Փաշինյանն ընդունել է Շառլ Միշելին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է «Զայեդ» մարդկային եղբայրության մրցանակի գլխավոր քարտուղար Մուհամմադ Աբդելսալամին, մրցանակի հանձնաժողովի անդամ, Եվրոպական խորհրդի նախկին նախագահ և Բելգիայի նախկին վարչապետ Շառլ Միշելին, մրցանակի հանձնաժողովի անդամ, Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի նախկին նախագահ և Չադի նախկին վարչապետ Մուսա Ֆակի Մահամաթին։
Մուհամմադ Աբդելսալամը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ճանաչվել է «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 թվականի մրցանակակիր՝ ի նշանավորումն Հայաստանի Հանրապետության ու Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության հաստատման, տարածաշրջանում համագործակցության և կայունության ապահովման օրակարգը հետևողականորեն առաջ մղելու համար։ Նույն մրցանակին արժանացել է նաև Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը, ինչն ընդգծում է խաղաղության առաջմղման համար համատեղ ջանքերը։ Մուհամմադ Աբդելսալամը նշել է, որ այն, ինչ անում է վարչապետ Փաշինյանն այս համաձայնագիրը կյանքի կոչելու համար, օրինակ է աշխարհում շատ հակամարտությունների համար։ «Այս նշանավորումը ցույց է տալիս հենց համաձայնագրի կարևորությունը՝ որպես դրական քայլ դեպի խաղաղություն, հաշտեցում և տարածաշրջանային կայունություն։ «Զայեդի» մրցանակը նշանավորում է այս նախաձեռնությունը, որպեսզի խրախուսի և ոգեշնչի աշխարհի առաջնորդներին ձգտելու երկարատև խաղաղության։ Մենք վստահ ենք, որ ինչ Դուք անում եք, գալիս է սրտից, հանուն խաղաղության, Ձեր ժողովրդի և ամբողջ աշխարհի»,– նշել է Մուհամմադ Աբդելսալամը՝ ավելացնելով, որ այս տարի մրցանակի հավակնորդների թվում է եղել 350 մարդ՝ ավելի քան 90 երկրից։
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել մրցանակի հանձնաժողովի անդամներին գնահատանքի համար և նշել, որ իր համար մեծ պատիվ է արժանանալու «Զայեդի» անվան մրցանակին։ Երկրի ղեկավարն իր երախտագիտությունն է հայտնել տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու նպատակով ներդրված ջանքերը գնահատելու համար։
«Իհարկե, դա շատ մարդկանց կատարած աշխատանքի արդյունքն է Հայաստանում, և բնականաբար Հայաստանից դուրս։ Իհարկե, ես գիտեմ, որ Ադրբեջանի նախագահը նույնպես պարգևատրվել է և մենք կիսում ենք այս մրցանակը։ Դա արդարացված է։ Այն իսկապես համատեղ նվաճում է։ Խաղաղության հաստատման ուղղությամբ շատ մարդիկ էին աշխատում և դեռ աշխատում են՝ ԱՄՆ-ում, ԵՄ-ում, տարբեր միջազգային հարթակներում, Ադրբեջանում։ Եվ իհարկե, առաջին հերթին դա մեր քաղաքական թիմի, Կառավարության, խորհրդարանի, հասարակության ձեռքբերումն է, որովհետև գիտեք, որևէ համաձայնության ի կատար ածումն անհնարին կլիներ առանց հասարակության, ժողովրդի աջակցության»,– ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ այս ողջ գործընթացում ամենակարևոր դերը խաղացել է Հայաստանի ժողովուրդը։ Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել հյուրերին և նշել, որ այսպիսով նրանք իրենց չափազանց կարևոր ներդրումն են բերում խաղաղության գործընթացին և այն ավելի ինստիտուցիոնալ դարձնելուն։
Հանդիպման ընթացքում վարչապետին է փոխանցվել փետրվարի 4–ին Աբու Դաբիում կայանալիք «Զայեդի» մրցանակի արարողությանը մասնակցելու հրավերը։

Пашинян удостоился премии «Zayed» за человеческое братство 2026 года
Премьер-министр Никол Пашинян принял генерального секретаря премии «Zayed» за человеческое братство (Zayed Award for Human Fraternity) Мохамеда Абдельсалама (Mohamed Abdelsalam) и членов Комитета премии — бывшего председателя Европейского совета и бывшего премьер-министра Бельгии Шарля Мишеля (Charles Michel) и бывшего председателя Комиссии Африканского союза и бывшего премьер-министра Чада Муссу Факи Махамата (Moussa Faki Mahamat).
Мохамед Абдельсалам выразил благодарность за теплый прием и отметил, что премьер-министр Никол Пашинян признан лауреатом премии «Zayed» за человеческое братство 2026 года в знак признания его последовательных усилий по продвижению повестки мира, сотрудничества и стабильности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой. Эта же награда вручена и президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву, что подчеркивает совместные усилия по содействию миру. Мохамед Абдельсалам отметил, что действия премьер-министра Пашиняна по реализации этого соглашения являются примером для многих конфликтов в мире.
«Это признание демонстрирует важность соглашения как позитивного шага на пути к миру, примирению и региональной стабильности. Премия «Zayed» знаменует собой инициативу, призванную поощрять и вдохновлять мировых лидеров на стремление к прочному миру. Мы уверены, что вы делаете это от всего сердца, ради мира, ради своего народа и ради всего мира», — сказал Мохамед Абдельсалам, добавив, что в этом году в число номинантов на премию вошли 350 человек из более чем 90 стран.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил членов Комитета по присуждению премии за высокую оценку и отметил, что для него большая честь получить премию «Zayed». Глава государства выразил благодарность за высокую оценку усилий по установлению мира в регионе.
«Это результат работы многих людей в Армении и, конечно, за ее пределами. Я знаю, что президент Азербайджана также является лауреатом и мы разделяем эту премию. Это справедливо. Это поистине совместное достижение. Многие люди работали и продолжают работать над установлением мира: в США, в ЕС, на различных международных платформах, в Азербайджане. И, конечно же, прежде всего, это достижение нашей политической команды, правительства, парламента, общества, потому что реализация любого соглашения была бы невозможна без поддержки общества, народа», — сказал премьер-министр, добавив, что народ Армении сыграл важнейшую роль во всем этом процессе.
Никол Пашинян еще раз поблагодарил гостей и отметил, что таким образом они вносят чрезвычайно важный вклад в мирный процесс и его институционализацию.
В ходе встречи премьер-министру Пашиняну было вручено приглашение на церемонию вручения премии «Zayed», которая состоится в Абу-Даби 4 февраля.