«Արհեստական դեֆիցիտ են առաջացնում, որ իրացնեն ադրբեջանական բենզինը». Գառնիկ Դանիելյանը՝ հեղուկ գազի գնի թանկացման մասին
Վերջին օրերին աննախադեպ բարձրացել է հեղուկ գազի արժեքը՝ 180-190 դրամից հասնելով մինչև 250 դրամի։ Սա այն դեպքում, երբ, օրինակ, Ռուսաստանի Դաշնությունում հեղուկ գազի գինը ներկա պահին 100 դրամ է, գրել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը։
«Մինչ կառավարության անդամները փորձում են գնաճը կապել աշխարհաքաղաքական իրադարձությունների, մասնավորապես՝ Իրանում տեղի ունեցողի հետ կամ պայմանավորել եղանակային պայմաններով, մասնագետներն ու քաղաքացիները ունեն մտավախություններ, որ գործ ունենք արհեստական դեֆիցիտի առաջացման հետ, ինչի նպատակը ադրբեջանական բենզինի իրացումն է։
Այսօր էլ վարչապետի աթոռը զբաղեցնողը հանդարտությամբ հայտարարեց, որ շուկան ինքն իրեն կկարգավորվի՝ տպավորություն ստեղծելով, որ կառավարությունը որևէ անելիք չունի այս առումով։
Գնաճի պատճառները պարզելու ուղղությամբ պատշաճ ուսումնասիրություն պետք է իրականացնի և այն հանրայնացնի Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը, և ոչ հանձնաժողովի նախագահի կողմից տրվի անորոշ բացատրություն, թե թանկացման պատճառը եղանակն է կամ լոգիստիկ խնդիրները, և որ այն օրինաչափ է, ունի սեզոնային բնույթ։
Ի դեպ, քաղաքացիներից ստանում ենք ահազանգեր, որ Հանրապետության մի շարք լցակայաններում թերլիցքավորման դեպքեր են տեղի ունենում։ Այս հարցը ևս պետք է լինի ՄՊՀ-ի ուշադրության կենտրոնում։
Անթույլատրելի է նման սրընթաց թանկացումը, ինչը, վստահաբար ազդելու է մեր քաղաքացիների, և ոչ՝ ադրբեջանական բենզին ներկրող օլիգարխների կամ 9 միլիոն պարգևավճար ստացող նախարարների կյանքի որակի վրա»,- ընդծել է Դանիելյանը։

«Создают искусственный дефицит, чтобы реализовать азербайджанский бензин» — Гарник Даниелян о росте цен на сжиженный газ
15/01/2026 18:58
В последние дни стоимость сжиженного газа повысилась беспрецедентно — с 180–190 драмов до 250 драмов. При этом, например, в Российской Федерации цена сжиженного газа в настоящее время составляет 100 драмов, написал депутат парламента от фракции «Армения» Гарник Даниелян.
«Пока члены правительства пытаются связать рост цен с геополитическими событиями, в частности с происходящим в Иране, или объяснить его погодными условиями, специалисты и граждане выражают обеспокоенность тем, что мы имеем дело с созданием искусственного дефицита, целью которого является реализация азербайджанского бензина.
Сегодня же занимающий пост премьер-министра с равнодушием заявил, что рынок сам себя урегулирует, создавая впечатление, что правительство в этом вопросе не имеет никаких действий.
В целях выяснения причин роста цен надлежащие исследования должна провести и обнародовать Комиссия по защите конкуренции, а не получать от её председателя расплывчатые объяснения о том, что рост вызван погодой или логистическими проблемами и носит сезонный характер.
Кстати, от граждан поступают сигналы о недоливе на заправочных станциях в ряде районов Республики. Этот вопрос также должен находиться в центре внимания Комиссии.
Недопустимо такое стремительное подорожание, которое, без сомнения, скажется на качестве жизни наших граждан, а не на жизни олигархов, импортирующих азербайджанский бензин, или министров, получающих девятимиллионные премии», — подчеркнул Данелян.