Նվազագույն կենսաթոշակը 36 000 դրամ է, նվազագույն աշխատավարձը՝ 75 000 դրամ, իսկ նախագահի, խորհրդարանի ու վարչապետի աշխատակազմերի համար նախատեսում են 16.7 միլիարդ դրամ պարգևավճար. Մարիաննա Ղահրամանյան
17/01/2026 23:43
«Այս կառավարության` ինքն իրեն միլիարդավոր պարգևավճարներ բաժանելու գործելաոճը վաղուց դարձել է սոցիալական անհավասարության ու բևեռացման աղաղակող փաստ»,-ընդգծում է «Մեր ձևով» ժողովրդական շարժման մամուլի խոսնակ Մարիաննա Ղահրամանյանը։
«Երբ Հայաստանում նվազագույն կենսաթոշակը 36,000 դրամ է, նվազագույն աշխատավարձը 75,000 դրամ, իսկ այդ աշխատավարծի 46 տոկոսը ծախսվում է ջեռուցման վրա, միայն այս տարվա բյուջեով, այսինքն, մեզ հասանելի բաց տվյալներով, նախագահի, խորհրդարանի ու վարչապետի (առանց տեսչական ու ենթակա այլ մարմինների ) աշխատակազմերի համար նախատեսվում է 16.7 մլրդ դրամ պարգևավճար։
Մենք առաջարկում ենք նոր KPI-ների ներդրման միջոցով գնահատել արդյունքը` հաշվելի, չափելի տնտեսական էֆեկտը, ապա պետական ապարատին պարգևատրել։
Հ.Գ. ՔՊ-ական պատգամավոր Արուսյակ Մանավազյանին հորդորում եմ շատ ուշադիր լսել հատկապես պետական ապարատի գործունեության արդյունավետության գնահատման մեխանիզմներին վերաբերելի հատվածը»,- նշում է Մարիաննա Ղահրամանյանը։

Минимальный размер пенсии составляет 36 тысяч драмов, размер минимальной зарплаты – 75 тысяч драмов, тогда как для аппаратов президента, парламента и премьер-министра запланированы премии в размере 16,7 миллиарда драмов: Марианна Каграманян
18/01/2026 00:22
«Практика этой власти, заключающаяся в распределении миллиардных премий самим себе, уже давно стала вопиющим проявлением социальной несправедливости и поляризации», — подчёркивает пресс-секретарь народного движения «По-нашему» Марианна Каграманян.
«Когда в Армении минимальный размер пенсии составляет 36 000 драмов, размер минимальной заработной платы — 75 000 драмов, при этом 46 процентов этой зарплаты уходит на отопление, в бюджете только текущего года — согласно доступным нам открытым данным — для аппаратов президента, парламента и премьер-министра (без учёта инспекционных и других подведомственных структур) предусмотрено 16,7 млрд драмов на премиальные выплаты.
Мы предлагаем посредством внедрения новых KPI оценивать результат — выраженный в конкретном, поддающемся расчёту и измерению экономическом эффекте, и лишь после этого поощрять государственный аппарат
P.S. Депутату от партии «Гражданский договор» Арусяк Манавазян настоятельно рекомендую особенно внимательно ознакомиться с той частью, которая касается механизмов оценки эффективности деятельности государственного аппарата», — отмечает Марианна Каграманян.