Գործող կարգավորումների պատճառով այլևս չենք կարողանում անվճար օգնել քաղաքացիներին․ Փաստաբան
Շուրջ մեկ տարի է, ինչ Հայաստանում փաստաբանական ծառայությունների հարկը էապես բարձրացել է՝ վնաս հասցնելով ինչպես փաստաբանների, այնպես էլ քաղաքացիների գրպանին։
Aysor.am-ի հետ զրույցում փաստաբան Հայարփի Սարգսյանն ասել է՝  նախկինում  որպես շրջանառության հարկ  վճարվող  5 տոկոսը փաստացի վերածվել է գրեթե 50 տոկոսի։
«Այդ գումարի մեջ ներառվում են  20 տոկոս ավելացված արժեքի հարկը, շուրջ 23 տոկոս շահութահարկը,  ինչպես նաև սոցիալական վճարը։ Եթե նախկինում սոցիալական վճարը ֆիքսված էր և կազմում էր մոտ 60 000 դրամ, ապա այժմ այն դարձել է սանդղակային և կախված է շահութահարկի չափից։ Արդյունքում ես այսօր վճարում եմ ինչպես ավելի քան կրկնակի  հարկ, այնպես թլ զգալիորեն ավելացած սոցիալական վճար։ Ստացվում է՝ նախկին 5 տոկոս հարկային բեռը փաստացի դարձել է 50 տոկոս և ավելին, քանի որ կան նաև մանր հարկեր։ Միաժամանակ մենք, աշխատանքային գործընթացով պայմանավորված, ունենում ենք այլ ծախսեր։ Այս բոլոր  ծախսերը, հարկերը չենք կարող լիարժեք բալանսավորել մեր շահույթի հետ»։
Հայարփի Սարգսյանն ընգծել է՝ մինչև օրենքի ընդունումը փաստաբանները բազմիցս ահազանգել են, որ փոփոխությունների հետևանքով մեծանալու է նաև քաղաքացիների ֆինանսական բեռը։
«Հարկերի ավելացումը հանգեցրել է ծառայությունների գների բարձրացման, ինչի հետևանքով շատ քաղաքացիներ այլևս չեն կարողանում  դիմել մեզ։ Այն քաղաքացիները, ովքեր պայմանականորեն՝  ստանում են 150 000 դրամ աշխատավարձ  և այդ գումարով են գոյատևում, չեն կարող իրենց թույլ տալ իրավաբանական ծառայության դիմաց վճարել։ Միևնույն ժամանակ, նրանք փաստացի չեն կարող դիմել նաև Հանրային պաշտպանի գրասենյակին, քանի որ անվճար իրավաբանական  օգնությունից օգտվելու համար անհրաժեշտ է չունենալ նույնիսկ ցածր վարձատրվող աշխատանք»-նշել է փաստաբանը։
Նրա խոսքով՝ եթե պետությունը ցանկանում է, որ փաստաբանը հարկեր վճարի, ապա առնվազն պետք է ստեղծի այնպիսի պայմաններ, որ փաստաբանին դիմող քաղաքացին էլ ի վիճակի լինի կատարել վճարում, որից էլ փաստաբանը կկարողանա իր հարկային պարտավորություններն իրականացնել.
«Բայց քաղաքացին չի կարողանում  հարմարվել գնային այս փոփոխություններին։ Երեկ եմ ներկայացրել իմ հաշվետվությունները․ ամբողջ տարվա ընթացքում վճարված ավելացված արժեքի հարկը, շահութահարկը, սոցիալական վճարը, ինչպես նաև ապահովագրական վճարը  կազմում են իմ աշխատած գումարի ուղիղ կեսը։ Հայաստանի Հանրապետությունում ո՞ր աշխատողն է իր եկամտի ուղիղ 50 տոկոսը վճարում հարկերի տեսքով։  Փաստաբանի աշխատանքը մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում է, դա բիզնես չէ»։
Հայարփի Սարգսյանի գնահատմամբ՝ այս չհամակարգված, թերի իրականացված փոփոխությունը լիովին անհամատեղելի է փաստաբանական գործունեության հետ.
