Գոհար Մելոյանը իրավական հարցադրումներ է անում TRIPP-TIF-ի վերաբերյալ
Սահմանդրական իրավունքի փորձագետ, «Մեր ձևով» շարժման անդամ Գոհար Մելոյանը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությանը TRIPP-TIF-ի վերաբերյալ իրավական հարցադրումներ է ուղղել.
« 5 իրավական հարցադրում  ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությանը՝ TRIPP–TIF-ի վերաբերյալ.
1. Փաստաթուղթն ուղղակիորեն չի նախատեսում, որ TRIPP զարգացման ընկերությունը հիմնադրվում և գրանցվում է Հայաստանի Հանրապետությունում, այսինքն՝ արդյոք TRIPP զարգացման ընկերությունը լինելու է ՀՀ իրավաբանական ա՞նձ, թեև փաստաթղթի անգլերեն տարբերակի 3-րդ էջի առաջին նախադասությունից կարելի է անել նման ենթադրություն։ Հետևաբար՝ անհրաժեշտ է հստակ պարզաբանել, թե որ պետությունում է գրանցվելու TRIPP զարգացման ընկերությունը։
2. Արդյոք TRIPP զարգացման ընկերությունը, որն ըստ էության հանդիսանալու է Սյունիքի մարզով անցնող և Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ կապող հաղորդակցությունների օպերատոր, իր ստացած շահույթից վճարելո՞ւ է հարկեր Հայաստանի Հանրապետությունում։ Այսինքն՝ արդյոք TRIPP զարգացման ընկերությունը լինելո՞ւ է հարկատու, թե՞ ինչ-որ հիմքով ազատված է լինելու ՀՀ պետական բյուջե հարկ վճարելու պարտավորությունից։ Կամ արդյոք TRIPP զարգացման ընկերությունից հայկական և ամերիկյան կողմերի ստացվող դիվիդենտը հարկվելո՞ւ է։
3. Այն ենթակառուցվածքները, որոնք Հայաստանը տրամադրելու է TRIPP զարգացման ընկերությանը՝ TRIPP-ուղին կառուցելու և շահագործելու համար, տրվելու են անհատո՞ւյց, թե՞ վճարովի հիմունքներով։ Այսինքն՝ կոնցեսիոն վճարներ լինելու՞ են, թե՞ TRIPP զարգացման ընկերությունը անհատույց է ստանալու այդ հաղորդակցության կառուցման և շահագործման իրավունքները։
4. Փաստաթղթի անգլերեն տարբերակի 3-րդ էջի երկրորդ պարբերության վերջին նախադասությունը հնարավոր է մեկնաբանել այնպես, որ TRIPP զարգացման ընկերությունից ստացված շահույթը սկզբում ամբողջությամբ գնալու է ամերիկյան կողմին, մինչև նա ամբողջությամբ հետ ստանա իր ներդրած գումարները։ Արդյոք դա այդպե՞ս է, այսինքն՝ Հայաստանը TRIPP զարգացման ընկերությունից շահաբաժին է ստանալու միայն այն բանից հետո, երբ ամերիկյան կողմն արդեն ամբողջությամբ ստացա՞ծ լինի իր ներդրած գումարները։
5. Որո՞նք են լինելու TRIPP զարգացման ընկերության հետ կապված այն հարցերը, որոնք ամերիկյան կողմը, ունենալով 74 % մասնակցություն, կարող է լուծել առանց հայկական կողմի մասնակցության։ Օրինակ՝ արդյոք ամերիկյան կողմը կարո՞ղ է միանձնյա նշանակել և ազատել TRIPP զարգացման ընկերության տնօրենին։
Նշված հարցերը չեն վերաբերում «Թրամփի ուղու» հետ կապված՝ սահմանային անվտանգության, մաքսային հսկողության և ինքնիշխանության հետ կապված TIF-ում առկա կարգավորումներին, որոնց վերաբերյալ առկա հարցերը կներկայացնեմ առանձին»։

Гоар Мелоян поднимает правовые вопросы по проекту TRIPP–TIF
Эксперт по конституционному праву, член движения «Мер дзевов» («Нашим путём») Гоар Мелоян направила в Министерство иностранных дел Республики Армения правовые вопросы, касающиеся TRIPP–TIF.
«Пять правовых вопросов к МИД РА по проекту TRIPP–TIF.
1. Документ прямо не предусматривает, что компания по развитию TRIPP создаётся и регистрируется в Республике Армения. То есть остаётся неясным, будет ли компания TRIPP юридическим лицом Республики Армения, хотя из первого предложения 3-й страницы англоязычной версии документа можно сделать такое предположение. В связи с этим необходимо чётко разъяснить, в какой именно стране будет зарегистрирована компания по развитию TRIPP.
2. Будет ли компания по развитию TRIPP, которая по своей сути станет оператором коммуникаций, проходящих через Сюникскую область и соединяющих Азербайджан с Нахичеванью, платить налоги в Республике Армения с получаемой прибыли? Иными словами, будет ли компания TRIPP налогоплательщиком или же по каким-то основаниям она будет освобождена от обязанности уплаты налогов в государственный бюджет РА? Кроме того, будут ли облагаться налогом дивиденды, получаемые от компании TRIPP армянской и американской сторонами?
3. Будут ли инфраструктуры, которые Армения предоставит компании по развитию TRIPP для строительства и эксплуатации маршрута TRIPP, передаваться безвозмездно или на возмездной основе? Иными словами, будут ли предусмотрены концессионные платежи, либо компания TRIPP получит право на строительство и эксплуатацию этой коммуникации бесплатно?
4. Последнее предложение второго абзаца на странице 3 англоязычной версии документа можно истолковать так, что прибыль, получаемая от компании по развитию TRIPP, вначале будет полностью поступать американской стороне до полного возврата ею вложенных средств. Так ли это на самом деле — то есть будет ли Армения получать дивиденды от компании TRIPP только после того, как американская сторона полностью вернёт свои инвестиции?
5. Какие именно вопросы, связанные с компанией по развитию TRIPP, американская сторона, имея 74-процентное участие, сможет решать без участия армянской стороны? Например, сможет ли американская сторона единолично назначать и освобождать директора компании TRIPP?
Указанные вопросы не касаются положений TIF, связанных с «Маршрутом Трампа» — пограничной безопасностью, таможенным контролем и суверенитетом. Эти вопросы я представлю отдельно».