую позицию. Нарек Самсонян уже шестой день проводит голодовку. Совет Европы обязан отреагировать на происходящие в Армении репрессии», — подчеркнул Фиданян.