Գերիների վերադարձի հետևում կան քաղաքական պայմանավորվածություններ. հույս կա, որ այն կարող է շարունակական լինել. փաստաբան (տեսանյութ)
Մեզ համար ողջունելի է յուրաքանչյուր հայի վերադարձը Բաքվից, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը։
«Հատկապես կարևոր էր այս փուլում, քանի որ վերջին վերադարձն ունեցել էինք 2023 թվականին։ Այս ազատ արձակումը հույս է առաջացնում, որ կարող է շարունակական լինել»,- նշեց նա։
Սահակյանի խոսքով՝ գերիների յուրաքանչյուր վերադարձի հետևում կան քաղաքական պայմանավորվածություններ։
«Ուստի, իմ գնահատմամբ, վերադարձը հնարավոր է բացառապես հանրային իշխանության ներկայացուցիչների ներգրավմամբ։ Առանց նրանց ներգրավման, առանց բանակցային գործընթացի՝ հարցը կտանենք փակուղի, դրա համար լավագույն մոդելը փոխհամագործակցված կերպով գործելն է»,- ընդգծեց նա։
Հիշեցնենք՝ Բաքվում պահվող չորս գերիներ հունվարի 14-ին Հայաստան վերադարձան։ Գևորգ Սուջյանը, Դավիթ Դավթյանը, Վիգեն Էուլջեքջյանը և Վագիֆ Խաչատրյանը Հակարի կամրջով Ադրբեջանի համապատասխան մարմինների ներկայացուցիչների կողմից հանձնվեցին Հայաստանին։

За возвращением пленных есть политические договорённости — есть надежда на непрерывность: адвокат (видео)
Для нас возвращение каждого армянина из Баку приветствуется, заявила журналистам представитель интересов армянских пленных в ЕСПЧ Сирануш Саакян.
«Особенно важно это на данном этапе, так как последнее возвращение произошло в 2023 году. Это освобождение даёт надежду, что процесс может стать регулярным», — отметила она.
По словам Саакян, за каждым возвращением пленных стоят политические договорённости.
«Поэтому, на мой взгляд, возвращение возможно исключительно при участии представителей публичной власти. Без их вовлечения, без переговорного процесса вопрос окажется в тупике, поэтому лучший вариант — действовать совместно и координированно», — подчеркнула она.
Напомним, что 14 января из Баку в Армению были возвращены четыре пленных: Геворг Суджян, Давид Давтян, Виган Эулджекчян и Вагиф Хачатрян. Они были переданы Армении представителями соответствующих органов Азербайджана через мост Хакари.