Հոգևորականները հաստատում են, ՊՆ-ն՝ հերքում, ԶՈՒ հոգևոր առաջնորդը՝ լռում. գնդերեցներին սպառնալու հետքերով
16/01/2026 11:45
Օրեր առաջ Հայր Հովհաննես Թորգոմյանն ահազանգել էր՝ ՀՀ Զինված ուժերում ծառայող գնդերեց եղբայրներին տարբեր ձևերով և մեթոդներով փորձում են ներքաշել ազգակործան, տիրադավ և հայրենադավ, կեղծ բարենորոգման արհեստական շարժման և օրակարգի մեջ:
Օրինակ, Սյունիքում կորպուսի հրամանատար Արմեն Գյոզալյանն է գնդերեցներին ստիպել, որ միանան եկեղեցու դեմ արշավին։
Գորիսի տարածաշրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Ահարոն քահանա Մելքումյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում հաստատեց այս տեղեկությունը։ Հոգևորականին այս մասին ոչ թե գնդերեցներն են ասել, այլ՝ այլ տեղից է տեղեկությունն իմացել։
Երբ հայտնի է դարձել, որ տարածվել է տեղեկությունը, գնդերեցներին կրկին հավաքել են ու ստիպել ասել, թե ումից է տեղեկությունը դուրս եկել։
«Փորձել են ճնշումներ գործադրել։ Կորպուսի հրամանատարը, բնականաբար, չէր կանչի գնդերեցներին, եթե վերևներից հրաման չլիներ, իսկ սա նշանակում է, որ պայքարում են եկեղեցու դեմ»,- ասաց Տեր Հայրը։
Տեր Ահարոնը նշում է, որ այս արշավը հայի ինքնության դեմ է։
«Այս մարդը (նկատի ունի Նիկոլ Փաշինյանին-հեղ.) եկած օրվանից պայքարում է հայի դեմ, հիշենք՝ այլասերված Մել Դալուզյանի համար վճարեց 20 միլիոն դրամ, որ ֆիլմ նկարեն, դրանից հետ եղավ պատերազմը ու նրան զոհերը պետք էին, որ հանձներ Արցախը, հիմա այս կարգի մարդն ուզում է եկեղեցի բարեփոխել, ծիծաղելի չէ՞։ Հայտնի խոսքն այստեղ տեղին է՝ «Լրբերը սրբեր են դառել, սերը սրբել են, տարել»»,- նշեց Տեր Ահարոնը։
Տեր Հայրը տեղյակ է, որ Սյունիքում գնդերեցներից մեկը համաձայնել է միանալ տիրադավների արշավին, այս պահին, սակայն, չի ցանկանա նրա անունը հնչեցնել, իսկ մեծամասնությունը հրաժարվել են դեմ դուրս գալ եկեղեցուն։
«Մատնիչներ բոլոր տեղերում կան, առավել ևս՝ եկեղեցում։ Վարդան Այգեկցին ասում է՝ քահանայություն կա՝ Աստծուց է, քահանայություն կա՝ սատանայից է։ Աստվածն իր բանակն ունի եկեղեցում, սատանան՝ իր»,- հավելեց Տեր Ահարոնը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից Aysor.am-ի հետ զրույցում հերքեցին, թե սպառնում են գնդերեցներին։
«Գնդերեցների, ընդհանուր առմամբ, Զինված ուժերի հոգևոր առաջնորդության առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ նրանք տարատեսակ թեմաների շուրջ զորամասերի հրամանատարության հետ ծառայողական և նաև ոչ ծառայողական թեմաների շուրջ բազմաթիվ քննարկումներ կարող են ունենալ, չէ՞ որ առկա են նաև միջանձնային հարաբերություններ: Ինչ վերաբերում է գնդերեցներին այս կամ այն հարցի առնչությամբ սպառնալուն, ապա նման տեղեկատվություն Պաշտպանության նախարարությունը չի ստացել, և հերքում ենք այդ տեղեկատվությունը», - Aysor.am-ին ասաց ՊՆ մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանը:
Aysor.am-ը փորձել է մեկնաբանություն ստանալ նաև ՀՀ ԶՈւ հոգևոր առաջնորդ Տ. Մովսես վարդապետ Սարգսյանից, Հայր Սուրբը, սակայն, հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ։
Հիշեցնենք՝ Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանն Aysor.am-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ գնդերեցներին սպառնացել են, թե կզրկվեն աշխատավարձից, կհանեն ծառայությունից և այլն։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից ևս հաստատել են՝  նման մտահոգիչ տեղեկություններ և ահազանգեր ստացվել են Մայր Աթոռում։
«Երևույթը միանշանակ դատապարտելի է և անընդունելի։ Կարծում ենք՝ բանակը պետք է զերծ մնար նման բռնաճնշումներից»,- Aysor.am-ին հայտնել են Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից։

Священнослужители подтверждают, Минобороны — опровергает, духовный предстоятель ВС — молчит: по следам угроз в адрес полковых священников
16/01/2026 12:55
Несколько дней назад отец Ованнес Торогомян забил тревогу, заявив, что полковых священников, проходящих службу в Вооружённых силах РА, различными способами и методами пытаются вовлечь в искусственно сформированное движение и повестку лжереформ, носящих антинациональный, церковноотступнический и антигосударственный характер.
