Վեհափառ Հայրապետի տնօրինությունը չի կարող դատական վերահսկողության առարկա դառնալ. ի պատասխան Գևորգ Սարոյանի
16/01/2026 17:19
Լրատվամիջոցներով տեղեկություններ են տարածվել, որ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը դիմել է դատարան՝ վիճարկելով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի՝ Մասյացոտնի թեմի թեմակալ առաջնորդի պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ տնօրինությունը, այս մասին հայտարարել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը, ով Մայր Աթոռի ներկայացուցիչն է։
«Այս կապակցությամբ հայտնում ենք, որ Հայրապետի տնօրինությունը չի կարող դատական վերահսկողության առարկա դառնալ:
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու 61-րդ հոդվածի համաձայն՝ Թեմակալ Առաջնորդը նշանակվում է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմից և հանդիսանում է նրա ներկայացուցիչը: Անհրաժեշտության պարագային Վեհափառ Հայրապետը կարող է պաշտոնից ետ կանչել Թեմակալ Առաջնորդին:
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 18-րդ հոդվածի, «Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հարաբերությունների մասին» օրենքի 2-րդ հոդվածի, «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» օրենքի 17-րդ հոդվածի կանոնակարգումներից հետևում է, որ՝
- Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ինքնակառավարումն իր նվիրապետության սահմաններում․
- պետությունը չի կարող միջամտել եկեղեցու օրենքին համապատասխանող գործունեությանը և ներքին կյանքին:
Եկեղեցու ինքնակառավարման հարցերով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն (ՄԻԵԴ) էլ է ձևավորել դիրքորոշում:
ՄԻԵԴ գործերից մեկով կաթոլիկ քահանան բողոքել է կաթոլիկ կրոնի և բարոյագիտության ուսուցչի իր պայմանագիրը երկարաձգելու մերժման դեմ՝ հղում անելով Կոնվենցիայի 8-րդ հոդվածին: Չերկարաձգումը հիմնված էր եպիսկոպոսի կողմից պաշտոնից ժամանակավորապես հեռացման վրա: Այս դեպքում ՄԻԵԴ-ը որոշում է կայացրել Եկեղեցու ինքնավարության օգտին և չի հայտնաբերել Կոնվենցիայի խախտում, այդ թվում՝ Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի խախտում:
Նմանապես, ՄԻԵԴ-ը պաշտպանել է հունգարական դատարանների որոշումը, որոնք որոշել են, որ իրենք իրավասություն չունեն քննելու հովվի բողոքը Եկեղեցու կողմից պաշտոնից անօրինական կերպով ժամանակավորապես հեռացման վերաբերյալ: Քանի որ, ներպետական օրենսդրության համաձայն, հովիվը չէր կարող որևէ «իրավունք» վկայակոչել, եթե Դատարանը հայտնաբերեր Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի խախտում, այն կստեղծեր նոր իրավունք՝ հակասելով իր սեփական հաստատված նախադեպային իրավունքին: Հետևաբար, Դատարանը բողոքը հայտարարել է անընդունելի:
Այս պայմաններում, դատավորը պարտավոր է հայցադիմումն ընդունելը մերժելու մասին որոշում կայացնել, քանի որ գործը ենթակա չէ քննության քաղաքացիական դատավարության կարգով: Հակառակ դեպքում, կխախտվի Եկեղեցու ինքնակառավարման իրավունքը»,- նշել է փաստաբանը։

Распоряжение Верховного Патриарха не может быть предметом судебного контроля — ответ на заявление Геворга Сарояна
16/01/2026 17:33
СМИ распространили информацию о том, что епископ Геворг Сароян обратился в суд с оспариванием распоряжения Католикоса всех армян об освобождении его от должности предстоятеля Масиацотнской епархии. Об этом сообщил адвокат Ара Зограбян, представитель Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
«В связи с этим сообщаем, что распоряжение Патриарха не может быть предметом судебного контроля.
Согласно статье 61 Устава Армянской Апостольской Церкви, епархиальный предстоятель назначается Католикосом всех армян и является его представителем. При необходимости Верховный Патриарх может отозвать епархиального предстоятеля с должности.
Из статьи 18 Конституции Республики Армения, статьи 2 Закона «О взаимоотношениях между Республикой Армения и Армянской Апостольской Церковью» и статьи 17 Закона «О свободе совести и религиозных организациях» следует, что:
• Республика Армения признает автономию Армянской Апостольской Церкви в пределах ее юрисдикции;
• государство не может вмешиваться в деятельность и внутреннюю жизнь Церкви, соответствующую церковным законам.
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) также сформировал позицию по вопросам церковного самоуправления.
В одном из дел католический священник оспаривал отказ в продлении его контракта как преподавателя католической веры и морали, ссылаясь на статью 8 Конвенции. Отказ был основан на временном отстранении священника от должности епископом. В данном случае ЕСПЧ вынес решение в пользу автономии Церкви и не выявил нарушения Конвенции, включая статью 6.
Аналогично, ЕСПЧ поддержал решения венгерских судов, которые признали себя некомпетентными рассматривать жалобу священника на незаконное временное отстранение от должности со стороны Церкви. Поскольку согласно внутреннему законодательству священник не мог ссылаться на какие-либо «права», если бы суд выявил нарушение статьи 6 Конвенции, это создало бы новое право, противоречащее установленной прецедентной практике. Поэтому суд признал жалобу неприемлемой.
В этих условиях судья обязан вынести решение об отказе в принятии искового заявления, поскольку дело не подлежит рассмотрению в порядке гражданского судопроизводства. В противном случае будет нарушено право Церкви на автономию», — отметил адвокат.