Ես այն փաստաբանն եմ, որի կողքին քաղբանտարկյալ է մահացել. Նարեկի առողջական վիճակով շատ անհանգստացած եմ. Մելիքյան (Տեսանյութ)
16/01/2026 17:12
Փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանն ահազանգում է՝ հացադուլի մեջ գտնվող քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանն ունի առողջական շատ լուրջ խնդիր։
«Գործ ունենք մի ռեժիմի հետ, որն իրավական որևէ սահմաններով իրեն կաշկանդված չի զգում։ Նարեկն ինքը դեմ էր, որ այս մասին խոսեինք։ Սակայն դա այն հարցն է, որի մասին պետք է անպայման  խոսենք։
Մինչև դատարանի վերջին որոշումն ենք մենք խնդիրը բարձրաձայնել։ Հունվարի 9-ին ես վստահ էի, որ Նարեկի նկատմամբ չի կարող բանտային կալանքը շարունակվել, քանի որ Վերաքննիչի որոշում ունենինք, որով նոյեմբերի 14-ից Նարեկը պետք է տանը լիներ։ Ես այն փաստաբանն եմ, որի կողքին քաղբանտարկյալ է մահացել. Նարեկի առողջական վիճակով շատ անհանգստացած եմ»,-նշեց Մելիքյանը։

Я адвокат, рядом с которым умер политзаключённый: очень обеспокоен состоянием здоровья Нарека — Меликян (видео)
16/01/2026 17:26
Адвокат Рубен Меликян бьёт тревогу: объявивший голодовку политзаключённый Нарек Самсонян имеет серьёзные проблемы со здоровьем.
«Мы имеем дело с режимом, который не чувствует себя ограниченным никакими правовыми рамками. Сам Нарек был против того, чтобы мы об этом говорили. Однако это вопрос, о котором необходимо говорить.
Мы подняли эту проблему до вынесения последнего решения суда. 9 января я был уверен, что заключение Нарека в тюрьме не может продолжаться, так как было решение апелляционного суда, по которому с 14 ноября Нарек должен был находиться дома. Я адвокат, рядом с которым умер политзаключённый. Я очень обеспокоен состоянием здоровья Нарека», — отметил Меликян.