Ստեփան Ասատրյանը չի հանձնի Մայր Աթոռի տրամադրած բնակարանի բանալիները, ասում է՝ Մկրտիչ Սրբազանի հետ կա համաձայնություն, որ ամռանն ազատի տունը
15/01/2026 16:57
Ստեփան Ասատրյանը՝ նախկին հոգևորական Տեր Արամը, հրաժարվում է ազատել Մայր Աթոռի կողմից ծառայողական նպատակներով իրեն տրամադրված բնակարանը։ Մայր Աթոռից նրան ժամանակ էին տվել, որ բնակարանն ազատի մինչև 2026թ. հունվարի 15-ը, Ստեփան Ասատրյանը, սակայն, մինչ այս պահը բնակարանի բանալիները չի հանձնել։
Aysor.am-ի հետ զրույցում Ասատրյանն ասաց, որ ինքը և՛ բանավոր, և՛ գրավոր համաձայնություն ունի տունն ամռանը վերադարձնելու մասով։
Նա նշեց, որ Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսոկոպոս Պռոշյանի հետ է ձեռք բերվել այդ պայմանավորվածությունը։
Կարգալույծ հոգևորականից հետաքրքրվեցինք՝ իսկ ամռանը հաստա՞տ կվերադարձնի բանալիները՝ արձագանքեց. «Բա ի՞նչ պետք է անեմ»։
«Մնում եմ՝ ի՞նչ անեմ, մի նենց էլ լավ պայմաններ լինեն, դուք էլ չեք կարող ապրել այստեղ»,- ասաց նա։
«Բա որ պայմանները վատն են՝ ինչո՞ւ այսքան ժամանակ դուրս չեք եկել»,- հետաքրքրվեցինք Ստեփան Ասատրյանից։
«Դե, ապրել եմ, ավելի լավ տեղ չունեի»,- արձագանքեց նա։
Այս պահին էլ Ասատրյանը շարունակում է այդ բնակարանում ապրել։
Հիշեցնենք՝ փաստաբան Արա Զոհրաբյանը, ով Մայր Աթոռի ներկայացուցիչն է, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասել էր՝ եթե Ստեփան Ասատրյանը բանալիները չվերադարձնի՝ իրավական գործընթաց կսկսեն։

Степан Асатрян отказался сдавать ключи от квартиры, предоставленной Первопрестольным Эчмиадзином: утверждает, что с епископом Мкртичем достигнута договорённость освободить жильё летом
15/01/2026 17:48
Степан Асатрян, бывший священнослужитель отец Арам, отказывается освобождать квартиру, предоставленную ему Первопрестольным престолом Святым Эчмиадзином для служебных целей. Первопрестольный Эчмиадзин установил срок до 15 января 2026 года, однако к настоящему моменту Степан Асатрян ключи от квартиры не сдал.
В беседе с Aysor.am Асатрян заявил, что у него есть как устная, так и письменная договорённость о возврате квартиры летом.
По его словам, соответствующее соглашение было достигнуто с главой Арагацотнской епархии, епископом Мкртичем Прошяном.
На вопрос, вернёт ли он ключи летом, лишённый сана священнослужитель ответил: «А что ещё мне остаётся делать?»
«Я остаюсь здесь — что мне остается делать? Даже если условия здесь не такие уж хорошие, вы бы и сами не смогли здесь жить», — сказал он.
На вопрос, почему же он не съехал раньше, если условия плохие, Асатрян ответил: «Я здесь жил, у меня не было места получше».
В настоящее время Асатрян продолжает проживать в этой квартире.
Напомним, что адвокат Ара Зограбян, представляющий Первопрестольный Святой Эчмиадзин, в беседе с Aysor.am заявил, что в случае, если Степан Асатрян не вернёт ключи, будут инициированы правовые процедуры.