«Ազատություն քաղբանտարկյալ Խաչիկ Գալստյանին». իրազեկման ակցիա՝ Երևանում․ Լուսանկարներ
Մայրաքաղաքի տարբեր հատվածներում՝ Կենտրոնից մինչև ծայրամասեր, շենքերի պատերին հայտնվել է «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանի նկարը՝ «ազատություն քաղբանտարկյալ Խաչիկ Գալստյանին» գրառմամբ։
Քաղաքագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գալստյանի համակիրները, գաղափարակիցները և ուսանողներն այս ձևով իրենց բողոքի ձայնն են հնչեցնում՝ ևս մեկ անգամ բարձրաձայնելով, որ Խաչիկ Գալստյանը քաղբանտարկյալ է։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 30-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանին երկու ամսով կալանավորեց:
Հակակոռուպցիոնը նրան մեղադրում է ընտրակաշառք տալու համար: Գալստյանին ձերբակալել էին դեկտեմբերի 29-ի գիշերը։
Նրա հետ ձերբակալված է նաև Վաղարշապատի ընտրություններում կուսակցության ցուցակի երկրորդ համարը զբաղեցրած Արամ Քոչարյանը:
Ըստ փաստաբանական թիմի, այս գործը շինծու է և քաղաքական հաշվեհարդար է այս իշխանությանն ակտիվորեն քննադատող քաղաքական ուժի՝ «Հայրենիք» կուսակցության նկատմամբ։
«Նա ազատազրկված է այն համոզմունքների համար, որոնց համար էլ քաղաքական պայքար է ծավալում։ Վստահ եմ, որ վաղ, թե ուշ արդարությունը վերականգնվելու է, Խաչիկ Գալստյանը լինելու է ազատության մեջ, իսկ ապօրինի քրեական հետապնդման համար պատասխանատուները կրելու են իրենց պատիժը»,- ասել է Գալստյանի փաստաբան Սոս Հակոբյանը։

«Свободу политзаключённому Хачику Галстяну»: акция информирования в Ереване — фотографии
В разных частях столицы — от района Кентрон до окраин — на стенах зданий появились фотографии генерального секретаря партии «Отечество» Хачика Галстяна с надписью: «Свободу политзаключённому Хачику Галстяну».
Сторонники, единомышленники и студенты доктора политических наук, профессора Галстяна таким образом выражают свой протест, ещё раз заявляя, что Хачик Галстян является политическим заключённым.
Напомним, что 30 декабря Антикоррупционный суд арестовал генерального секретаря партии «Отечество» Хачика Галстяна на два месяца.
Антикоррупционный суд обвиняет его в даче взятки на выборах. Галстяна задержали в ночь с 29 декабря.
Вместе с ним был арестован также Арам Кочарян, который занимал второе место в партийном списке на выборах в Вагаршапате.
По словам адвокатской команды, это дело является сфабрикованным и представляет собой политическую расправу над политической силой — партией «Отечество», которая активно критикует нынешнюю власть.
«Он лишён свободы за те убеждения, за которые ведёт политическую борьбу. Я уверен, что рано или поздно справедливость будет восстановлена, Хачик Галстян окажется на свободе, а лица, ответственные за незаконное уголовное преследование, понесут наказание», — заявил адвокат Галстяна Сос Акопян.