Իշխանության նպատակն է անկախ ԶԼՄ-ներին և լրագրողներին չեզոքացնել. Տիգրան Աբրահամյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանի գնահատմամբ՝ իշխանության կողմից լրատվամիջոցների և լրագրողների թիրախավորումները՝ տարբեր կառույցներում հավատարմագրումից զրկելուց մինչև պետական քարոզչամեքենայի ռեսուրսներով իրականացվող հարձակումներ, պատահական չեն և համակարգային բնույթ են կրում։
««Ժողովուրդ» թերթի լրագրողների նկատմամբ խորհրդարանում արձանագրված ապօրինությունը, ինչպես նաև տարբեր իշխանական գործիչների և նրանց հետ ասոցացվող անձանց ու խմբերի կողմից տարբեր ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների նկատմամբ իրականացվող վիրավորանքների, ատելության և վարկաբեկման գործընթացը իշխանության քաղաքականության ուղենիշներից է և ունի ակտիվացման հստակ միտումներ։
Իշխանության նպատակն է անկախ, իր տեսակետները չարտահայտող ԶԼՄ-ներին և լրագրողներին չեզոքացնել կամ նվազագույնի հասցնել նրանց մասնագիտական գործունեության արդյունավետությունը։
Հատկապես ընտրություններին ընդառաջ իշխանությունը մի կողմից փորձում է հնարավորինս քողարկել իր վնասակար քաղաքականության հետևանքներն ու իր բերած ողբերգական էջերը, մյուս կողմից՝ դաշտն առավելագույնս լցնել սեփական օրակարգերով և իր համար նախընտրելի տեղեկատվությամբ։

Цель власти — нейтрализовать независимые СМИ и журналистов: Тигран Абрамян
По оценке секретаря парламентской фракции «Честь имею» Тиграна Абрамяна, целенаправленные действия властей против средств массовой информации и журналистов — от лишения аккредитации в различных структурах до атак с использованием ресурсов государственной пропагандистской машины — не являются случайными и носят системный характер.
«Противоправные действия, зафиксированные в парламенте в отношении журналистов газеты «Жоховурд», а также процесс оскорблений, разжигания ненависти и дискредитации представителей различных СМИ со стороны отдельных представителей власти и аффилированных с ними лиц и групп являются одним из ориентиров политики власти и демонстрируют чёткую тенденцию к активизации.
Цель власти — нейтрализовать независимые СМИ и журналистов, не выражающих её точку зрения, либо свести к минимуму эффективность их профессиональной деятельности.
Особенно накануне выборов власть, с одной стороны, пытается максимально замаскировать последствия своей пагубной политики и трагические страницы, к которым она привела, а с другой — максимально заполнить информационное поле собственной повесткой и выгодной для себя информацией.