Թեհրանում ձևավորվում է մի պատկերացում, որ Հայաստանը դառնում է կենտրոն՝ Իրանի դեմ թշնամաբար տրամադրված ուժերի գործողությունների համար. ՀՀ-ում Իրանի դեսպան
ՀՀ-ում Իրանի դեսպան դեսպան Խալիլ Շիրղոլամինի հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ «Թեհրանում ձևավորվում է մի պատկերացում, որ Հայաստանը դառնում է կենտրոն՝ Իրանի դեմ թշնամաբար տրամադրված ուժերի գործողությունների համար»։
«Մի խումբ մարդիկ հնարավորություն ունեն, և նրանց կանաչ լույս է տրվում, որպեսզի գան Հայաստանում Իրանի դեսպանատան շենքի մոտ և հանդես գան անհարգալից ու վիրավորական հայտարարություններով»,-նշեց նա՝ անդրադառնալով ՀՀ-ում Իրանի դեսպանատան մոտ ցույցերին:
«Արդեն վեց օր շարունակ՝ ժամը 18:00-ից մինչև 21:00-ն, Իրանի դեսպանատան շենքի առջև հանդես են գալիս անհարգալից ու վիրավորական հայտարարություններով և հակառակ նրան, որ մենք հայտնում ենք մեր բողոքը, այդ գործընթացը շարունակվում է։ Մենք բազմաթիվ անգամներ փոխանցել ենք մեր բողոքը Հայաստանի համապատասխան մարմիններին։ Մենք ամենածանր պահերին կանգնած ենք եղել Հայաստանի կառավարության կողքին, օրինակները շատ են։ Մենք այսօր գտնվում ենք ծանր իրավիճակում և այն, ինչ տեղի է ունենում Հայաստանում Իրանի դեսպանատան շենքի մոտ, կմնա իրանցի ժողովրդի պատմական հիշողության մեջ։ Կարծում եմ՝ ես ամեն ինչ հստակ ասացի»,- ընդգծեց դեսպանը:
Նա նաև հայտնեց, որ իրենց մտահոգություները բազմիցս փոխանցել են Հայաստանի պատկան մարմիններին։
Ըստ իրանցի դիվանագետի՝ նման ակցիաները հաջողելու դեպքում պարտվող կողմ է լինելու նաև Հայաստանը։
Հիշեցնենք, որ Երևանում Իրանի դեսպանատան մոտ տեղի է ունեցել բողոքի ակցիա, որի ընթացքում Իրանի վերջին շահ Մոհամմադ Ռեզա Փահլավիի կողմնակիցները հանդես են եկել երկրի ներկայիս իշխանությունների դեմ:

Посол Ирана в Армении: в Тегеране формируется представление, что Армения становится центром деятельности вражеских Ирану сил
В Тегеране формируется представление, что Армения становится центром деятельности сил, вражески настроенных против Ирана. Об этом на пресс-конференции 14 января заявил чрезвычайный и полномочный посол Ирана в Армении Халил Ширголами.
«Группа людей имеет возможность и им дается зеленый свет, чтобы они приходили к зданию посольства Ирана в Армении и выступали с неуважительными и оскорбительными заявлениями.
Уже в течение шести дней с 18:00 до 21:00 перед зданием посольства Ирана в Армении и выступают с неуважительными и оскорбительными заявлениями и вопреки тому, что мы высказываем нашу жалобу, этот процесс продолжается. Мы множество раз передавали нашу жалобу соответствующим органам Армении. Мы в самые тяжелые моменты становились рядом с правительством Армении, примеров много. Мы сегодня находимся в тяжелой ситуации, и то, что происходит у здания посольства Ирана в Армении останется в исторической памяти иранского народа. Думаю, я все четко сказал»,- отметил Ширголами.
По его словам, многие ждали, что в Иране будет нестабильность и активизируются сепаратистские силы с целью расчленить страну.
«Именно это было запланировано изначально Израилем. Им этого не удастся, но если они смогут добиться успеха в этом деле, то Армения окажется в числе проигравших. Полагаю, что эта мысль не требует дополнительных пояснений», - добавил посол.