Իշխանությունները խաթարել են նաև ներդրումների հնարավորությունը․ Հայկ Ֆարմանյան
Օրերս Նիկոլ Փաշինյանն իշխանական պաշտոնյաների ստացած ահռելի պարգևավճարները հիմնավորել էր՝ ասելով, թե շուտով «Հայաստանի Հանրապետություն հոսելու են մեծ ներդրումներ», ուստի պաշտոնյաներին խրախուսելու միջոցով պետք է կանխել կոռուպցիոն ռիսկերը։
Տնտեսագետ, «Մեր Ձևով» ժողովրդական շարժման համակարգող խորհրդի անդամ Հայկ Ֆարմանյանը Aysor.am-ի հետ զրույցում հակադարձում է Փաշինյանին․
«Որպես կանոն՝ օտարերկրյա ներդրումներ հոսում են հարուստ երկրներ, այնպիսի երկրներ, որտեղ կա մեծ շուկա, շահույթ ստանալու ավելի լավ պայմաններ, պաշտպանված է սեփականության իրավունքը, և գլխավորը՝ չկա պատերազմի վտանգ։ Իսկ ի՞նչ ունենք մենք․ ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանից խլում են ՀԷՑ-ը, չկա վերջնական խաղաղության պայմանագիր, ունենք ընդամենը 2 միլիոնանոց շուկա, հետևաբար ասել, որ Հայաստանում կարող են օտարերկրյա մեծ ներդրումներ լինել, այնքան էլ ճիշտ չէ»։
Ըստ տնտեսագետի, Հայաստանի պես երկրները հույսը կարող են գերազանցապես դնել ներքին ներդրումների վրա։
«Ներքին ներդրումներ իրականացնողները մեր հայրենակիցներն են, ազգային բարերարները, նրանք էմոցիոնալ ներդրողներ են, ովքեր նույնիսկ շահույթ չակնկալելով՝ մեր հայրենիքում ներդրումներ են իրականացնում։ Ցավոք սրտի, իշխանությունները խաթարել են նաև ներքին ներդրումների հնարավորությունը, և մեր հայրենակից ցանկացած նորմալ, ադեկվատ ներդրող, տեսնելով, թե ինչ է կատարվում ազգային բարերարի շուրջ, կարծում եմ, կխուսափի ներդրումներ իրականացնել։ Եվ սա ճիշտ մոտեցում չէ»-ասել է Հայկ Ֆարմանյանը։
Անդրադառնալով իշխանականների տարեվերջյան պարգևավճարներին՝ տնտեսագետը նշել է, որ աղքատության նման ցուցանիշ ունեցող երկրում այդքան մեծ գումար շռայլելը նման է հասարակության հանդեպ ծաղրի։
«Ի՞նչ է նշանակում պարգևավճար, այսինքն՝ ով ինչքան ուզի, տան։ Կարծում եմ՝ ուշ, թե շուտ Հայաստանը պետք է վերանայի այս համակարգը։ Այս համատեքստում պատահական չէր, որ «Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը հայտարարեց, որ մեր հաղթանակի դեպքում ապագա վարչապետը ստանալու է 1 դրամ և ոչ մի դեպքում՝ հսկայական պարգևավճար։ Հայաստանը այս պահին այն վիճակում չէ, որ որևէ մեկն իրեն թույլ տա 7 միլիոն դրամ պարգևավճար ստանալ։ Ունենք աղքատության բարձր ցուցանիշ, գործազրկություն, կենսաթոշակառուներ, ովքեր նույնիսկ իրենց ջեռուցման գումարը չեն կարողանում վճարել։ Իսկ վարչապետն ասում է, որ նույնիսկ 20 000 դրամ ավելացնելը որևէ բան չի փոխելու այն դեպքում, երբ մարդկանց համար նույնիսկ 1000 դրամը նշանակություն ունի։ Ուստի հսկայական պարգևավճարներ բաժանելով՝ կառավարությունը մեծ վնաս է հասցնում երկրի տնտեսությանը։ Արդարացնում են, իբր կանխարգելում են կոռուպցիան, մինչդեռ պետական բազմաթիվ պաշտոնյաներ ունեն բիզնեսներ, տենդերներում իրենք են հաղթում, միակողմանի գնումներ են իրականացնում. դա՛ է իրական կոռուպցիան՝ շահերի բախումը»,-ասել է Հայկ Ֆարմանյանը։
Դիտարկմանը, որ Դավոսի տնտեսական համաժողովը նոր տնտեսական կապեր հաստատելու հնարավորություններ է տալիս, բայց Փաշինյանը որոշել է չգնալ, Ֆարմանյանն արձագանքել է․
«Դավոսը հարթակ է, որտեղ, բացի տնտեսական հարցեր քննարկելուց, նաև քաղաքական բնույթի հարցադրումներ են տալիս, ու շատ հաճախ գործընթացը անկառավարելի է։ Քանի որ Փաշինյանը թույլ դիրքերից է հանդես գալիս, եթե Ալիևը ներկա լիներ, կարող էին հնչել անհարմար հարցեր, որոնք ներքին լսարանի համար այդքան էլ ձեռնտու չեն։ Այս պարագայում նրա օրակարգը ավելի շատ կառուցված է ներքին լսարանի շուրջ, քան այնպիսի միջավայրի, որտեղ կարող են տալ անհարմար հարցեր։ Կարծում եմ՝ սա հիմնական պատճառներից մեկն է, և ինչո՞ւ ոչ, նաև տարեվերջյան պարգևավճարների ֆոնը։ Հնարավոր է՝ չի ուզում թիրախավորվել։
Դավոս գնա-չգնալը տնտեսական առումով ոչինչ չի փոխելու, իսկ քաղաքական առումով անհարմար հարցերից խուսափելու տարբերակ է, քանի որ ունենք թույլ իշխանություն։
Ի վերջո, Հայաստանին անհրաժեշտ է ուժեղ իշխանություն, և շատ մոտ ապագայում հույս ունեմ, որ մենք կունենանք այդ ուժեղ իշխանությունը»։

Власти подорвали и инвестиционные возможности — Айк Фарманян
Недавно Никол Пашинян, обосновывая огромные премиальные выплаты, полученные представителями власти, заявил, что в ближайшее время «в Республику Армения хлынут крупные инвестиции», а потому, по его словам, посредством поощрения чиновников необходимо предотвращать коррупционные риски.
