Հայաստանի տնտեսությունն այսօրվա կառուցվածքով չի կարող ապահովել երկրի կայուն զարգացումը. Սուրեն Կարայան
Հայաստանի տնտեսությունն այսօրվա կառուցվածքով չի կարող ապահովել երկրի կայուն զարգացումը, Սամվել Կարապետյանի տնտեսական ծրագրի շնորհանդեսին հայտարարեց «Մեր ձևով» շարժման անդամ, Հայաստանի տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախկին նախարար Սուրեն Կարայանը։
Ըստ նրա՝ կայուն զարգացման ամենակարևոր գրավականներից մեկը արտահանման ընդլայնումն է։
«Մենք մեր ծրագրերի մեջ դնելու ենք այն, որ հիմնական կայուն զարգացումը պետք է հիմնված լինի նաև արտահանելի տնտեսություն ստեղծելու վրա»,- ընդգծեց Կարայանը։
Նա ասաց՝ առնվազն հինգ տարվա մեջ մշակող արդյունաբերության կշիռը կրկնապատկել՝ հասնցելով առնվազն 18-20 տոկոսի, իսկ արտահանումը հասցնել առնվազն 40 տոկոսի։
«Դրանով մենք կապահովենք այն խոստումը, որ տալիս է Սամվել Կարապետյանը, որ հինգ տարում կստեղծենք 300 հազար նոր աշխատատեղ»,- նշեց նա։

Экономика Армении в нынешней структуре не способна обеспечить устойчивое развитие — Сурен Караян
«Экономика Армении в сегодняшней структуре не может обеспечить устойчивое развитие страны», — заявил Сурен Караян, член движения «По-нашему» и бывший министр экономического развития и инвестиций Армении, на презентации экономической программы Самвела Карапетяна.
По его словам, одним из ключевых факторов устойчивого развития является расширение экспорта.
«Мы включим в наши программы положение о том, что основа устойчивого развития должна строиться на создании экспортно ориентированной экономики», — подчеркнул Караян.
Он отметил, что в течение как минимум пяти лет планируется удвоить долю обрабатывающей промышленности, достигнув как минимум 18–20%, а объем экспорта увеличить до как минимум 40%.
«Это позволит выполнить обещание Самвела Карапетяна о создании 300 000 новых рабочих мест в течение пяти лет», — добавил он.