«Փաստաբանության համար կիրառվող այս հարկային բեռը չի համապատասխանում մասնագիտության բնույթին։ Եթե նախկինում մենք վճարում էինք 5 տոկոս հարկ, ապա հնարավոր էր այն աստիճանաբար բարձրացնել, դարձնել, օրինակ, 10 տոկոս, հետո քննարկել հետագա փոփոխությունները։ Բայց ոչ թե միանգամից 5 տոկոսից անցնել 20 տոկոսի, հետո դրան ավելացնել ևս 23 տոկոս շահութահարկ և մյուս պարտադիր վճարները»։
Սարգսյանն ընդգծել է՝ առաջին հերթին կարևորում է, որ քաղաքացիների համար իրավաբանական ծառայություններից օգտվելը կրկին մատչելի լինի, ուստի թյուր է այն կարծիքը,  թե փաստաբանների կռիվը քիչ հարկ վճարելն է։
«Շատ դեպքերում մենք ինքներս ենք ուզում օգնել այդ մարդկանց, թեկուզ՝ անվճար։ Սակայն գործող կարգավորումների պայմաններում դա հնարավոր չէ։ Պետությունը մեզ ասում է՝ եթե նույնիսկ դու պատրաստ ես անվճար իրավական օգնություն տրամադրել, միևնույն է, պարտավոր ես վճարել ծառայության համար սահմանված ավելացված արժեքի հարկը։ Այսինքն՝ փաստաբանը պետք է իր գրպանից վճարի այն հարկը, որը ենթադրաբար պետք է վճարեր քաղաքացին։ Արդյունքում ստեղծվում է մի իրավիճակ, որտեղ քաղաքացին զրկվում է իրավական օգնությունից, իսկ մենք զրկվում ենք նրան օգնելու հնարավորությունից»։

Из-за действующих регулирований мы больше не можем бесплатно помогать гражданам — адвокат
Уже около года в Армении существенно повышен налог на адвокатские услуги, что негативно сказывается как на самих адвокатах, так и на финансовом положении граждан.
В беседе с Aysor.am адвокат Айарпи Саргсян заявила, что ранее уплачиваемый 5-процентный налог с оборота фактически превратился почти в 50 процентов.
«В эту сумму входят 20 процентов налога на добавленную стоимость, около 23 процентов налога на прибыль, а также социальный взнос. Если раньше социальный взнос был фиксированным и составлял около 60 тысяч драмов, то теперь он стал прогрессивным и зависит от размера налога на прибыль. В результате сегодня я плачу как более чем вдвое увеличенные налоги, так и существенно возросший социальный взнос. Фактически прежняя налоговая нагрузка в 5 процентов превратилась в 50 процентов и более, с учетом также мелких налогов. При этом, в силу специфики работы, у нас имеются и дополнительные расходы. Все эти налоги и издержки невозможно полноценно сбалансировать с получаемым доходом», — отметила адвокат.
Айарпи Саргсян подчеркнула, что до принятия закона адвокатское сообщество неоднократно предупреждало: изменения неизбежно приведут к росту финансовой нагрузки и для граждан.
«Повышение налогов привело к росту стоимости услуг, вследствие чего многие граждане больше не могут обращаться к адвокатам. Люди, которые условно получают заработную плату в размере 150 тысяч драмов и живут на эти средства, просто не в состоянии оплачивать юридические услуги. При этом они фактически не могут воспользоваться и услугами Канцелярии общественного защитника, поскольку для получения бесплатной правовой помощи необходимо не иметь даже низкооплачиваемой работы», — сказала она.
По ее словам, если государство хочет, чтобы адвокат исправно платил налоги, то оно, как минимум, должно создать такие условия, при которых гражданин, обращающийся к адвокату, будет способен оплатить услугу, а адвокат — выполнить свои налоговые обязательства.
«Однако граждане не могут адаптироваться к столь резкому росту цен. Буквально вчера я сдала свои отчетности: за год уплаченные НДС, налог на прибыль, социальный взнос и страховые выплаты составляют ровно половину заработанных мною средств. В Республике Армения какой работник платит 50 процентов своего дохода в виде налогов? Работа адвоката — это сфера защиты прав человека, а не бизнес», — подчеркнула Саргсян.
По оценке адвоката, данное несогласованное и неполноценно реализованное изменение полностью несовместимо с адвокатской деятельностью.
«Налоговая нагрузка, применяемая к адвокатам, не соответствует сути профессии. Если ранее мы платили 5 процентов налога, его можно было постепенно повысить — например, до 10 процентов, а затем обсуждать дальнейшие шаги. Но не переходить одновременно с 5 процентов на 20, а затем добавлять еще 23 процента налога на прибыль и другие обязательные платежи», — заключила она.