Экономист, член Координационного совета народного движения «По-нашему» Айк Фарманян в беседе с Aysor.am возразил Пашиняну:
«Как правило, иностранные инвестиции направляются в богатые страны — туда, где есть ёмкий рынок, более благоприятные условия для получения прибыли, где защищено право собственности и, что самое главное, отсутствует угроза войны. А что мы имеем сегодня? У национального благотворителя Самвела Карапетяна отнимают  компанию "Элсети Армении", окончательного мирного договора нет, рынок составляет всего около двух миллионов человек. Следовательно, утверждать, что в Армении возможны крупные иностранные инвестиции, мягко говоря, некорректно».
По словам экономиста, такие страны, как Армения, могут в основном рассчитывать на внутренние инвестиции.
«Внутренние инвесторы — это наши соотечественники, национальные благотворители. Это эмоциональные инвесторы, которые нередко вкладывают средства в Родину, даже не рассчитывая на прибыль. К сожалению, власти подорвали и возможности внутренних инвестиций, и любой нормальный, адекватный инвестор из числа наших соотечественников, видя, что происходит вокруг национального благотворителя, полагаю, будет избегать инвестирования. Это неправильный подход», — отметил Айк Фарманян.
Комментируя годовые премиальные выплаты представителям власти, экономист подчеркнул, что в стране с такими показателями бедности подобная расточительность выглядит как насмешка над обществом.
«Что вообще означает премия — кому сколько захотят, столько и выдают? Считаю, что рано или поздно Армения должна пересмотреть эту систему. В этом контексте неслучайно координатор движения "По-нашему" Нарек Карапетян заявил, что в случае нашей победы будущий премьер-министр будет получать 1 драм и ни при каких условиях — огромные премии. Армения сегодня не в том состоянии, чтобы кто-либо мог позволить себе получать премию в 7 миллионов драмов. У нас высокий уровень бедности, безработица, пенсионеры, которые не в состоянии оплатить даже отопление. При этом премьер-министр заявляет, что даже прибавка в 20 тысяч драмов ничего не изменит, тогда как для людей значение имеет даже 1000 драмов. Распределяя колоссальные премии, правительство наносит серьёзный ущерб экономике страны. Они оправдываются тем, что якобы предотвращают коррупцию, тогда как многие государственные чиновники имеют бизнесы, сами выигрывают тендеры, осуществляют закупки у аффилированных структур. Вот это и есть реальная коррупция — конфликт интересов», — заявил Фарманян.
На замечание о том, что Давосский экономический форум предоставляет возможности для установления новых экономических связей, однако Пашинян решил не участвовать в нём, Фарманян ответил:
«Давос — это площадка, где помимо экономических обсуждений поднимаются и политические вопросы, и зачастую процесс выходит из-под контроля. Поскольку Пашинян выступает с уязвимых позиций, при присутствии Алиева могли бы прозвучать неудобные вопросы, которые невыгодны для внутренней аудитории. В этом контексте его повестка скорее ориентирована на внутреннего слушателя, нежели на среду, где возможны неудобные вопросы. Думаю, это одна из основных причин, а также, почему бы и нет, фон годовых премий. Возможно, он просто не хочет становиться объектом критики.
С точки зрения экономики поездка или непоездка в Давос ничего не меняет, а в политическом плане — это способ избежать неудобных вопросов, поскольку мы имеем слабую власть.
В конечном итоге Армении необходима сильная власть, и я надеюсь, что в самом ближайшем будущем у нас такая власть появится».