Հայաստանում ցմահ ազատազրկման դատապարտված սիրիացի վարձկանները Թուրքիայի միջոցով փոխանցվել են Սիրիայի իրավասու մարմիններին
14/01/2026 16:41
2026 թվականի հունվարի 14-ին, Հայաստանի Հանրապետությունում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներ Յուսեֆ Ալաաբեթ ալ-Հաջին և Մուհհռաբ Մուհամմադ ալ-Շխերին, Թուրքիայի Հանրապետության միջոցով փոխանցվել են Սիրիայի Արաբական Հանրապետության իրավասու մարմիններին՝ իրենց նկատմամբ կայացված դատավճիռների հետագա կատարումը իրենց քաղաքացիության պետությունում շարունակելու նպատակով:
ՀՀ արդարադատության նախարարությունից հայտնում են, որ փոխանցումն իրականացվել է համապատասխան իրավասու մարմինների միջև համագործակցության և կիրառվող իրավական մեխանիզմների ներքո:
Հիշեցնենք՝  ըստ Քննչական կոմիտեի՝ Մուհռաբ Մուհամմադ ալ-Շխերին և Յուսեֆ Ալաբեթ ալ-Հաջին, չհանդիսանալով Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, մշտապես չբնակվելով դրա տարածքում, ընդգրկված չլինելով Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի անձնակազմում, այլ հանդիսանալով Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներ, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության կամ այլ պետության կողմից ուղարկված չլինելով Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմում պաշտոնեական պարտականություններ կատարելու համար, նյութական հատուցում ստանալու դիմաց, կազմակերպված խմբի կազմում մասնակցել են Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմին, որի ընթացքում նրանց գործողություններն ուղղված են եղել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության տարածքում քաղաքացիական անձանց և զինված ընդհարման ժամանակ ռազմական գործողություններին անմիջականորեն չմասնակցող անձանց ոչնչացնելուն կամ ծանր մարմնական վնասվածք պատճառելուն, իսկ այդ գործողությունների նպատակն իրենց բնույթով և էությամբ ուղղված են եղել խաղաղ բնակչությանն ահաբեկելուն՝ ապակայունացնելով Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության ներքին վիճակը։
«Վերը նկարագրված հանցավոր արարքները կատարելու համար Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներ Մուհռաբ Մուհամմադ ալ-Շխերիին և Յուսեֆ Ալաբեթ ալ-Հաջիին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 217-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով,  389-րդ հոդվածով, 34-390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 34-390-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով։
Քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է և գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և քրեական գործը դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ»,- նշել էին ՔԿ-ից։

Сирийские наёмники, приговорённые в Армении к пожизненному заключению, переданы Сирии через Турцию
14 января 2026 года граждане Сирийской Арабской Республики Юсеф Алабет аль-Хаджи и Мухраб Мухаммад аль-Шхери, приговорённые в Республике Армения к пожизненному лишению свободы, были через Турецкую Республику переданы компетентным органам Сирийской Арабской Республики для дальнейшего исполнения вынесенных в их отношении приговоров в стране их гражданства.
В Министерстве юстиции Республики Армения сообщили, что передача была осуществлена в рамках сотрудничества между соответствующими компетентными органами и с применением действующих правовых механизмов.
Напомним, что, по данным Следственного комитета, Мухраб Мухаммад аль-Шхери и Юсеф Алабет аль-Хаджи, не являясь гражданами Азербайджанской Республики, не проживая постоянно на её территории и не входя в состав Вооружённых сил Азербайджана, а являясь гражданами Сирийской Арабской Республики и не будучи направленными Сирией или каким-либо другим государством для исполнения служебных обязанностей в рядах ВС Азербайджана, за материальное вознаграждение в составе организованной группы участвовали в развязанной 27 сентября 2020 года военно-политическим руководством Азербайджана агрессивной войне.
В ходе этой войны их действия были направлены на уничтожение гражданских лиц, а также лиц, не принимавших непосредственного участия в боевых действиях, на территории Республики Армения и Республики Арцах, либо на причинение им тяжких телесных повреждений. Эти действия по своему характеру и сути были направлены на запугивание мирного населения и дестабилизацию внутренней обстановки в Арцахе и Армении.
«За совершение вышеописанных преступных деяний гражданам Сирийской Арабской Республики Мухрабу Мухаммаду аль-Шхери и Юсефу Алабету аль-Хаджи было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 217, статье 389, пункту 1 части 1 статьи 34-390, пункту 1 части 3 статьи 34-390 и части 3 статьи 395 Уголовного кодекса Республики Армения.
Предварительное расследование по уголовному делу завершено, и дело с обвинительным заключением было направлено прокурору, осуществляющему надзор за следствием, для его утверждения и передачи в суд», — сообщили в Следственном комитете.