В частности, в Сюнике командир корпуса Армен Гёзалян, по имеющимся данным, принуждал полковых священников присоединиться к кампании против Церкви.
Духовный пастырь Горисского региона, священник отец Аарон Мелкумян, в беседе с Aysor.am подтвердил данную информацию. По его словам, об этом ему сообщили не сами полковые священники — он узнал об этом из других источников.
Когда стало известно, что информация получила огласку, полковых священников вновь собрали и стали требовать указать, откуда произошла утечка сведений.
«Пытались оказывать давление. Командир корпуса, разумеется, не стал бы вызывать священников без распоряжения сверху, а это означает, что ведётся борьба против Церкви», — отметил отец Аарон.
Священник подчёркивает, что эта кампания направлена против армянской идентичности.
«Этот человек (имеется в виду Никол Пашинян — ред.) с момента своего прихода борется против армянства. Вспомним, как для извращённого Мела Далузяна было выделено 20 миллионов драмов на съёмку фильма. Затем была война, и ему были нужны жертвы, чтобы сдать Арцах. Теперь человек такого уровня хочет "реформировать" Церковь — разве это не смешно? Здесь уместно известное выражение: «Развратники стали святыми, любовь они обесценили»», — сказал отец Аарон.
По его словам, ему известно, что в Сюнике один из полковых священников согласился присоединиться к антицерковной кампании, однако на данный момент он не желает называть его имя. Большинство же отказались выступать против Церкви.
«Доносчики есть везде, тем более — в Церкви. Вардан Айгекци говорил: есть священство от Бога, а есть священство от сатаны. У Бога в Церкви есть Своя армия, и у сатаны — своя», — добавил отец Аарон.
В Министерстве обороны РА в беседе с Aysor.am опровергли информацию об угрозах в адрес полковых священников.
«Одной из особенностей деятельности полковых священников и в целом духовного руководства Вооружённых сил является то, что они могут проводить многочисленные обсуждения с командованием воинских частей по самым разным вопросам — как служебным, так и внеслужебным, ведь существуют и межличностные отношения. Что касается угроз в адрес военных священников по тем или иным вопросам, то Министерство обороны подобной информации не получало и опровергает её», — заявил Aysor.am пресс-секретарь МО Арам Торосян.
Aysor.am также попытался получить комментарий у духовного предстоятеля Вооружённых сил РА — архимандрита Мовсеса Саргсяна, однако святой отец отказался давать комментарии.
Напомним, что священник отец Манук Зейналян в интервью Aysor.am ранее заявлял, что полковым священникам угрожали лишением заработной платы, увольнением со службы и другими мерами.
В Первопрестольном Святом Эчмиадзине также подтвердили, что поступали подобные тревожные сигналы и сообщения.
«Данное явление однозначно подлежит осуждению и является недопустимым. Мы считаем, что армия должна была быть свободна от подобного давления», — сообщили Aysor.am в информационной службе Первопрестольного Святого Эчмиадзина.