«Գործող վարչախումբը ներգրավված է դեղերի բիզնեսի մեջ». Հրանտ Բագրատյանը կասկածներ ունի
Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեն գործազրկությունը շատ քիչ է ցույց տալիս, որովհետև հաշվի է առնում նման մի բան՝ գործազուրկ է Հայաստանում այն մարդը, ով ակտիվ փնտրում է աշխատանք, այս մասին Սամվել Կարապետյանի տնտեսական ծրագրի շնորհանդեսին հայտարարեց «Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում կա 800 հազար գրանցված աշխատող, 3 միլիոն բնակչության մեջ 800 հազարն է գրանցված։
«3 միլիոն բնակչության մեջ ունենք 500 հազար թոշակառու, մոտ 700 հազար ուսանողական կամ դպրոցական տարիքի երիտասարդ, իսկ մնացածը... այսինքն՝ ունենք 1.8 միլիոն մարդ ու աշխատում է 800 հազար մարդ»,- նշեց Կարապետյանը։
Նա ասաց, թե Վիճակագրական կոմիտեի տվյալները ցույց էին տվել, որ Գեղարքունիքի մարզում գործազրկության մակարդակը 4 տոկոս է։
Շնորհանդեսին ներկա է նաև ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը, ով ներկայացրեց իր դիտարկումները։
Բագրատյանը «0 տոկոս հարկ բիզնեսի համար» կետի հետ համաձայն չէ, ասաց, թե զգուշավոր է վերաբերվում նման հարկային արտոնություններին։

Грант Багратян выражает подозрение, что действующая власть замешана в фармацевтическом бизнесе
На презентации экономической программы Самвела Карапетяна координатор движения «По-нашему» Нарек Карапетян отметил, что по официальной статистике уровень безработицы в Армении сильно занижен, поскольку учитываются только те, кто активно ищет работу.
«В Армении зарегистрировано 800 тысяч работающих из 3 миллионов населения. Из 3 миллионов: 500 тысяч — пенсионеры, около 700 тысяч — студенты или школьники, а оставшиеся… Иными словами, из 1,8 миллиона человек работает только 800 тысяч», — сказал Карапетян.
Он добавил, что по данным Статкомитета, уровень безработицы в Гегаркуникской области составляет 4%.
На презентации присутствовал также бывший премьер-министр Армении Грант Багратян, который поделился своими наблюдениями.
Багратян выразил несогласие с предложением о «нулевом налоге для бизнеса» и отметил, что относится с осторожностью к таким налоговым льготам.
«Честно говоря, я не согласен. Более того, считаю, что налог на оборот следует расширить», — сказал он.