Դավոսը Փաշինյանի համար հարկադիր տանջանքի միջավայր կլիներ․ Տնտեսագետ
Դավոսը համաշխարհային ֆորում է, ուր հիմնականում երեք տիպի մարդիկ են գնում․ պետությունների, կենտրոնական բանկերի ղեկավարներ, ովքեր վերահսկում են գլոբալ ֆինանսական հոսքերը և մասնակցում համաշխարհային կայունությանը,  քաղաքատնտեսական տեսաբաններ, որոնք վերլուծում են տնտեսական գործընթացները և խոշոր տեխնոլոգիական բրենդերի ներկայացուցիչներ, ովքեր տարածում են իրենց տեխնոլոգիաները, ձեռք բերում պայմանավորվածություններ։
Այդ մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասել է տնտեսագետ Հրայր Կամենդատյանը՝ ընդգծելով, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի պատկանում այդ երեք տեսակից և ոչ մեկին։
«Փաշինյանը գնա, ի՞նչ անի. ո՛չ անգլերեն խոսել գիտի, ո՛չ մասնագիտական տերմիններին է ծանոթ։ Նայեք նրա արտաքինին՝ մազերը, ատամները, հագուստը, ոչ մի բանը համապատասխան չէ նման վայրին։ Գնա՝ խայտառակվի՞։ Ճիշտ է անում, որ չի գնում, քանզի այնտեղ անելիք իսկապես չունի։ Դավոսը Փաշինյանի համար կլիներ հարկադիր տանջանքի միջավայր, այնտեղ միջազգային, ֆինանսական, տեխնոլոգիական, քաղաքական էլիտան է, իսկ ինքն անգամ տնտեսագիտական նվազագույն գիտելքիներ չունի»,-ասել է Կամենդատյանը։
Տնտեսագետի խոսքով՝ այն միլիոնավոր պարգևատրումների դիմաց, որ ստացել է Փաշինյանը, պետք է գնար միայն այն դեպքում, երբ վստահ լիներ, որ այցը արդյունավետ է լինելու, կարողանալու է նոր կապեր հաստատել։
«Դավոսում մարդիկ իրենց երկրի համար կարևոր պայմանավորվածություններ են ձեռք բերում, բայց քանի որ Փաշինյանն այնտեղ անգամ միջանձնային նորմալ  հարաբերություններ չի կարող ստեղծել, լավ է, որ չի գնալու։ Գինու կամ գարեջրի փառատոն լիներ՝ անմիջապես կգնար»,-խոսքը եզրափակել է Կամենդատյանը։
Հիշեցնենք, որ պաշտոնապես հաստատվել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցելու հունվարի 19-23-ը անցկացվելիք Դավոսի տնտեսական համաշխարհային ֆորումին։

Давос стал бы для Пашиняна средой принудительных мучений — экономист
Давос — это всемирный форум, куда в основном приезжают представители трёх категорий: руководители государств и центральных банков, контролирующие глобальные финансовые потоки и участвующие в обеспечении мировой стабильности; политико-экономические теоретики, анализирующие экономические процессы; а также представители крупнейших технологических брендов, которые продвигают свои технологии и достигают договорённостей.
Об этом в беседе с Aysor.am заявил экономист Грайр Камендатян, подчеркнув, что Никол Пашинян не относится ни к одной из этих категорий.
«Зачем Пашиняну туда ехать — что ему там делать? Он не владеет английским языком, не знаком с профессиональной терминологией. Посмотрите на его внешний вид — причёска, зубы, одежда: ничего не соответствует подобной площадке. Поехать и опозориться? Он правильно делает, что не едет, поскольку ему там действительно нечего делать. Для Пашиняна Давос стал бы средой принудительных мучений: там присутствует международная финансовая, технологическая и политическая элита, тогда как у него отсутствуют даже минимальные экономические знания», — заявил Камендатян.
По словам экономиста, с учётом миллионов, полученных Пашиняном в виде премий, он должен был бы поехать в Давос лишь в том случае, если был уверен в эффективности визита и способности наладить новые связи.
«В Давосе люди достигают договорённостей, имеющих ключевое значение для их стран. Но поскольку Пашинян не способен даже на элементарные межличностные коммуникации, хорошо, что он туда не поедет. Будь это фестиваль вина или пива — он бы отправился туда немедленно», — подытожил Камендатян.
Напомним, официально подтверждено, что премьер-министр Никол Пашинян не будет участвовать во Всемирном экономическом форуме в Давосе, который пройдёт с 19 по 23 января.